Każda komórka posiada swoistą "elektrownie" - mitochondria. Te organella odpowiadają m.in. za wzrost i śmierć komórki. Kiedy się starzejemy, mitochondria przestają spełniać swoje funkcje, co doprowadza do osłabienia różnych tkanek organizmu, w tym tkanki mięśniowej. Niewykluczone, że im większa liczba dysfunkcyjnych mitochondriów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wieku starczego.
Naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Federalnego w Lozannie wyodrębnili z owocu granatu prekursora ważnego związku - urolityny A, która umożliwia recykling mitochondriów i chroni organizm przed chorobami związanymi z wiekiem, np. chorobą Parkinsona. Urolityna A powstaje w jelitach w wyniku procesów metabolicznych bioty.
- Urolityna A to jedyny znany związek, który wznawia proces oczyszczania organizmów ze "zużytych" mitochondriów - twierdzi Patrick Aebischer, członek grupy badawczej.
Badania na nicieniach z gatunku C. elegans i gryzoniach przyniosły zdumiewające efekty. Długość życia niektórych osobników zwiększyła się nawet o 45 procent.
Niestety, niektóre osoby posiadają tak zaburzony biom, że ich jelita nie mogą przyswoić prekursora urolityny A z owoców granatu. Trwają prace nad produktem, który wspomoże u nich ten proces.
Źródło: Nat Med, 2016; 22: 879-88