Skwalen, organiczny związek chemiczny, jest tzw. prekursorem cholesterolu. Oznacza to, że powstaje w procesie tworzenia cząsteczek cholesterolu. Nie jest on jednak tylko przypadkowym produktem: badania wykazały, że skwalen pełni szereg istotnych dla organizmu funkcji.
1. Skwalen uczestniczy w syntezie witaminy D
Jest jej naturalnym prekursorem1. Witamina D razem z wapniem i witaminą K odpowiada za prawidłową budowę kości.
2. Skwalen chroni skórę przed negatywnymi skutkami oddziaływania promieni ultrafioletowych
Skwalen jest mało podatny na reakcje z tlenem. Dzięki temu, jako składnik filmu lipidowego skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe2.
3. Skwalen reguluje poziom cholesterolu w organizmie
Mimo że sam powstaje w drodze syntezy lipoprotein o niskiej gęstości, skwalen pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i trójglicerydów, co potwierdziło badanie na zwierzętach. Eksperci sugerują, że suplementacja skwalenem może wspomagać leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu2.
4. Skwalen jest stosowany w terapii wspomagającej leczenie nowotworów
Skwalen jest wykorzystywany w leczeniu niektórych odmian raka2. Udowodniono, że niszczy on komórki nerwiaka zarodkowego - groźnego nowotworu układu nerwowego atakującego głównie niemowlęta i małe dzieci3.
5. Skwalen zapobiega stresowi oksydacyjnemu
Badanie przeprowadzone w 2007 r. udowodniło ochronne działanie skwalenu na komórki wątroby. Substancja miała zapobiegać wyniszczeniu mitochondriów tego organu zarówno u młodych, jak i starych szczurów. Skwalen przyczynił się do podniesienia poziomu glutationu i zależnych od niego enzymów o działaniu przeciwutleniającym4.
Mimo że nasz organizm sam wytwarza skwalen, w związku z syntetyzowaniem witaminy D jego poziom jest niski. Dlatego warto przez cały rok sięgać po suplementy zawierające skwalen (np. z wątroby rekina) oraz uzupełnić dietę o jego naturalne źródła, jak olej z amaranthusa.
Bibliografia
- N. Lewkowicz, P. Lewkowicz, A. Kurnatowska, H. Tchórzewski: "Mechanizm działania i zastosowanie kliniczne oleju z wątroby rekina", Pol. Merk. Lek., 2006, XX, 119, 598
- Altern Med Rev. 1999 Feb;4(1):29-36.
- Scientifica (Cairo). 2016; 2016: 6294030 doi: 10.1155/2016/6294030
- Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2007 Jun;76(6):349-55.