Autyzm może być chorobą genetyczną

 Zdiagnozowanie autyzmu u dziecka zawsze jest zaskoczeniem dla rodziców. Nie wykluczone jednak, że ta choroba ma podłoże genetyczne.

26 listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Tego odkrycia dokonali kalifornijscy badacze z Pasadeny, opierając się na analizie danych ponad 53 000 dzieci z Południowej Kalifornii poczętych jako drugie z kolei, jednak nie później niż dwa lata po pierwszym.

Wyniki wykazały, że dzieci, których starsze rodzeństwo cierpi na choroby ze spektrum autyzmu, są piętnaście razy bardziej narażone na wystąpienie objawów niż dzieci z rodzin, gdzie autyzm nie występuje. Jeżeli dziecko z autystycznym rodzeństwem było wcześniakiem, ryzyko rozwoju autyzmu było "tylko" dziesięciokrotnie wyższe. Częściej też autyzm diagnozowano u młodszego rodzeństwa płci męskiej.

Naukowcy podejrzewają, że taki stan rzeczy może wiązać się z baczniejszą obserwacją drugiego dziecka. W sytuacji, kiedy pierwsze dziecko zapada na chorobę ze spektrum autyzmu, rodzice wiedzą już, na jakie objawy należy zwracać uwagę i zasięgają konsultacji lekarskiej, kiedy tylko zauważą coś niepokojącego.

Źródło: J Dev Behav Pediatr. 2016 Oct;37(8):603-9. doi: 10.1097/DBP.0000000000000341.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny