Czy mleko jest alergenem?

Każdy wie, że mleko i jaja są dwoma z największych alergenów, szczególnie u małych dzieci. Ostatni sondaż wśród lekarzy wskazuje jednak, że wiedza ta nie jest powszechna u pediatrów.

20 styczeń 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Zaledwie 27% lekarzy pracujących z dziećmi prawidłowo wskazało najczęściej występujące dwa alergeny pokarmowe. Natomiast aż 34% z nich wskazało truskawki, choć są one alergenem zaledwie dla 1% populacji. Co zaskakujące, tylko 13% pediatrów wskazało sztuczne barwniki spożywcze jako alergeny.

Kara Wada, alergolog, która przeprowadziła ankiety wśród 409 lekarzy w USA, podsumowała uzyskane wyniki dość ostro. Ludzie z alergiami bądź opiekujący się dziećmi potrzebują najnowszych informacji na temat leczenia, niestety lekarze nie okazali się najlepszym źródłem, do którego mogliby się udać po poradę.

Większość pediatrów, którzy wzięli udział w ankiecie, są zdania, że testy skórne nie są skuteczne w zdiagnozowaniu alergii u dzieci poniżej 3 roku życia. Prawda jest taka, że testy na alergię są skuteczne dla dzieci w każdym wieku.

Okazało się również, że pediatrzy mylą jodowy środek kontrastujący, stosowany przy wykonywaniu tomografii komuputerowych, z jodem pochodzącym ze skorupiaków.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny