Prawdziwe ryzyko związane z lekami przeciwastmatycznymi dla dzieci wyszło na jaw dopiero po dodaniu raportów do nowego systemu bezpieczeństwa - EudraVigilance, ustanowionego przez Europejską Agencję Leków (EMA - European Medicines Agency).
W sumie dodano do systemu aż 774 działania niepożądane leków przeciwastmatycznych, z których aż 85% zakwalifikowano jako „poważne”.
Naukowcy z University of Copenhagen wskazują, że przyczyną tego stanu są badania bezpieczeństwa przeprowadzone na młodych, zdrowych dorosłych. Właściwie żadne działanie niepożądane nie zostało zarejestrowane podczas rejestrowania leków.
Wystąpiły natomiast inne działania niepożądane, kiedy leki podano z kolei niemowlętom i małym dzieciom, najczęściej występowały wtedy u nich duszność i kaszel.
Podczas badań bezpieczeństwa leków przeciwastmatycznych zgłoszono jedynie działania niepożądane zakwalifikowane jako „niepoważne”. Duńscy naukowcy odkryli jednak, że badani, u których wystąpiły poważniejsze działania niepożądane, zostali wykluczeni z dalszych prób. W efekcie ich wyniki nie zostały zarejestrowane.