Co to jest ozonoterapia?
Ozonoterapia wykorzystuje lecznicze właściwości ozonu, gazu powstającego na skutek połączenia się trzech cząsteczek tlenu. Ozon działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Zwalcza nawet te patogeny, które uodporniły się na działanie antybiotyków.
Najczęściej stosowanym zabiegiem z użyciem tego gazu jest ozonowanie krwi. Polega on na pobraniu od pacjenta około 150 ml krwi i poddaniu jej działaniu mieszaniny ozonowo-tlenowej. Następnie krew wprowadzana jest z powrotem do krwioobiegu. W odpowiedzi na obecność ozonu we krwi nasz organizm wytwarza immunomodulatory i czynniki pobudzające pracę układu odpornościowego. Zwiększa się również ilość tlenu w tkankach i poprawia mikrokrążenie co sprawia, że nasze ciało jest lepiej dotlenione.
Ozonoterapia - dla kogo?
Ozonowanie krwi polecane jest osobom borykającym się z zakażeniami o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, jako wsparcie terapii farmakologicznej. Zabieg pomaga organizmowi szybciej uporać się z patogenami, dzięki czemu możliwe jest skrócenie czasu przyjmowania leków. Ozonoterapia polecana jest w szczególności chorym na boreliozę, która niesie ze sobą szereg powikłań i jest chorobą niezwykle trudną do całkowitego wyleczenia, oraz w leczeniu przewlekłych zakażeń. Stosuje się ją również w chorobach zakaźnych, migrenach i w leczeniu miażdżycy.
Jak podawany jest ozon?
Mieszaninę ozonowo-tlenową można podawać także pod postacią iniekcji podskórnych, domięśniowych i dotętniczych, oraz dopochwowo. Ozon wykorzystywany jest również zewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych skóry, odleżyn, owrzodzeń, trudno gojących się ran i rozległych oparzeń. W tym celu poddaje się ozonowaniu wodę, która następnie zostaje użyta do przemywania ran, można także podawać mieszaninę ozonowo-tlenową bezpośrednio na skórę. Takie postępowanie nie tylko niszczy patogeny, ale zwiększa jednocześnie ukrwienie tkanek i tym samym przyspiesza ich gojenie.
Kiedy stosuje się ozonoterapię?
Ozonoterapię stosuje się również w leczeniu trądziku, opryszczki i cellulitu, oraz w celach kosmetycznych do poprawy wyglądu skóry. Terapia ozonem znajduje zastosowanie w stomatologii, a w szczególności w leczeniu kanałowym zębów, zwalczaniu zakażeń jamy ustnej i przyzębia oraz odkażaniu ran po zabiegach stomatologicznych, np. usunięciu zęba.
Zaletą ozonoterapii jest to, że jest to metoda bezpieczna dla pacjenta i może być powtarzana wielokrotnie, bez skutków ubocznych. Ozonoterapia jest jednak przeciwwskazana u osób cierpiących na choroby tarczycy i nadciśnienie oraz po zawale lub wylewie. Również kobiety w ciąży, do czasu zakończenia połogu, powinny z niej zrezygnować.