Chelatacja - co to jest?
Chelatacja to niekonwencjonalna terapia, którą stosuje się w celu usunięcia z organizmu metali ciężkich. W tym celu do krwi pacjenta wprowadza się syntetyczny aminokwas, kwas wersetowy (EDTA), który wiąże jony metali ciężkich, a następnie w ciągu kilku godzin jest wraz z nimi usuwany z organizmu. W ten sposób można usunąć z organizmu szkodliwą rtęć, kadm, ołów, aluminium oraz nadmiar miedzi, żelaza i wapnia.
Obecność metali ciężkich jest bowiem jedną z przyczyn powstawania wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki i prowadzą do powstawania niszczących tkanki stanów zapalnych. Dodatkowo metale te bezpośrednio oraz rodniki tlenowe mogą uszkadzać DNA, co skutkuje szybszym starzeniem się organizmu i jest jedną z przyczyn powstawania nowotworów.
Chelatacja - komu może pomóc?
Chelatację wykorzystuje się od lat w leczeniu zatruć metalami ciężkimi i niektórymi lekami, a w ostatnich latach zyskała ona wielu zwolenników jako alternatywna metoda leczenia miażdżycy, nazywana również oczyszczaniem tętnic. Okazuje się bowiem, że w powstawaniu płytki miażdżycowej, która zwęża światło naczyń krwionośnych i może prowadzić do zawału serca oraz udaru, kluczową rolę odgrywają jony wapnia.
To właśnie dzięki nim nagromadzony w naczyniach cholesterol może przyczepić się do śródbłonka wyściełającego naczynia krwionośne, tworząc tym samym zaczątek blaszki miażdżycowej. EDTA, podany pacjentowi w formie kroplówki, wiąże wapń, co uniemożliwia wytworzenie blaszki miażdżycowej, a już istniejące złogi odczepia od ściany naczyń krwionośnych i ułatwia ich usuwanie z organizmu.
Chelatację poleca się pacjentom z chorobą wieńcową, nawet w zaawansowanym stadium, po operacjach i zabiegach wykonywanych na naczyniach wieńcowych (bypass, koronarografia) oraz cierpiącym na dusznicę bolesną. Terapię tę zaleca się także po udarze w celu usprawnienia przepływu krwi w naczyniach mózgu i profilaktycznie osobom zagrożonym udarem.
Ponadto chelatacja wspomaga leczenie zaburzeń krążenia w kończynach, poprawia stan chorych na Alzheimera i łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Zabieg chelatacji obniża również poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co zapobiega ponownemu wytworzeniu blaszki miażdżycowej.
Chelatacja - czy jest dla wszystkich?
Liczba wlewów koniecznych do poprawy zdrowia pacjenta ustalana jest indywidualnie. Sam zabieg trwa około 2 godzin i powtarzany jest 2-3 razy w tygodniu. Ponieważ EDTA usuwane jest z organizmu wraz z moczem, jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania chelatacji jest niewydolność nerek.