Tradycyjna medycyna tybetańska narodziła się prawie 3000 lat temu w Himalajach. W późniejszych wiekach wzbogacana była wiedzą medyczną przywożoną przez medyków z sąsiadujących z Tybetem krajów. Medycyna tybetańska opiera się na gruntownej znajomości anatomii i fizjologii człowieka oraz ziołolecznictwie. Jej nieodłącznym elementem jest również altruizm, rozumiany jako głębokie współczucie dla pacjenta i jego problemów, oraz szczera chęć niesienia mu pomocy.
Tybetańscy lekarze stale pogłębiają swoją wiedzę, czerpiąc z dorobku wielu kultur i odkryć dokonywanych w medycynie. Ściśle współpracują z chorym angażując go w proces leczenia, aby wziął odpowiedzialność za stan swojego zdrowia i za swoje życie. Jednocześnie, kierujący się empatią lekarz stara się zrozumieć swojego pacjenta i zaszczepić w nim nadzieję na wyleczenie.
Medycyna tybetańska jest ściśle związana z buddyzmem, który postrzega człowieka jako nierozerwalne połączenie ciała, duszy i umysłu, dlatego pomoc lekarza nie ogranicza się do leczenia jedynie choroby, ale polega na wsparciu pacjenta we wszystkich aspektach jego życia. Według buddyjskich wierzeń ciało człowieka, podobnie jak cały świat zbudowane jest z pięciu elementów, wody, ognia, ziemi, wiatru i przestrzeni, które w każdym z nas uzewnętrzniają się w postaci trzech energii: wiatru, żółci i flegmy. Warunkiem zdrowia jest trudna do zachowania równowaga pomiędzy elementami, energiami, składnikami naszego ciała i wydalinami.
Podczas pierwszej wizyty, tybetański lekarz dokładnie ogląda pacjenta i analizuje jego zachowanie, a następnie bada go dokładnie i sprawdza puls. Wypytuje również ze szczegółami o zdrowie, przebyte choroby, doświadczenia z dzieciństwa, dietę i aktywność fizyczną. Cenną wskazówką co do przyczyn choroby jest też informacja o środowisku, w jakim chory przebywa i o jego stanie psychicznym. Medycyna tybetańska poświęca bowiem wiele uwagi wpływowi cywilizacji na nasze zdrowie, oraz psychice chorego, ponieważ niemożliwe jest wyleczenie ciała, jeśli chory cierpi psychicznie.
Tybetańscy lekarze, jeśli mają wątpliwości, posyłają pacjentów do swoich bardziej doświadczonych mistrzów na konsultację. A gdy już postawią diagnozę proponują leczenie, które zawsze jest wielopoziomowe i dotyczy wszystkich aspektów życia chorego. Jest to swego rodzaju recepta nie tylko na konkretną przypadłość, ale program zmian trybu życia, diety, oraz nastawienia do ludzi i świata, który ma nie tylko leczyć, ale i zapobiegać chorobom w przyszłości.
Terapeuci przepisują jedynie zioła tybetańskie i leki pochodzenia naturalnego, które często sami przygotowują w zaciszu swojego gabinetu. Medycyna tybetańska jest nauką kompletną, dlatego po pomoc do specjalisty można udać się praktycznie z każdym problemem zdrowotnym, dotyczącym zarówno chorób ciała jak i psychiki.