Mózg w glutenowym amoku

Dlaczego zboża mogą szkodzić naszemu organizmowi? Dr David Perlmutter ostrzega, że nowoczesny sposób uprawy sprawia, że zawartość glutenu w popularnych odmianach jest prawie 40 razy większa niż kiedyś  i doprowadza do poważnych zmian w mózgu.

Artykuł na: 2-3 minuty

Od zarania dziejów zboża były istotną częścią diety człowieka. Okazuje się jednak, że współczesne ziarna wcale nie przypominają tych, z którymi mieli do czynienia nasi przodkowie.

Zawartość glutenu w uprawianej obecnie pszenicy jest prawie czterdziestokrotnie większa niż kilkadziesiąt lat temu!

Powoduje to, że po spożyciu żywności zawierającej gluten wzrasta poziom glukozy we krwi bardziej niż po białym cukrze. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz układ nerwowy, a w szczególności mózg, w którym może dochodzić do poważnych uszkodzeń.

Ceniony amerykański neurolog - dr David Perlmutter - w najnowszej książce dowodzi, że połączenie glutenu z nadmiarem węglowodanów i zanieczyszczeń powietrza może powodować demencję, ADHD, napady lęku, migreny, depresję oraz wiele innych chorób. Przedstawiony w niej czterotygodniowy plan naprawczy pozwala zadbać o zdrowie mózgu i zachować bystry umysł - niezależnie od wieku. Lektura natychmiast stała się światowym bestsellerem i numerem jeden na liście New York Timesa.

I znów się potwierdza, że nie samym chlebem człowiek żyje...

Jak nam szkodzi gluten?

Dr David Perlmutter, Kristin Loberg: GRAIN BRAIN – ZBOŻOWA GŁOWA Ziarno prawdy o mózgu i jego cichych zabójcach: pszenicy, węglowodanach i cukrze, Wydawnictwo Filo 2015, www.filo.com.pl

Czy nadmiar glutenu w uprawianej obecnie pszenicy, która wchodzi w skład wielu produktów spożywczych, może powodować zmiany w mózgu?

Inside the Human Brain from Tridente Studio on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Autor publikacji:
Nasze magazyny