Aplikacje mobilne w telemedycynie

Powszechne wykorzystanie smartfonów, urządzeń mobilnych i akcesoriów w założeniu ma na celu poprawę jakości życia i usprawnienie codziennych czynności. Pole ich wykorzystania jest bardzo szerokie, z czego zaczyna korzystać również medycyna. Jednym z narzędzi są aplikacje mobilne, których funkcje mogą niekiedy zastąpić nawet wizytę w gabinecie lekarskim.

24 luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Nowoczesne technologie a medycyna

W dzisiejszych czasach posiadanie urządzeń typu "smart" to niemalże obowiązek. Coraz więcej obszarów codziennego życia zostaje wsparte lub w jakiś sposób połączone z technologiami mobilnymi. Smartfony, tablety, smartbandy, smartwatche i inne podobne urządzenia obsługiwane są za pomocą aplikacji o różnym przeznaczeniu.

Dzięki rozwojowi technologii, również medycyna wkracza w nową erę. Telemedycyna to świadczenie usług medycznych dzięki zastosowaniu różnych technologii, m.in. informatyki. Jej największą zaletą jest szybkość i niskie koszty utrzymania. Cechuje się ona również ciągłym rozwojem, zmierzającym do poprawy jakości świadczonych usług. Telemedycyna doskonale sprawdza się w sferze podstawowej opieki medycznej - to wygodne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, którzy mogą komunikować się ze sobą bez konieczności umawiania wizyty w gabinecie.

Wyłącznie kwestią czasu było wejście medycyny do sfery mobilnej. Wraz z modą na bycie "fit" coraz większą popularność zdobywają urządzenia akcesoria, które miały być pomocne w codziennej pracy nad zdrowym ciałem. Powstało wiele aplikacji, których zadaniem jest rejestrowanie i przechowywanie danych na temat codziennej aktywności (np. w połączeniu z dedykowanym smartbandem możliwe jest mierzenie rytmu serca). To cenne źródło wiedzy medycznej, którego potencjał został dostrzeżony przez specjalistów od telemedycyny.

Przykłady wykorzystania aplikacji mobilnych w telemedycynie

W rozwój aplikacji mobilnych o zastosowaniu medycznym włącza się coraz więcej podmiotów opieki zdrowotnej i nie tylko. Jednym z przykładów jest aplikacja Platformy Telemedycznej Medivio, która zbiera informacje dostarczane przez pacjenta na podstawie wykonywanych przez niego pomiarów w postaci ciśnienia tętniczego, saturacji krwi lub wagi pacjenta, możliwość opisu EKG w trakcie telekonsultacji. Aplikacja posiada funkcję powiadamiania pacjenta, w przypadku wystąpienia sytuacji wymagających konsultacji.

Osobom, które często korzystają z sieci w celu rejestrowania do lekarza pomoże wirtualny kalendarz, który pomaga w wyszukiwaniu godzin i dat przyjęć u specjalistów, a także umożliwia dopasowanie dogodnego terminu wizyty i zapisanie się na niego. Zarządzanie terminami można wykonywać z każdego miejsca. Realizowana jest w ten sposób jedna z głównych cech telemedycyny, czyli sprawne i szybkie zarządzanie administracją i informacjami.

Aplikacja Medivio pomocna jest także dla osób stale przyjmujących leki. Czasem zdarza się zapomnieć o zażyciu ich o ustalonej godzinie, a jak wiadomo w kwestii leków ważna jest systematyczność. Aplikacja mobilna z łatwością pozwala monitorować dawki, ustalać przypomnienia o konieczności przyjęcia leków, a nawet sygnalizować, że kończy się ich zapas.

Aplikacją mobilną skierowaną do lekarzy jest natomiast MedTube. Platforma ta umożliwia dzielenie się i odtwarzanie profesjonalnych filmów medycznych. Materiały z operacji, zabiegów chirurgicznych, szkoleń i wykładów stanowią cenne źródło wiedzy, nie tylko dla studentów medycyny.

Czy rozwiązania mobilne zastąpią tradycyjną medycynę?

Telemedycyna dla niektórych jest kontrowersyjna, ze względu na zatracenie bezpośredniego kontaktu pomiędzy lekarzem, a pacjentem. Należy jednak rozpatrywać ją w kontekście połączenia niezawodnych rozwiązań technicznych z wiedzą i umiejętnościami człowieka.

Telemedycyna pozwala na pokonanie problemów, które spowalniały, a niekiedy nawet uniemożliwiały sprawne udzielenie usług medycznych (np. koszty, odległość). Wykorzystanie aplikacji mobilnych to krok do upowszechnienia komunikacji pomiędzy lekarzami, a pacjentami poza gabinetami. Choć zmianie ulega jej pierwotna forma, nie oznacza to pogorszenia jakości wykonywanych usług. Telemedycynę więc należy rozpatrywać w kategoriach szansy w dziedzinie konsultacji medycznych, szczególnie o specjalistyczne informacje diagnostyczne, które można dostarczać w czasie rzeczywistym.

Medivio

Wczytaj więcej
Nasze magazyny