Witamina C – gwarancja zdrowia i skuteczne panaceum

Kojarzona kiedyś ze szkorbutem - chorobą marynarzy - dziś uważana jest nie tylko za nieodzowny składnik naszej diety, ale również wyjątkowo wszechstronne panaceum na szereg problemów zdrowotnych.

20 czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Zaczęło się od papryki - to z niej węgierski biochemik Albert Szenta-Görgy w 1928 r. po raz pierwszy wyodrębnił witaminę C. Dokonanie to przyniosło mu Nobla, a nam - jedną z najbardziej popularnych i niezbędnych zarazem witamin. Początkowo traktowano kwas askorbinowy tylko jako lekarstwo na szkorbut, na którego cierpieli głównie marynarze, długo przebywający w dalekich rejsach i pozbawieni dostępu do świeżych warzyw i owoców.

Chociaż medyczne opisy tej choroby znane są od czasów wypraw krzyżowych, to dopiero w 1753 r. szkocki lekarz James Lind powiązał poprawę stanu zdrowia ze spożywaniem soku z owoców cytrusowych.

Na szczęście od kilkudziesięciu lat witamina C jest gruntownie badana i dziś wiemy, jak kluczowa jest jej rola dla naszego organizmu, a także - jak zabezpieczać się przed jej niedoborem.

Jakie znaczenie ma witamina C dla organizmu?

Kwas L-askorbinowy jest witaminą egzogenną, co oznacza, że organizm samodzielnie jej nie wytwarza i należy przyjmować ją wraz z pożywieniem. Jej znaczenie dla naszego zdrowia jest nie do przecenienia, a odgrywa ona ważną rolę w takich procesach jak:

  • wspomaganie funkcji białych krwinek, poprzez regulowanie pochłaniania przez nie drobnoustrojów,
  • regulacja poziomu glukozy we krwi,
  • uszczelnianie naczyń krwionośnych,
  • utrzymywanie prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • przemiana węglowodanów, białek i tłuszczów oraz udział w syntezie hemoglobiny, erytrocytów i niektórych hormonów,
  • przyspieszanie gojenia się ran,
  • spowalnianie starzenie się skóry,
  • regulowanie wytwarzania kolagenu.

Witamina C jest ponadto silnym przeciwutleniaczem - chroni organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, prowadzących do poważnych, przewlekłych schorzeń. Doniesienia naukowe sugerują, że oprócz funkcji ochronnej w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, redukuje ona również ryzyko zachorowania na nowotwory - szczególnie żołądka, przełyku i jelita grubego.

Jest również kluczowa do przyswajania przez organizm żelaza, co ma istotne znaczenie w walce z anemią.

Ile potrzebujemy witaminy C, by być zdrowi?

Według różnych źródeł dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 75 mg u kobiet i 90 mg u mężczyzn. U dzieci jest ono mniejsze i wynosi 40-50 mg. Znane są również zalecenia suplementacji w znacznie większej ilości, np. kilka gramów na dobę podczas infekcji. Witamina ta jednak metabolizowana jest w taki sposób, że jej przedawkowanie nie jest szkodliwe, może jedynie wywołać np. objawy ze strony przewodu pokarmowego, nadmiar zaś wydalany jest z moczem.

Skąd czerpać witaminę C?

Do źródeł pokarmowych, w których znajdziemy jej najwięcej, należą warzywa, takie jak, wspomniana na początku papryka, brokuły, pietrucha, chrzan, szpinak, kalarepa i brukselka. Wśród owoców, które są wyjątkowo bogate w witaminę C znajdują się owoce dzikiej róży, rokitnika, derenia, czarna porzeczka i truskawki. Aby jak najwydajniej skorzystać z tych źródeł pokarmowych - optymalnie jest spożywać te produkty na surowo albo poddane krótkiej obróbce termicznej.

Możemy również sięgać po suplementy, które nie tylko zawierają odpowiednie dawki kwasu askorbinowego (lub jego soli), ale są również łatwo przyswajalne i gruntownie przebadane. Tego typu produkty proponuje firma Wish. Zwolennicy produktów naturalnych mogą wybrać np. preparat Acerola Naturalna Witamina C w proszku, który dostarcza 125 mg tej witaminy.

Acerola Naturalna Witamina C w proszku

Dla osób pragnących zadbać o układ krążenia opracowano preparat Krążenie Complex Kasztanowiec, Diosmina, Hesperydyna, Trokserutyna, OPC, Witamina C 60 Kapsułek Produkt Vege. Dla najmłodszych przygotowano zaś produkt Naturalna Witamina C Complex Junior 200 mg+Rutyna - są to tabletki do ssania o smaku pomarańczowym, wzbogacone o wzmacniającą naczynia krwionośne rutynę.

Suplementy marki Wish można nabyć w sklepie internetowym: www.zdrowiemarket.pl

Wczytaj więcej