Opinie o Vitberg - wibroterapia zmniejszyła u mnie ból kręgosłupa

Od jakiegoś czasu w Polsce dostępna jest nowa metoda łagodzenia bólu - wibroterapia. Czy jest tak skuteczna, jak twierdzą jej zwolennicy? Postanowiłam przetestować urządzenie do wibroterapii od firmy Vitberg. Opinie o jego działaniu przedstawiam w artykule.

17 maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Z powodu licznych problemów z układem kostnym jestem pod stałą opieką osteopaty. Osiem godzin w pracy za biurkiem, podróż do domu samochodem lub autobusem, a później - odpoczynek przed telewizorem albo komputerem. Nie potrzeba wiele czasu, aby pojawił się ból - organizm stworzony jest do ruchu, a przebywanie kilkanaście godzin w pozycji siedzącej powoduje zablokowanie stawów kręgosłupa i bioder. Co prawda staram się podejmować aktywność fizyczną, ale jest ona krótkotrwała, często podyktowana chwilowym "słomianym zapałem". A ból jeszcze dodatkowo wszystko utrudnia.

Nie jestem zwolenniczką farmakoterapii, tym bardziej, że długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowe może wywoływać niepożądane działania, postanowiłam więc spróbować wibroterapii. Ta mało jeszcze popularna w Polsce metoda nie tylko usuwa ból i uczucie zmęczenia, ale też wpływa relaksująco i poprawia krążenie krwi. Opiera się na wprowadzaniu ciała w drgania o częstotliwości 10-60 Hz, które wykazują dobroczynny wpływ na cały organizm.

Opinie o RAM Vitberg + po teście

Gdzie można skorzystać z takiej sesji terapeutycznej? Nawet we własnym domu! Postanowiłam przetestować jedno z dostępnych na rynku urządzeń do domowej wibroterapii: RAM Vitberg+ od marki Vitberg. Oto moje opinie o urządzeniu.

Z wyglądu przypomina ono połączenie wygodnego fotela z łóżkiem. Zastosowane w nim wypełnienie nie jest zbyt miękkie - dzięki temu nie zapadałam się w nie, a moje ciało dobrze odczuwało wibracje.

Po rozłożeniu modułów i podłączeniu urządzenia do prądu mogłam wybrać jedną z wielu opcji masażu: szyi, pleców i bioder, kolan lub nóg. Sesja trwa ok. 30 minut i głęboko stymuluje mięśnie wybranej części ciała lub też całe plecy i nogi. Sprawdziłam kilka z tych opcji i za każdym razem odczuwałam mniejsze napięcie mięśni, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa, co przekładało się na jego mniejszy ból. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ od urodzenia cierpię na niespojenie łuku kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i dysplazję stawu biodrowego. Jednocześnie wibracje wpłynęły na mnie kojąco i odprężająco, poprawiając moje samopoczucie.

A zatem, chcę zakupić RAM Vitberg+, ale nie interesuje mnie możliwość korzystania ze wszystkich opcji - co wtedy? Zamawiam tylko moduł podstawowy (który jako jedyny ma kontakt z gniazdkiem elektrycznym) i interesujący mnie element urządzenia.

Dla kogo Vitberg?

Dla kogo przeznaczony jest RAM Vitberg+? Nie tylko dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. Dzięki urządzeniu można również odstresować się po ciężkim dniu. Wibracje masują, uwalniając od dyskomfortu, a jednocześnie działają relaksująco i obniżają poziom stresu. Wystarczy, że wybiorę w menu opcję "Relaks". Przechodzące przez ciało wibracje wprowadziły mnie w stan całkowitego odprężenia, co zaowocowało uczuciem senności. Zamknęłam więc oczy i ani się obejrzałam, a urządzenie zakomunikowało koniec sesji.

RAM Vitberg+ nie jest skierowany do osób, które szukają fotela masującego jedynie do relaksu. Wibroterapia nie opiera się na ucisku tkanki (i wrażeniu, że ktoś przeciąga wałkiem po plecach), tylko wprawianiu jej wtylko wprawianiu jej w drganie przy pomocy fal mechanicznych. W ten sposób pobudza do działania każdą komórkę organizmu działania każdą komórkę organizmu i przyspiesza jej metabolizm. To kolejne możliwe zastosowanie Ram Vitberg+. Ponieważ korzystam z niego codziennie, a jednocześnie przestrzegam diety i staram się uprawiać sport, wiem, że niedługo nadprogramowe kilogramy zaczną znikać.

Wibroterapia w badaniach

To, że moje odczucia związane z mniejszym bólem i lepszym samopoczuciem po sesji wibroterapii nie są jedynie efektem placebo, potwierdza badanie z udziałem 366 ochotników cierpiących na ból o różnym podłożu: 69% z nich stwierdziło, że wibracje im pomogły. Najlepsze efekty otrzymano podczas sesji trwających 25-45 minut1.

W innym badaniu udowodniono, że miejscowo stosowana wibroterapia łagodzi ból pooperacyjny: 53 ochotnikom, którzy oddali na przeszczep fragmenty wątroby przykładano urządzenie do miejsca na ciele po zabiegu. 64% z nich uznało, że dzięki wibroterapii czuje się lepiej, a 60% przyznało, że chętnie poddaliby się terapii ponownie, gdyby zaszłą taka konieczność2.

Istnieje więcej badań na temat roli wibroterapii w redukcji bólu pleców, a zwłaszcza bólu kręgosłupa.

RAM Vitberg+ pozycja kręgosłup. Źródło: materiały producenta

Moje opinie o modułach masujących RAM Vitberg+

Plusy:

 • 1 sesja wystarczy, żeby ból się zmniejszył
 • relaks i poprawa samopoczucia
 • sprzęt ma postać modułów, które można łączyć lub rozdzielać
 • możliwość masażu całego ciała lub dowolnej jego części
 • cztery stopnie mocy wibracji
 • łatwość obsługi, złożenia i przechowywania
 • łatwo utrzymać urządzenie w czystości
 • urządzenie jest ciche
 • chociaż RAM Vitberg+ przeznaczony jest do pracy w pozycji leżącej, całkiem dobrze spisuje się też jako fotel

Minusy:

 • podgłówek jest poduszką wibrującą jedynie pod wpływem drgań pozostałych modułów, a szkoda
 • aby zadziałał którykolwiek moduł, koniecznie trzeba podłączyć go do modułu podstawowego, przez co nie można korzystać z urządzenia w dowolnym miejscu

Chcesz wiedzieć więcej o RAM Vitberg+? Kliknij tutaj >>

RAM Vitberg+ pozycja relaks.  Źródło: materiały producenta

Bibliografia

 1. Pain alleviation by vibratory stimulation. Pain. 1984 Sep;20(1):25-44.
 2. Arch Plast Surg. 2016 Nov; 43(6): 570–574. doi: 10.5999/aps.2016.43.6.570
Wczytaj więcej
Nasze magazyny