Czym jest refleksologia?
Refleksologia jest starożytną sztuką leczenia, której korzenie sięgają zarówno Dalekiego Wschodu, jak i antycznych kultur Europy oraz basenu Morza Śródziemnego. Polega ona na uciskaniu refleksów, czyli punktów na stopach, dłoniach, twarzy i uszach, z których każdy odpowiada jednemu z narządów lub układów naszego ciała. Funkcję refleksów wyjaśnia leżąca u podstaw refleksologii tzw. teoria stref, według której ludzkie ciało można podzielić na pięć par stref, zwanych także zonami. Zony te połączone są przy pomocy nerwów z konkretnymi punktami na ciele.
W miejscach gdzie znajdują się zakończenia nerwów łączących zonę z powierzchnią ciała wyznaczono właśnie refleksy. Ich uciskanie odblokowuje przepływ energii i dzięki temu ma działanie uzdrawiające. Wykorzystywana w refleksologii teoria istnienia życiodajnej energii opiera się na podobnym założeniu, jak to stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, która naucza o energii qi i kanałach, zwanymi meridianami, którymi się porusza, a przyczyn chorób upatruje w zablokowaniu swobodnego jej przepływu.
Jak wygląda wizyta u refleksologa?
Zabieg refleksologii jest całkowicie bezbolesny, a gruntowna znajomość anatomii naszego ciała, wymagana od dyplomowanych refleksologów jest gwarancją, że podczas zabiegu nie dojdzie do uszkodzenia uciskanej tkanki. Zabieg przeprowadza się na wszystkich refleksach, nie tylko na punkcie odpowiadającym za chory narząd, bowiem jest to terapia holistyczna. Według jej założeń, człowiek nie jest zbiorem narządów, ale skomplikowanym układem, w którym wszystkie części są współzależne i oddziałują na siebie. Dlatego lecząc, leczy się zawsze całego człowieka, a nie tylko to, co w danej chwili mu doskwiera. Zaletą refleksologii jest także to, że można ją stosować niezależnie od wieku pacjenta.
W czym może pomóc refleksologia?
Refleksologia wspomaga leczenie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w narządzie ruchu, a w szczególności w kręgosłupie i stawach. Rozluźnia również mięśnie, przez co pomaga zredukować skutki siedzącego trybu życia, przewlekłego stresu i zmniejsza częstotliwość występowania napięciowych bólów głowy. Jest również pomocna w leczeniu chorób przewlekłych układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego i moczowego. Łagodzi migreny, poprawia samopoczucie psychiczne i odpręża. Zabieg refleksologii wyrównuje również gospodarkę hormonalną, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Przeciwwskazaniami do stosowania refleksologii są choroby skóry, choroby zakaźne, żylaki, infekcje przebiegające z gorączką, ciąża i okres połogu u kobiet.