Resort przedstawił zasady w kilku punktach:
- Osoby przebywające u nas przez okres krótszy niż 3 miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
- Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski.
- Szczepienia poekspozycyjne (w przypadku ryzyka zakażenia tężcem lub wścieklizną), które są wymagane dla zapewnienia zdrowia i życia pacjenta, powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
- Szczepienia będą dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.
- O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień.
- Osoby poniżej 19. r.ż. przebywające w Polsce powyżej 3 miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
Ponadto Minister Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień, ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.
W wytycznych dotyczących szczepień resort zdrowia za priorytetowe uznał szczepienie MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w 2. roku życia, szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem oraz wakcynę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem.
Obowiązkowe szczepienia są bezpłatne.
Co jest obowiązkowe w Polsce?
W naszym kraju dzieci muszą być zaszczepione przeciw:
- gruźlicy,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B),
- zakażeniom wywołanym przez rotawirusy,
- błonicy, tężcowi i krztuścowi,
- inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu B,
- inwazyjnym zakażeniom pneumokokami,
- polio
- odrze, śwince i różyczce.