Co to jest reiki?
Reiki to terapia, która polega na tym, że uzdrowiciele nakładają na chorego ręce i w ten sposób przekazują mu życiodajną energię reiki. Jej niski poziom jest uważany za przyczynę chorób, złego samopoczucia psychicznego i szybszego starzenia się organizmu, a wysoki jest gwarantem zdrowia. Terapia reiki uruchamia w organizmie pacjenta mechanizmy samouzdrawiania i regeneracji, przy czym leczy nie tylko ciało, ale i duszę, oraz pomaga wzrastać w rozwoju duchowym.
Pozytywne działanie terapii wynika z tego, że reiki to siła uniwersalna, w różnych stronach świata nazywana również qi, praną, duchem bożym lub maną, służąca każdemu, kto jej potrzebuje. Nie jest przy tym związana z żadną religią. Mistrzowie reiki szkoląc się zdobywają kolejne poziomy umiejętności posługiwania się energią reiki, a co za tym idzie, ich zdolności uzdrawiania i moc którą dysponują, zależą od stopnia wtajemniczenia.
Jak wygląda wizyta?
Przed zabiegiem pacjent musi zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty (biżuterię, protezy zębowe, kolczyki) oraz wykonane z tworzyw sztucznych (szkła kontaktowe, protezy ortopedyczne). Następnie chory proszony jest o położenie się na macie lub leżance, a sam seans odbywa się w ciszy lub towarzyszy mu muzyka relaksacyjna. Podczas zabiegu mistrzowie reiki nakładają na ciało pacjenta swoje dłonie, skupiając się szczególnie na tych miejscach, które chorują bądź są źródłem dolegliwości.
Przepływ energii pacjenci odczuwają jako ciepło lub mrowienie, które pojawia się w dotykanych miejscach i rozchodzi po ciele. Uzdrowiciel może również sam wyczuwać punkty, w których zablokowany jest przepływ reiki i zdiagnozować w ten sposób chorobę, o istnieniu której pacjent nie wiedział. Może również działać na naszą podświadomość, zmieniać sposób postrzegania i wpływać na emocje, jednak zawsze odbywa się to za zgodą i wiedzą pacjenta.
Reiki - efekty terapii
Efekty terapii mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, zazwyczaj jednak proces uzdrowienia wymaga przynajmniej kilku spotkań. Jednym z pierwszych efektów, jakie najczęściej zauważają chorzy, jest zmiana nastawienia psychicznego i większy optymizm, radość, chęć do życia, oraz wola walki z chorobą, które pomagają w dalszych zmaganiach.
Po zabiegu pacjent może odczuwać także niepokojące objawy, takie jak chwilowe zaostrzenie symptomów choroby, wyciek z nosa, biegunka, zwiększone oddawanie moczu i wzrost temperatury ciała. Świadczą one o skuteczności terapii i o tym, że organizm oczyszcza się z nagromadzonych latami toksyn.
Komu mogą pomóc zabiegi reiki?
Wskazaniami do zabiegów reiki są zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki i problemy ze snem, zarówno bezsenność jak i przewlekłe zmęczenie. Reiki pomaga również przezwyciężyć skutki codziennego stresu, takie jak napięcie, bóle głowy i objawy psychosomatyczne chorób. Ponadto reiki wspomaga leczenie zaburzeń hormonalnych, chorób z autoagresji, oraz reguluje pracę układu odpornościowego. Przyspiesza gojenie się tkanek po urazach i zabiegach chirurgicznych, dzięki czemu pacjent może szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Zabiegi wspomagają pracę wszystkich organów w naszym ciele, dlatego polecane są zarówno w chorobach przewlekłych, jak i w nagłych przypadkach zachorowania. U kobiet reiki pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego, zmniejsza też dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzą.
Zabiegi są całkowicie bezbolesne, a ich ilość jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zaletą reiki jest także to, że mogą z tej metody korzystać osoby w każdym wieku, nawet małe dzieci oraz kobiety w ciąży i połogu. Również chorzy przykuci do łóżek, oraz osoby w stanie ograniczonej świadomości, nieprzytomne lub utrzymywane w śpiączce farmakologicznej mogą być poddane zabiegowi reiki.