Detoks - co to jest?
Detoksykacja polega na usunięciu z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii, metali ciężkich i toksyn. Zabieg ten wspomaga okresowo nasze naturalne mechanizmy oczyszczające, które często nie radzą sobie z ilością szkodliwych substancji, jaka codziennie dostaje się do naszego organizmu wraz z pokarmem, zanieczyszczona wodą i powietrzem.
Detoksykacja jest terapią kompleksową i skupia się na tych narządach, które biorą udział w unieszkodliwianiu toksyn i usuwaniu ich z naszego ciała.
Należą do nich filtrujące krew nerki, usuwające toksyny wraz z moczem, wątroba, w której toksyny są unieszkodliwiane, jelito grube usuwające szkodliwe substancje, zanim wchłoną się do krwi i skóra, która pozbywa się toksyn, wydzielając je wraz z potem na powierzchnię skóry. Metod i sposobów detoksykacji organizmu jest wiele, praktycznie każdy z systemów medycyny naturalnej wytworzył własny program oczyszczania organizmu, który jest stałym elementem terapii.
Oczyszczanie organizmu
Ponieważ najwięcej szkodliwych substancji przedostaje się do naszego organizmu wraz z pokarmem, detoks często rozpoczyna się krótkotrwałą głodówką. Podczas niej nasz przewód pokarmowy może odpocząć i uporać się z wydaleniem treści w nim zalegającej. W pustych jelitach szybciej przebiegają również procesy regeneracji nabłonka.
Często lekarze medycyny naturalnej zalecają także spożywanie określonych pokarmów, które mają właściwości oczyszczające i wiążą toksyny oraz metale ciężkie, umożliwiając ich wydalenie.
Aby wspomóc oczyszczanie jelit, wielu specjalistów zaleca również lewatywy i płukanie jelit, które oczyszcza je z zalegających złogów pokarmowych. Nieodłącznym elementem detoksykacji jest także dieta, która zawsze dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia. Dieta powinna być bogata w naturalne przeciwutleniacze, których zadaniem jest wiązanie wolnych rodników tlenowych i zapobieganie uszkodzeniom komórek. Razem z dietą należy dostarczać związki, które są naturalnymi chelatami - wiążą one metale ciężkie i razem z nimi usuwane są z organizmu.
Podczas oczyszczania pacjenci otrzymują również zalecenia co do ilości wypijanych płynów, głównie wody. Większe niż zazwyczaj spożycie wody sprawia, że nerki pracują szybciej i filtrują intensywnie krew, usuwając z niej toksyny. Następnie są one wydalane wraz z moczem. Dobrze nawodniony organizm łatwiej usuwa szkodliwe substancje także przez skórę, wraz z potem. Z kolei wsparcie wątroby polega na przestrzeganiu odpowiedniej diety, przyjmowaniu suplementów wspomagających pracę tego narządu oraz naturalnych antyoksydantów, które pomagają w unieszkodliwianiu toksyn.
Komu przyda się detoks?
Detoksykację poleca się szczególnie osobom, które mają zaburzenia trawienia, spożywają dużo żywności wysokoprzetworzonej, nadmiernie i bez przyczyny przybierają na wadze, a jednocześnie czują się rozdrażnione, przemęczone oraz bez energii. Sygnałem, jaki wysyła zanieczyszczony toksynami organizm, są również łamliwe paznokcie, problemy skórne i wypadające włosy. Detoksykacja powinna zawsze odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty medycyny naturalnej, który na bieżąco monitoruje stan zdrowia i w razie potrzeby może zmodyfikować zalecenia.