Kawa ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację
Przede wszystkim kawa – dzięki temu, że nas pobudza – poprawia również naszą pamięć i koncentrację. Jeżeli mamy trudne zadanie do wykonania, warto zaparzyć sobie ten aromatyczny napój i dopiero przystąpić do działania. Dzięki temu, że nie będziemy czuli się zmęczeni, nasze zdolności intelektualne wzrosną.
Co więcej, kawa dodaje również dobrego humoru i zmniejsza poziom stresu! Jeśli zatem mamy gorszy nastrój, zróbmy sobie kubek ulubionego latte lub cappuccino. Ważne jest również to, że kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Kawa poprawia krążenie krwi
Kawa dodaje nam energii i poprawia nasze krążenie krwi. Warto dodać, że najsilniejsze właściwości pobudzające ma świeżo mielona kawa ziarnista. Z drugiej strony nie da się ukryć, że to właśnie kawa mielona jest najszybsza i najwygodniejsza w zaparzaniu. Również doda nam sił i zwiększy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ponadto picie kawy chroni przed chorobami serca.
Kawa jest źródłem ważnych przeciwutleniaczy
Nieprzetworzone ziarna kawy zawierają nawet 1000 antyoksydantów: więcej niż zielona herbata i kakao. Przeciwutleniacze są bardzo ważne w codziennej diecie, ponieważ spowalniają procesy starzenia, redukują stany zapalne, a także chronią komórki przed uszkodzeniami i wydłużają nasze życie!
W ziarnach kawy znajdziemy również cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak witaminy z grupy B oraz potas, mangan i magnez.
Kawa sprzyja odchudzaniu
Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki aromatycznego napoju, na pewno ucieszą się, że kawa pomaga w odchudzaniu. Regularne dostarczanie organizmowi kofeiny przyspiesza nasz metabolizm. Jest jeden warunek: powinniśmy pić kawę bez śmietanki, cukru i słodkich syropów.
Ograniczenie słodkich dodatków będzie miało pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Dodatkowo warto wspomnieć, że kawa chroni przed cukrzycą typu drugiego.
Kawa chroni wątrobę
Wiele osób nie wie, że kawa chroni naszą wątrobę. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, ale również zapobiega zapaleniu, stłuszczeniu oraz marskości tego narządu.
Poza nowotworem wątroby, picie kawy ziarnistej lub mielonej niweluje też ryzyko raka piersi, jelita grubego, prostaty, a także niektórych nowotworów skóry.
Kiedy picie kawy jest zdrowe?
Przyjmuje się, że dorosła osoba nie powinna przekraczać dawki około 400-600 mg kofeiny. Z kolei dla kobiet w ciąży dawka jest mniejsza i wynosi 200 mg. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, na ile kubków kawy możemy sobie pozwolić, wszystko bowiem zależy od ilości dodanego espresso.
Trzeba pilnować nie tylko poziomu kofeiny, ale również czasu, kiedy sięgamy po następną małą czarną. Zaleca się zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy kolejnymi filiżankami tego napoju. Dlaczego? Nadmiar kofeiny może spowodować niepożądaną reakcję organizmu i negatywne skutki zdrowotne, nie zapominajmy o tym!