Uwaga na leki przeciwbólowe! Mogą powodować krwawienie z żołądka!

Dodano: 3 listopad 2014

Powszechnie wiadomo, że istnieje związek między środkami przeciwbólowymi, jak aspiryna czy ibuprofen, a ryzykiem krwawienia z żołądka. Zagrożenie dramatycznie wzrasta wtedy, gdy zastosuje się różne leki jednocześnie. Najbardziej uważać powinni pacjenci w starszym wieku.

Stosowanie preparatów przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w połączeniu ze steroidami jest niebezpieczne z powodu najwyższego ryzyka krwawień z układu trawiennego. Naukowcy ostrzegają również, że połączenie środków przeciwbólowych z grupy NLPZ z kortykosteroidami, lekami moczopędnymi oraz przeciwzakrzepowymi jest koktajlem ze „znacznym wzrostem ryzyka” krwawień.

Badacze z Erasmus Medical Centre przypominają lekarzom, że przepisując leki powinni mieć na uwadze możliwe ryzyko dotyczące starszych osób, które leczą się na kilka schorzeń. W przypadku tych pacjentów jest bardzo prawdopodobne, że będą zmuszeni przyjmować równolegle różne leki.

Ich zdaniem niskie dawki aspiryny prawdopodobnie są najbezpieczniejszą opcją, w której krwawienia zdarzają się najrzadziej.

Naukowcy przeanalizowali 114 835 przypadków krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, w których były przepisywane różne leki z włączeniem środków przeciwbólowych z grup NLPZ czy COX-2 (np. Bextra, Celebrex i Vioxx).

Źródło: Gastroenterology, 2014; 147: 784

Zobacz także

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Powszechnie stosowane diety i suplementy przynoszą mniej korzyści niż dotychczas sądzono. Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine przedstawiają analizę 24 suplementów i różnych diet zastosowanych w 277 badaniach.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store