Z miłki abisyńskiej otrzymuje się mąkę, która doskonale zastępuje pszenną, tyle że nadaje potrawom lekko orzechowy smak. Teff jest doskonałym źródłem żelaza, magnezu, cynku i wapnia, a także minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera też mangan, który jest potrzebny do wytwarzania mitochondrialnej dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), jednego z najważniejszych enzymów zwalczającym wolne rodniki tlenowe.
W ziarnach miłki abisyńskiej znajduje się także walina, aminokwas potrzebny do prawidłowej pracy układu nerwowego. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2018 r. w Japonii, teff zwiększa tolerancję glukozy, uwrażliwiając jednocześnie komórki na jej działanie. Dzięki temu miłka abisyńska stabilizuje masę ciała i zapobiega powstawaniu otyłości, choć jej wartość kaloryczna jest zbliżona do innych zbóż.
Japońscy naukowcy, badający, w jaki sposób dieta uwzględniająca teff wpływa na metabolizm, stwierdzili u myszy dokarmianych miłką większe stężenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelicie. To właśnie te kwasy, produkty przemian bakteryjnych, chronią jelito przed przeciekaniem, działają przeciwzapalnie i odżywiają komórki nabłonka jelitowego.