Masaż może mieć działanie relaksujące, pobudzające, regenerujące, kosmetyczne lub lecznicze. W jego trakcie masażysta może stosować kremy, olejki lub inne substancje o działaniu aromaterapeutycznym lub leczniczym.
Ważne jest, aby sam zabieg poprzedzony był szczerą rozmową z masażystą, który przed przystąpieniem do masowania ciała powinien uzyskać dokładne informacje o naszym zdrowiu, chorobach przewlekłych i sposobie ich leczenia, przebytych urazach oraz operacjach chirurgicznych.
Dzięki temu będzie mógł dobrać odpowiednią technikę masażu, właściwą dla naszego wieku, stanu zdrowia i celu, jaki chcemy dzięki masażowi osiągnąć. Ta chwila rozmowy pozwala również na pozbycie się skrępowania, które często towarzyszy pacjentom, szczególnie tym, którzy pierwszy raz korzystają z usług masażysty i krępuje ich konieczność rozebrania się.
W dniu masażu warto zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, a ok. 2 godzin przed zabiegiem powstrzymać się całkowicie od jedzenia. Przed wizytą u masażysty należy również wziąć kąpiel. Przeciwwskazaniami do większości masaży jest infekcja przebiegająca z gorączką, miesiączka, ciąża, stany zapalne skóry, łuszczyca, zakrzepica żył, miażdżyca i choroby serca.
Masażu powłok brzusznych muszą także unikać osoby cierpiące na kamicę nerkową lub woreczka żółciowego, gdyż może u nich dojść do przemieszczenia się złogów i zaostrzenia objawów choroby.
Masaż klasyczny
Relaksuje, poprawia samopoczucie i rozluźnia ciało. Podczas zabiegu masażysta głaszcze, ugniata, uciska, oklepuje i rozciera ciało pacjenta. Dzięki temu poprawia ukrwienie tkanek, rozluźnia napięte mięśnie i zwiększa ruchomość stawów. Podczas masażu obniża się poziom stresu, pacjent relaksuje się i wchodzi w stan głębokiego odprężenia.
Masaż klasyczny stosowany jest w celu łagodzenia objawów towarzyszących zapaleniu mięśni i ścięgien, w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych, oraz po urazach sportowych. Ponadto, zaleca się go osobom cierpiącym na nerwobóle i w celu przyspieszenia przemiany materii.
Masaż leczniczy
Stosuje się go w fizjoterapii, jako jeden z elementów terapii chorób narządów ruchu i skutków przebytych urazów sportowych.
Jego celem jest usprawnienie ciała, wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych, odzyskanie sprawności ruchowej i zmniejszenie objawów towarzyszących wrodzonym lub nabytym nieprawidłowościom w postawie ciała. Masaż leczniczy pomaga również odzyskać sprawność po wypadkach i operacjach w obrębie narządów ruchu, oraz po długim unieruchomieniu pacjenta.
Masaże orientalne
Są gałęzią medycyny tradycyjnej i zawierają często elementy innych technik leczniczych, takich jak aromaterapia, akupresura czy medytacja, charakterystycznych dla danego zakątka świata.
Wśród nich popularne są:
- hawajski masaż lomi- lomi, łagodzący stres , stosowany również w leczeniu bezsenności, depresji, bólów różnego pochodzenia i migreny;
- masaż tajski, łączący w sobie klasyczne techniki masażu z akupresurą, jogą i refleksologią, który rozluźnia mięśnie, przywraca im elastyczność i poprawia krążenie krwi;
- masaż bańką chińską, pomocny w leczeniu bólów kręgosłupa i stanach napięcia mięśni, towarzyszącego stresowi, w którym wykorzystuje się szklane lub silikonowe bańki zasysające skórę, jednocześnie poprawiające ukrwienie i modelujące sylwetkę;
- masaż twarzy kobido, nazywany również liftingiem bez skalpela, który zwiększa napięcie mięśni i skóry twarzy i przywraca młodzieńczy wygląd;
- masaż tybetański, podczas którego masażysta nie dotyka ciała pacjenta, lecz działa na nie leczniczymi wibracjami wytwarzanym poprzez uderzanie w specjalne misy;
- masaż Shantala, wspomagający prawidłowy rozwój dzieci, który pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i nowo narodzonym dzieckiem i jednocześnie działa relaksująco oraz odprężająco na malucha.