Choroba z Lyme ma swój początek w myszach, a nie w kleszczach

Wyniszczająca borelioza jest spowodowana ukąszeniem przez kleszcza. Teraz naukowcy odkryli, w jaki sposób kleszcz staje się nosicielem.

Artykuł na: 2-3 minuty

Naukowcy odkryli rolę myszy w przenoszeniu boreliozy

Wszystko zaczyna się od myszy białej (Peromyscus leucopus), a nie kleszcza. Mysz, która żyje w lasach i na mokradłach, przenosi bakterie wywołujące boreliozę, a kleszcze żerując na myszach, przekazują ją ludziom.

Naukowcy z University of California w Irvine zsekwencjonowali genom białych myszy, co daje im wskazówkę do rozpoczęcia opracowywania programów profilaktycznych, takich jak bezpieczne dla środowiska szczepienia. Większość podejść koncentruje się w jakiś sposób na kontrolowaniu ruchu kleszcza, "ale ich wdrożenie było trudne", powiedział Alan Barbour, jeden z badaczy.

Naukowcy chcą również zrozumieć, dlaczego myszy nie chorują na bakterie, których są nosicielami, co może dostarczyć wskazówek na temat tego, w jaki sposób ludzie mogą zwalczać infekcję. Oprócz bakterii z Lyme myszy przenoszą także wirusowe zapalenie mózgu i choroby takie jak malaria i Gorączka plamista Gór Skalistych.

Liczba przypadków zachorowań na boreliozę potroiła się od końca lat 90. Nowych przypadków przybywa z każdym rokiem.

Zespół badawczy opracował publicznie dostępną sekwencję genomu myszy białonogich, aby inni naukowcy również mogli na tym pracować. 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzi, że liczba przypadków zachorowań potroiła się od końca lat 90., częściowo z powodu urbanizacji obszarów wiejskich i lasów, i obawia się, że faktyczny wzrost jest znacznie większy, ponieważ większość przypadków nigdy nie jest diagnozowana ani zgłaszana.

Autor publikacji:
Artykuł należy do raportu
Borelioza – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny