Lodowata kąpiel nie tak skuteczna, jak sądzono?

Terapia zimną wodą jedynie na krótko obniża poziom stresu. Jednak z drugiej strony – według naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej – korzyści zdrowotne płynące z zimnego prysznica, takie jak 29-procentowy spadek częstości występowania kaszlu i przeziębień, mogą trwać dłużej, nawet do 3 miesięcy.

16 lipiec 2025
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Paradoksalnie lodowata kąpiel podwyższa poziom stanu zapalnego, mimo że jest to terapia polecana sportowcom, którzy chcą uniknąć uszkodzeń mięśni po intensywnym treningu. Naukowcy przeanalizowali dane z 11 badań, w których monitorowano wpływ zanurzenia w zimnej wodzie na blisko 3,2 tys. osób. Doszli do wniosku, że terapia ta rzeczywiście łagodzi stres oraz poprawia jakość snu i życia – ale tylko na krótką chwilę.

Naukowcy wykryli redukcję poziomu stresu tylko po 12 godz. – ale nie po godzinie, dobie czy 2 dniach od kąpieli. Jednakże branie zimnego prysznica trwającego do 90 s poprawia ogólną jakość życia, choć efekty te zanikają po 3 miesiącach.

Ponieważ lodowata kąpiel początkowo podwyższa poziom stanu zapalnego, osoby z istniejącymi wcześniej problemami zdrowotnymi powinny 2 razy się zastanowić, zanim się w niej zanurzą. Ten paradoksalny efekt ma sens w przypadku zdrowego sportowca, ponieważ trenuje organizm w radzeniu sobie z wyższym poziomem stanu zapalnego, co wspomaga regenerację po treningu.

Bibliografia
  • PLoS One 2025; 20(1): e0317615
Wczytaj więcej
Nasze magazyny