Zanieczyszczenie powietrza nad Polską

Podczas konferencji klimatycznej, która odbyła się w Warszawie, poruszono temat jakości powietrza nad Polską. Smog unoszący się nad miastami może być odpowiedzialny za rozwój wielu ciężkich chorób.

08 listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Nie tak dawno temu obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Samochodu, a media niemal każdego dnia informują nas o przerażającym stanie naszego powietrza. Na liście 1215 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znalazły się aż 54 miasta Polski - prym wiedzie Sosnowiec. Co prawda daleko mu do niechlubnego zwycięzcy rankingu, Delhi, nie mniej uplasował się na wyższej pozycji, niż np. Berlin, Los Angeles czy Chicago.

Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że podczas konferencji pt. "Z Warszawy przez Limę i Paryż do Marrakeszu", która odbyła się w Warszawie w dniu 18 października br. poruszono temat zanieczyszczenia powietrza1.

Bibliografia

  1. http://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,polski-alarm-smogowy-na-konferencji-klimatycznej-w-warszawie,260.html
  2. http://www.who.int/phe/health_topics/outdoorair/databases/cities/en/
  3. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Rozmowa dotyczyła trudności w ocenie i poprawie jakości powietrza nad Polską. Przedstawiciele organizacji Polski Alarm Smogowy zwrócili uwagę na brak regulacji gospodarki paliwami stałymi, która zdecydowanie przyczynia się do pogorszenia stanu powietrza oraz na zbyt małą liczbę stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza.

Z drugiej strony, na drodze do budowy takich punktów pomiarowych stają czasem sami mieszkańcy, twierdzi dr Barbara Toczko z Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku przy Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Jako przykład podała dolnośląskie Cieplice.

Smog miejski odpowiedzialny jest za wywoływanie szeregu chorób - od problemów z układem oddechowym i układem krążenia, poprzez nowotwory, zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci, a nawet otyłość.

Co ciekawe, w chwili gdy redakcja przygotowuje tę notę (08.11.2016), wg pomiarów zamieszczanych na bieżąco na stronie GIOŚ3 na terenie całej Polski (w tym Śląska) jakość powietrza jest dobra albo bardzo dobra - jedynie w kilku miejscach stacje informują o umiarkowanej jakości powietrza.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny