Wykluczenie glutenu z diety nie rozwiązuje problemów chorych na celiakię

Celiakia to nie tylko problemy z glutenem. Jedna piąta chorych wciąż będzie cierpieć z powodu wyniszczania jelit, mimo przejścia na dietę bezglutenową - i to nawet dwa lata po jej rozpoczęciu!

11 luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Wykluczenie z diety glutenu (wspólna nazwa kilku białek obecnych w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie) to standardowa terapia w przypadku celiakii lub nadwrażliwości na gluten. Ale biopsja jelit pokazuje, że mimo restrykcyjnego przestrzegania zasad żywieniowych przez okres dłuższy niż dwa lata, około 20% chorych wciąż doświadcza problemów z jelitami.

Badacze z Massachusetts General Hospital for Children w Bostonie (USA) monitorowali postępy w leczeniu celiakii u 103 dziecięcych i dorosłych pacjentów. Dzieci utrzymywano na diecie przez okres około 2,5 roku; 91% z nich przestrzegało jej wzorowo. Mimo to u jednej piątej małych pacjentów podczas biopsji rozpoznano zmiany w obrębie jelit, charakterystyczne dla wrażliwości na gluten.

Naukowcy wnioskują, że dieta bezglutenowa pozwala pozbyć się głównych objawów choroby i czasem przyczynia się do poprawy wyników testów autoimmunologicznych IgA, jednak wcale nie rozwiązuje problemów z jelitami.

Nie wiadomo dokładnie, co to oznacza, ale według dr Maureen Leonard zmiany w obrębie jelit mogą prowadzić do późniejszych komplikacji, a nawet zaburzać prawidłowy rozwój małych pacjentów.

Źródło: J Pediatr Gastroeterol Nutr, 2016; 1: doi: 10.1097/MPG.00000000000001460

Nasze magazyny