Czy można wyleczyć szumy uszne?

Szumy uszne, czyli natrętne brzęczenie, dzwonienie, trzaski i piski słyszane tylko przez chorego, prawie zawsze są wynikiem uszkodzenia narządu słuchu. Życie z nimi jest bardzo uciążliwe, ponieważ nigdy nie cichną, a to utrudnia koncentrację i wykonywanie codziennych czynności, nawet zasypianie.

09 styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Szumy uszne to dźwięki powstające wewnątrz ucha lub w mózgu, słyszalne tylko dla chorego. Mogą mieć różne przyczyny, ale generalnie rozróżnia się dwa zjawiska określane tym samym terminem tinnitus (szumy uszne). Rozbieżności między nimi są ewidentne, jednak w obu przypadkach pojawiają się problemy ze słuchem.

Zwykły szum lub uczucie pulsowania w uchu (umownie - tinnitus 1). jest zwykle następstwem zmian miażdżycowych, nadciśnienia lub cukrzycy. Czasem wystarczy nieco większy wysiłek fizyczny, by wzmożony przepływ krwi przez naczynia krwionośne w głowie był słyszany w uszach.

Jeśli dźwięk przypomina dzwonienie lub wysoki pisk (tinnitus 2), to prawdopodobnie jest objawem problemów z narządem słuchu. Mogą one być następstwem nieprawidłowej higieny, np. czyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego za pomocą patyczka kosmetycznego, który przesunął woskowinę w głąb ucha, powodując jego zatkanie. Również przebywanie w miejscu, gdzie natężenie dźwięku przekracza granice bezpieczne dla naszego zdrowia (lotnisko, hala produkcyjna, koncert rockowy, roboty drogowe), często prowadzi do tymczasowego (kilka dni) lub trwałego pogorszenia słuchu, któremu zwykle towarzyszą szumy uszne.

Bibliografia

  1. http://publicznecentraonkologii.pl/pacjent/nowotwor-ucha/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17956792

Ich przyczyną bywa również uraz mechaniczny głowy lub szyi albo infekcja ucha. Szumy uszne w połączeniu z utratą słuchu, zawrotami głowy i nudnościami mogą być objawem choroby Ménière'a (zaburzenia błędnika, które leczy się jedynie objawowo). Niezależnie od rodzaju szumów należy skontaktować się z laryngologiem, który zleci badanie słuchu i postara się znaleźć ich przyczynę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odgłos przypominający buczenie bywa objawem nowotworu ucha środkowego1.

Piszczenie w uszach - alternatywne metody redukcji

Medycyna alternatywna również zainteresowała się kwestią szumów usznych. Pacjenci mają do wyboru m.in. konchowanie uszu, akupresurę i suplementację witaminą B.

Akupresura Zaczynając od górnych partii małżowiny usznej, uciskamy ją dwoma palcami milimetr po milimetrze na całej długości. Na koniec ruchem okrężnym masujemy przez dwie minuty punkt znajdujący się na granicy kości policzkowej i górnej części nasady ucha.

Konchowanie (świecowanie) uszu Ten zabieg jest przeprowadzany przez specjalistę, który umieszcza w uszach pacjenta woskowe świece przypominające kształtem zrolowany papier. Ciepło wydzielające się z płonących świec ogrzewa ucho, ułatwiając wypłynięcie woskowiny.

Suplementy diety Szumy uszne mogą wynikać z niedoboru witamin i mikroelementów. Sięgnij po cynk (10 mg/dzień), witaminę B12 (6 mg/dzień) i magnez (500 mg/dzień)2.

Dotlenienie organizmu Jeśli szumy uszne przypominają dudnienie, to mogą się wiązać z niedotlenieniem organizmu. Zacznij regularnie spacerować lub uprawiać sport. Pamiętaj o wietrzeniu sypialni, a w miarę możliwości śpij przy otwartym oknie.

Powyższy tekst jest fragmentem artykułu pt. "Czy można wyleczyć szumy uszne?"

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny