Badaczom udało się wykazać, że ćwiczenia tai-chi... wygaszają stany zapalne w organizmie. Uprawianie tai-chi uchodziło dotąd za remedium na wiele dolegliwości gnębiących osoby w starszym wieku. Liczne badania potwierdzały, że można w ten sposób spowolnić pogarszanie się zdrowia i samopoczucia, które następuje, gdy przybywa nam lat. Tai-chi wspomaga bowiem terapię chorób neurologicznych, reumatycznych, ortopedycznych, krążeniowych i płucnych, a także wpływa na samoocenę i nastrój. Ale jak to możliwe, że leczy stany zapalne?
Ważna rola tai-chi
Okazuje się, że uprawianie tai-chi wpływa u osób w starszym wieku na kompleks białkowy NF-kB, który występuje niemal we wszystkich komórkach zwierzęcych i pobudza ich reakcję na takie bodźce odpowiedzialne za stany zapalne jak stres, cytokiny, wolne rodniki, ultrafiolet i antygeny. NF-kB odgrywa kluczową rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej na infekcje. Zaburzenia funkcjonowania NF-kB są powiązane z nowotworami, zapaleniami, chorobami autoimmunologicznymi, wstrząsem septycznym, zakażeniami wirusowymi oraz niewłaściwym rozwojem układu odpornościowego1. Naukowcy oświadczyli, że "zadowalające rezultaty badania zostały osiągnięte bez stosowania leków, wyłącznie dzięki tai-chi2, czyli określonemu typowi umiarkowanej aktywności fizycznej, odpowiedniej dla osób w podeszłym wieku, powiązanej z głębokim oddychaniem jako formą medytacji".
Tai-chi: bezpieczne leczenie
Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Jego rezultaty docenia środowisko lekarskie. Medycyna konwencjonalna nie najlepiej sobie radzi z leczeniem przewlekłych stanów zapalnych związanych z procesem starzenia organizmu, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych. Nic dziwnego, że wiadomość o nowych możliwościach wygaszania stanów zapalnych, w dodatku wolnych od skutków ubocznych, została przez lekarzy przyjęta z ulgą i zadowoleniem. Miejmy nadzieję, że niejeden pacjent zamiast farmaceutyków wybierze teraz tai-chi.
Bibliografia
- Albensi BC, Mattson MP. Evidence for the involvement of TNF and NF-κB in hippocampal synaptic plasticity. "Synapse". 35, s. 151–9, 2000. DOI: <151::AID-SYN8>3.0.CO;2-P 10.1002/(SICI)1098-2396(200002)35:2<151::AID-SYN8>3.0.CO;2-P.PMID: 10611641
- Psychother Psychosom 2014; 83: 315 http://www.karger.com/Article/FullText/359956