Mitochondria to organella występujące w każdej komórce organizmu. Nie tylko chronią nas przed wieloma chorobami, ale też bez nich nie moglibyśmy żyć. Generują ok. 95% energii powstającej w komórkach.
Mitochondrium - obrońca organizmu
Mitochondria współuczestniczą także w wielu innych procesach: mają wpływ na specjalizację komórki, jej wzrost, a nawet apoptozę (proces samounicestwienia komórki). Są tym samym naszymi sprzymierzeńcami w walce z nowotworami.
Komórki nowotworowe mnożą się w sposób niekontrolowany i pozostają "głuche" na "komendę" apoptozy. Niektóre z nich, przyjmując charakter złośliwych, a nawet rakowych komórek, bezpośrednio zagrażają naszemu życiu. Zdrowe mitochondria chronią nas przed rozrostem szkodliwej tkanki.
Łatwo więc zauważyć, że żaden organizm nie jest w stanie bez nich funkcjonować.
Wrogowie i sprzymierzeńcy mitochondrium
Mitochondrium posiada własne DNA, niezależne od łańcucha znajdującego się w jądrze komórkowym. Niestety, kwas deoksyrybonukleinowy tego cudownego organellum łatwo ulega zniszczeniu w trakcie procesu spalania (wytwarzania energii komórkowej). Powstające wtedy wolne rodniki (cząsteczki tlenu, które nie posiadając kompletu elektronów, "kradną" je z innych cząsteczek, wywołując tym samym reakcję łańcuchową) przyczyniają się do degradacji mitochondriów i powstawania w nich nieodwracalnych szkód.
W konsekwencji pojawiają się problemy z funkcjonowaniem organizmu - serca, wątroby, układu nerwowego - a także schorzenia narządów zmysłu, kłopoty ze skórą, a nawet niepłodność!
Sprzymierzeńcami mitochondrium w walce z wolnymi rodnikami są substancje zwane mitoceutykami. Należą do nich:
- koenzym Q10 (zawierają go szpinak, brokuły i ryby)
- witaminy B2, B3, B12, C i D3
- enzymy obronne: SOD (dysmutaza nadtlenowa), GPX (peroksydaza glutationowa) i KAT (katalaza)
- kwasy tłuszczowe omega-3 (można je znaleźć głównie w rybach)
- magnez (źródła: gorzka czekolada, fasola, makrele)
- mangan (źródła: kakao, orzechy)
- selen (źródła: pszenica, pestki dyni)
- cynk
- chrom (źródła: kukurydza, jabłka)
Co prawda wielu z tych substancji dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, jednak niski poziom przyswajalności składników odżywczych może nie gwarantować wystarczającego wsparcia dla mitochondriów.
Quinomit - bądź przyjacielem swojego organizmu
Dobrym rozwiązaniem jest zatem dostarczenie organizmowi mitoceutyków, między innymi w postaci płynnej formy koenzymu Q10, którego przyswajalność jest wielokrotnie większa od innych , klasycznych preparatów w postaci kapsułki , czy proszku.
Płynny Koenzym Q10 w postaci nanocząsteczkowej (występuje w Sanomit Q10 direkt, Siamit Q10 Comb, Quinomit Q10 Fluid) jest najbardziej aktywnym i efektywnym koenzymem Q10 niezbędnym do prawidłowej ochrony i aktywacji naszych mitochondriów. Dlaczego to takie ważne?
Liczba mitochondriów w komórce związana jest z zapotrzebowaniem danej tkanki na energię (największą ilość mitochondriów zawierają komórki mięśnia sercowego, komórki nerwowe, komórki zmysłów, komórki jajowe), natomiast sprawność mitochondriów zależy głównie od odpowiedniego ich zaopatrzenia w koenzym Q10. Z tego właśnie powodu koenzym Q10 określany jest mianem kluczowej substancji mitochondrialnej.
Oprócz pośredniczenia w wytwarzaniu energii, koenzym Q10 jest bardzo skutecznym lipofilnym (rozpuszczalnym w tłuszczach) antyoksydantem. Neutralizuje wolne rodniki w błonach komórkowych i dzięki swojej obecności zapewnia utrzymanie płynności błon komórkowych oraz niezakłóconą komunikację międzykomórkową. Koenzym Q10 uczestniczy również w regeneracji witaminy E, która jest w dużym stopniu zużywana przez wolne rodniki.
Zaopatrywanie organizmu w koenzym Q10 wiąże się indywidualnymi cechami danego organizmu oraz z okolicznościami życia (stresem, nieprawidłową dietą, zanieczyszczeniem środowiska). Żelazna reguła głosi, że podstawowe zapotrzebowanie zwiększa się z każdym dodatkowym obciążeniem. Obciążenia psychiczne, czy długotrwałe choroby odgrywają przy tym o wiele większą rolę niż nadwyrężenie fizyczne.
- Objawami niedoboru koenzymu Q10 są m. in.:
- ogólne zmęczenie oraz zmniejszenie wydolności organizmu
- osłabienie siły mięśni
- ograniczenie sprawności myślenia i koncentracji
- brak ostrości widzenia
- zmniejszenie elastyczności skóry
Preparat jest wolny od sztucznych barwników i alergenów (laktozy, drożdży i glutenu) oraz bezpieczny dla diabetyków. Quinomit oraz inne preparaty wspomagające mitochondria można nabyć na www.mito-pharma.pl.
Dlaczego warto już dziś zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów? Wszelkie uszkodzenia w ich DNA są nieodwracalne. A przecież rola, jaką te cudowne organella pełnią w naszym organizmie, jest nieoceniona i niezastąpiona!
Wspierając ochronę DNA mitochondriów, przyczyniamy się do profilaktyki wielu chorób. Lepiej przecież zapobiegać chorobom niż je leczyć.
Konferencja "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych"
Ósmego października w Poznaniu odbędzie się konferencja pt. "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych", dedykowana lekarzom wszystkich specjalizacji, dietetykom oraz osobom, które chciałyby zapoznać się z dokonaniami Medycyny Mitochondrialnej - najskuteczniejszej współczesnej terapii chorób neurodegeneracyjnych, metabolicznych czy mitochondrialnych.
Jest to pierwsza w Polsce Konferencja Mitochondrialna, którą poprowadzą najwybitniejsze osobowości świata nauki zajmujące się szeroko pojętą profilaktyką i terapią mitochondrialną, opartą na celowanej diagnostyce i indywidualnym podejściu do pacjenta.
- Podczas konferencji zostaną poruszone m.in. następujące tematy:
- czym jest Medycyna Mitochondrialna i dlaczego została uznana za medycynę przyszłości?
- na czym polega precyzyjna diagnoza i terapia mitochondrialna i dlaczego organizm człowieka powinien być traktowany jako "całość"?
- czym są i jaką rolę spełniają mitochondria komórek w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych?
- jak leczyć szumy uszne - symptom pozornie niezwiązanych ze sobą chorób?
W konferencji wezmą udział:
Dr Franz Enzman
Najwybitniejszy specjalista z dziedziny Medycyny Mitochondrialnej na świecie. Dr Enzman jest przede wszystkim wybitnym lekarzem i biochemikiem, którego największą pasją są właśnie …mitochondria komórkowe.
Opracowana przez niego koncepcja Mito-Med dała podstawy do rozwoju Medycyny Mitochondrialnej w Europie i na Świecie oraz zmusiła wielu wybitnych medyków tego świata do zweryfikowania swojej wiedzy na temat diagnozowania oraz terapii wielu pozornie nieuleczalnych chorób. Dr Enzmann jest również twórcą receptury pierwszego płynnego preparatu z koenzymem Q10, którego opracowanie było prawdziwym przełomem w terapiach ratujących życie ( zatrzymanie akcji serca).
Oprócz tego dr Enzmann opracował portfolio substancji oddziałujących bezpośrednio na mitochondria komórek, które dzięki swoim właściwościom oraz najwyższej jakości potwierdzonej badaniami są jednymi z najbardziej skutecznych preparatów w terapiach chorób mitochondrialnych, neurodegeneracyjnych i cywilizacyjnych.
Dr Enzmann jest również czynnym naukowcem. Jego wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Mimo swojego dojrzałego wieku dr Enzmann jest również aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej - IMMA, Niemieckiego Stowarzyszenia Diabetologicznego i Endokrynologicznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Bioimmunoterapii oraz wielu organizacji naukowych i stowarzyszeń.
Dr Bodo Kuklinski
Wybitny niemiecki diagnosta kierujący Centrum Diagnostyki i Terapii Medycyny Środowiskowej w Rostoku, specjalista z dziedziny medycyny środowiskowej. Dr Kuklinski jest przede wszystkim praktykującym lekarzem i bardzo "precyzyjnym" diagnostą. Znany jest z niezwykle wyczerpujących wywiadów z pacjentami, dotyczącymi ich stanu zdrowia, odżywiania się, ilości snu, obciążeń genetycznych itd. Jego rozmowy z pacjentami pozwalają nie tylko na zlecenie odpowiedniej diagnostyki, ale również na postawienie prawidłowej diagnozy i zalecenie skutecznej terapii.
Dr Kuklinski bywa również wykładowcą na uczelanich medycznych oraz jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz książek. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej – IMMA, Niemieckiego Towarzystwa Badań Stosowanych, Niemieckiego Towarzystwa Toksykologii i wielu innych stowarzyszeń i organizacji naukowych.
Dr Agnieszka Szczepek
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Alberta, kierownik laboratorium badawczego w Zakładzie Otolaryngologii szpitala Charité w Berlinie. Dr Szczepek jest autorką około 80 publikacji naukowych oraz członkiem Europejskiej sieci naukowej TINNET.
Dr Patrycja Szachta
Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego VitaImmun w Poznaniu. Dr Szachta jest absolwentką Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykłada na konferencjach medycznych oraz warsztatach dla lekarzy, dietetyków i pacjentów.
Mgr Małgorzata Drobczyńska
Specjalistka ds. wdrażania innowacyjnych badań medycznych w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu. Dr Drobczyńska posiada prawie dziesięcioletnie doświadczenie w badaniach nad nietolerancjami pokarmowymi i zaburzeniami bioty jelit.
Łukasz Sieńczewski
Absolwent dietetyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Łukasz Sieńczewski prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu probiotykoterapii oraz stosowania diet eliminacjyno-rotacyjnych w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób, przede wszystkich chorób autoimmunologicznych.
Mgr Paulina Ihnatowicz
Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Mgr Ihnatowicz ukończyła kierunek Dietetyka i otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Obecnie pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum. Razem z Emilią Ptak-Kasica prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.
Mgr Emilia Ptak-Kasica
Dietetyk kliniczny i sportowy. Mgr Ptak-Kasica pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum, bierze też udział w wydarzeniach takich jak Kongres Zapytaj Trenera. Mgr Ptak-Kasica jest absolwentką Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła kierunek Dietetyka, a dyplom odebrała z wyróżnieniem. Razem z Pauliną Ihnatowicz prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.
Każdy uczestnik konferencji uzyska Certyfikat Uczestnictwa oraz materiały z prelekcji i inne wartościowe materiały edukacyjne.
Osoby zainteresowane mogą poznać więcej szczegółów oraz dokonać rejestracji pod adresem www.terapiemitochondrialne.pl.