Pacjenci z chorobą Fabry’ego całe lata czekali by móc mieć refundowane tak naprawdę leki, które dla nich są ratujące zdrowie i życie.
Choroba Fabry’ego jest jedną z niewielu chorób rzadkich, którą można skutecznie leczyć poprzez dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu alfa-galaktozydazy (alfa-GAL), którego jego organizm nie wytwarza. Od wielu lat terapia z powodzeniem jest stosowana w całej Unii Europejskiej.
Wreszcie pacjenci z chorobą Fabry’ego będą mogli w Polsce normalnie i godnie żyć, bez obawy o nadchodzące jutro, bez cierpienia i bez bólu - podkreśla Anna Moskal Prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego.
W nowo powstałym programie lekowym dedykowanym pacjentom z chorobą Fabry’ego znajdą się dwa leki, które pod koniec ubiegłego roku uzyskały pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji: Fabrazyme i Replagal.
Dziś już śmiało możemy powiedzieć, że choroba Fabry’ego nie jest już wyrokiem śmierci a chorobą przewlekłą, którą jak w każdym cywilizowanym kraju, tak i w Polsce możemy skutecznie leczyć - dodaje Moskal.
Informacja prasowa