Jak w dobie COVID-19 kontrolować astmę? Polacy nadużywają krótko działających leków doraźnych

Astmę można w pełni kontrolować i nie odczuwać jej objawów. Istnieje duża potrzeba edukacji pacjentów oraz wspólnego działania środowisk związanych z astmą.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną wywołaną koronawirusem warto pamiętać o prawidłowym podejściu do leczenia astmy. Dla osób chorujących na astmę doprowadzenie do zaostrzenia choroby może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Odpowiednio dobrane leczenie oraz stosowanie się do zaleceń lekarza, pozwala na kontrolowanie astmy, eliminując praktycznie do zera jej objawy. Zwiększenie wiedzy pacjentów na temat choroby oraz wspólne działanie osób i organizacji związanych z astmą jest kluczowe, żeby osiągnąć optymalne efekty terapeutyczne.

Wystartowały dwie kampanie edukacyjne: "Posłuchaj Swoich Płuc" skierowana do osób z astmą ciężką, niekontrolowaną oraz "Astma. Leczenie doraźne stosuj rozważnie" dotycząca nadużywania przez pacjentów leków doraźnych w niebieskim inhalatorze (leki rozszerzające oskrzela).

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP od wielu lat podejmuje działania edukacyjne skierowane do osób z astmą. Obecnie obserwujemy dwa obszary w zakresie leczenia astmy, które wymagają szerokich działań świadomościowych, tj. prawidłowego kontrolowania astmy oraz bezpiecznych granic stosowania leków doraźnych. – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Astmę można kontrolować

Wielu pacjentów, pomimo regularnych wizyt u lekarza oraz przyjmowania leków, odczuwa dolegliwości astmy utrudniające im życie. Może to świadczyć o braku kontroli nad chorobą.

Aby móc to stwierdzić, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

  • czy astma przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu, i aby zlikwidować jej objawy muszę używać inhalatora z lekiem doraźnym 3 lub więcej razy w ciągu tygodnia?
  • Czy ataki astmy wybudzają mnie w nocy częściej niż raz w miesiącu?
  • Czy brałem na astmę sterydy w tabletkach 2 lub więcej razy w ciągu ostatniego roku?
  • Czy miałem ataki astmy, które wymagały pobytu w szpitalu w ciągu ostatniego roku – stwierdza dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Jeżeli choć na jedno pytanie pacjent odpowiedział twierdząco, to możemy powiedzieć, iż jego astma nie jest pod kontrolą i powinien zgłosić się do lekarza celem dodatkowej diagnostyki. W przypadku astmy ciężkiej warto wykonać badanie krwi z rozmazem i określić poziom eozynofilów, bo być może mamy do czynienia z astmą eozynofilową – dodaje.

Polacy nadużywają krótko działających leków doraźnych

Niestety wielu pacjentów zapomina, co to znaczy „leczenie doraźne” i nadużywa leków ratunkowych w niebieskim inhalatorze. Tymczasem eksperci ze Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) zwracają uwagę, że nadużywanie krótko działających beta-2-mimetyków w liczbie 3 lub więcej dawek tygodniowo, wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaostrzeń astmy1.

Zużywanie 3 lub więcej opakowań leku rocznie wiąże się z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem hospitalizacji z tego powodu2 – mówi dr n. med. Aleksandra Kucharczyk.

Informacja prasowa

Bibliografia
  • Schleich i wsp. Respir Med 2014; 108:1723–1732
  • GINA, Pocket guide for asthma management and prevention (for adults and children older than 5 years), dostępne na https://ginasthma.org/ 
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny