Witamina B: witamina życia

Wpływ witamin z grupy B na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest nie do przecenienia: wchodzą w skład wielu enzymów bądź potrzebne są do ich aktywacji, aktywnie uczestniczą w metabolizmie komórkowym i zapobiegają zaburzeniom neurologicznym.

13 grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Niestety organizm nie potrafi magazynować witamin z grupy B (z wyjątkiem witaminy B12, którą przechowuje w niewielkich ilościach), a współczesna dieta jest uboga w te niezwykle cenne składniki.

10 wspaniałych

Do najważniejszych witamin z grupy B należą tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacynamid (B3), cholina (B4), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7), inozytol (B8), kwas foliowy (B9) i metylokobalamina (B12).

Synergistyczne działanie tych pierwiastków najlepiej udokumentowano w badaniach nad depresją i demencją. Pełnią one bardzo ważną funkcję w procesach regulacji poziomu istotnych neuroprzekaźników we krwi - serotoniny i dopaminy - a niedobory m.in. B9 i B12 hamują ich produkcję. Okazuje się, że starsze osoby, u których one występują, mają nawet o 70% większe ryzyko zapadnięcia na depresję1.

Również w przypadku demencji i choroby Alzheimera witaminy z grupy B stanowią nieodzowny element profilaktyki. Naukowcy z Oksfordu odkryli, że kombinacja B6, B9 i B12 może wspomagać zapobieganie "starczej atrofii mózgu", redukując ją nawet siedmiokrotnie i o połowę obniżając tempo pogarszania się funkcji poznawczych2.

Razem i osobno

Oprócz synergistycznego wpływu na organizm całej grupy, poszczególne witaminy wykazują również charakterystyczne dla siebie działania. I tak B1, której niedobór towarzyszy wielu chorobom przewlekłym, skutecznie cofa rozwój cukrzycy3, a jej duże dawki w praktyce wyleczyły fibromialgię4. Na przebieg cukrzycy wpływa również tzw. witamina piękności, czyli B7 - zmniejsza ona poziom cukru na czczo.

Z kolei B3 (niacyna) okazuje się być skutecznym lekiem przeciw wysokiemu poziomowi cholesterolu oraz miażdżycy, a B6 normuje gospodarkę magnezową, zdecydowanie zmniejsza podatność organizmu na stany zapalne i obniża poziom homocysteiny, redukując nawet o 79% ryzyko zawału5.

Najbardziej znane jest chyba jednak znaczenie witaminy B9 (kwasu foliowego), niezbędnej dla prawidłowego rozwoju dziecka już w łonie matki, oraz B12 - głównego regulatora pracy układu nerwowego. Wszystkie te właściwości spaja B2 (ryboflawina), która wspomaga pracę i metabolizm pozostałych witamin.

Dlaczego kompleks?

Jak widać, tylko część witamin z grupy B ma swoje specyficzne właściwości, a najlepsze efekty zdrowotne uzyskamy wówczas, gdy poziom każdej z nich będzie optymalny. Witaminy te wykorzystują bowiem podobne szlaki metaboliczne i wykazują dość zbliżone, synergistyczne działanie, przez co niedobór lub nadmiar jednej z nich zaburza gospodarkę pozostałymi.

Dlatego przy zachodniej diecie ubogiej w te cenne składniki najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja preparatem multiwitaminowym B-Komplex MSE. Zawiera on wszystkie najważniejsze witaminy z grupy B, w tym aktywną formę B12 (metylokobalaminę) i metylowany kwas foliowy. Odpowiednie dawki gwarantują skuteczność stosowania oraz najwyższą biodostępność produktu.

To właściwe wysokie dawki witamin i minimalny udział substancji pomocniczych umożliwiają również dotarcie składników do mitochondriów. Witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2 i B3) należą bowiem do mitoceutyków niezbędnych w procesach wytwarzania energii przez te organella. Wystarczy 1 kapsułka preparatu dziennie, by dostarczyć organizmowi niezbędną porcję tych kluczowych substancji mitochondrialnych.

Mito-Pharma

 

Bibliografia

  1. Am J Psychiatry 2013; 13:145
  2. PloS One 2010; 5: e12244
  3. Srp Arh Celok Lek. 2009; 137 (11-12): 594-600
  4. BMJ Case Rep. 2013; 2013: bcr2013009019
  5. Circulation 2009; 120 (8): 649-55
Wczytaj więcej