Medytacja - jakie daje korzyści?

Medytacja pozwala zapanować nad emocjami, rozwijać osobowość i możliwości własnego organizmu. Pomocna w leczeniu bezsenności, lęków i depresji.

17 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Rodzaje medytacji

Medytacja polega na zagłębieniu się w myślach i rozważaniach, oraz odcięciu od otaczającej rzeczywistości. Jej celem jest osiągnięcie spokoju umysłu, oczyszczenie go z emocji, trosk i natłoku myśli. Dzięki temu możemy wsłuchać się w podszepty podświadomości, by lepiej poznać samego siebie, zapanować nad emocjami, rozwijać osobowości i kreatywności, oraz osiągnąć uzdrowienie duchowe.

Najbardziej znanymi odmianami medytacji są:

  • medytacja zen, wywodząca się z buddyzmu, której celem jest zrozumienie samego siebie i otaczającego świata, oraz zapanowanie nad myślami i emocjami;
  • medytacja buddyjska vipassana, skupiająca się na kontroli oddechu i odczuwaniu doznań płynących z ciała;
  • medytacja transcendentalna, wykorzystująca mantry, czyli krótkie zdania i sekwencje, których wypowiadanie wycisza i oczyszcza umysł, pomaga osiągnąć głęboką relaksację oraz zwiększyć kreatywność;
  • medytacja mindfulness, nazywana również treningiem uważności, polegająca na koncentracji na chwili obecnej, redukuje stres i poprawia samopoczucie uwalniając od niepokojów, oraz uczy panowania nad emocjami;
  • metoda Silvy, która uczy wprowadzania swojego ciała w stan zbliżony do snu, w którym możemy komunikować świadomość z podświadomością, by przy pomocy wizualizacji zmieniać swoje nastawienie względem rzeczy i osób;
  • modlitwa, skupiająca się na adoracji siły wyższej, zgodnie z wyznawaną religią, której celem jest osiągnięcie wyższego poziomu duchowości, uzdrowienie ciała i duszy, oraz wewnętrzny spokój.

Jak medytować?

Z reguły medytacja wymaga ciszy, spokoju i skupienia, a niektóre jej rodzaje zalecają jednoczesne ćwiczenia oddechowe. Możliwa jest również medytacja przy relaksującej i wyciszającej muzyce. Medytacja powinna być praktykowana w pozycji, w której czujemy się zrelaksowani fizyczne, choć zazwyczaj proponuje się określone pozycje ciała, mające pomagać w osiągnięciu stanu skupienia.

Odmian medytacji jest bardzo wiele, ponieważ praktycznie każda kultura wypracowała swoje własne techniki. Największą jej zaletą jest odprężenie ciała i umysłu, które prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu hormonów stresu, przy jednoczesnym wzroście ilości serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Co daje medytacja?

Medytacja jest pomocna w leczeniu stresu, bezsenności, nerwicy, lęków i depresji, pomaga także zachować pozytywne nastawienie w terapii chorób przewlekłych. Jest wykorzystywana w psychoterapii i leczeniu uzależnień. Pomaga również w osiągnięciu koncentracji i skupienia, przez co jest pomocna w terapii ADHD i nadpobudliwości dziecięcej. Osoby medytujące są bardziej odporne na rozpraszanie przez czynniki zewnętrzne, przez co szybciej się uczą i zapamiętują, osiągają również lepsze wyniki w pracy. Mają również wyższy próg bólu i lepiej go znoszą. Jak donoszą naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii, medytacja może przyczyniać się do zwiększania ilości komórek nerwowych w mózgu oraz ilości połączeń synaptycznych pomiędzy nimi. Dzięki temu odkryciu zaczęto ją wykorzystywać również w celu poprawy pamięci u osób chorych na Alzheimera oraz rehabilitacji neurologicznej pacjentów po udarach i wylewach.

Medytacja dla początkujących? Praktykę medytacji warto rozpocząć pod okiem doświadczonego specjalisty.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny