Suplement na zdrowe stawy. Zadbaj o sprawne stawy.

Zdrowe stawy to jeden z najważniejszych elementów naszego zdrowia – to dzięki nim możemy chodzić, biegać, uprawiać sporty, po prostu prowadzić aktywne życie, które zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest warunkiem dobrostanu fizycznego czy wręcz szczęśliwego życia.

15 luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Dlatego powinniśmy zadbać o swoje stawy, nie czekając, aż pojawią się dolegliwości. Tym bardziej że choroby stawów stają się coraz bardziej powszechne, np. na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi 8–9 milionów Polaków. Na reumatoidalne zapalenie stawów choruje ok. 300 tys. osób w Polsce i wbrew obiegowym opiniom, nie są to tylko osoby starsze, wręcz przeciwnie: najczęściej chorują ludzie młodzi, między 30. a 50. rokiem życia. Warto więc zacząć wzmacniać stawy jak najwcześniej.

Licur Flex II

Jednym ze sposobów zapobiegania chorobom stawów – poza aktywnością fizyczną – jest spożywanie kurkuminy wraz z pożywieniem lub w postaci suplementu. Kurkumina to główny składnik kurkumy, popularnej przyprawy orientalnej. Jest ona jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy – ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, powodujących stres oksydacyjny, który wyrządza wiele szkód, m.in. wywołuje stany zapalne. Poprzez zwalczanie stresu oksydacyjnego, kurkumina wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Jedno z nich wykazało, że podawanie pacjentom z zespołem metabolicznym 1 g kurkuminy dziennie powodowało znaczne obniżenie poziomu białka CRP – markera (wskaźnika) stanu zapalnego. W innym badaniu okazało się, że kurkumina jest skuteczniejsza w zwalczaniu stanu zapalnego niż popularne leki przeciwzapalne – aspiryna i ibuprofen.

Przeciwzapalne działanie kurkuminy jest niezwykle ważne w kontekście stawów, ponieważ przewlekły stan zapalny to jedna z przyczyn chorób stawów. Wyróżnia się ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, włączając te najbardziej powszechne – chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. W badaniu klinicznym przeprowadzonym wśród pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosowanie kurkuminy dało znacznie lepsze wyniki niż stosowanie leku (diklofenak sodu) w zmniejszeniu tkliwości i obrzęku stawów.

Dzięki swoim właściwościom kurkumina została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków jako substancja łagodząca ból i obrzęk stawów. Drugim ważnym składnikiem, który warto przyjmować, aby wzmocnić stawy, jest kolagen. To najważniejsze białko tkanki łącznej, występujące w całym organizmie, wchodzi także w skład chrząstki stawowej, a nawet więcej: jest jej głównym budulcem. Kolagen odpowiada za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki – zapewnia jej odpowiedni kształt i odporność na rozciąganie. Dzięki kolagenowi nasze stawy mają dobrą ruchomość, co wpływa na sprawność całego ciała. Jednak z wiekiem stężenie kolagenu w organizmie spada, przez co zwiększa się sztywność stawów i ich wrażliwość na urazy. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Przyjmowanie preparatów zawierających kolagen zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę tego białka w organizmie, co może pomóc w łagodzeniu bólu u osób ze zwyrodnieniami stawów.

Spośród preparatów na stawy warto wybrać taki, który zawiera UC-II® kolagen typu II. Pozyskuje się go z mostków kurcząt w specjalnym, opatentowanym procesie produkcyjnym, dzięki czemu możliwe jest zachowanie skuteczności działania kolagenu w wyjątkowej, niezdenaturowanej postaci. Stosowanie doustnie kolagenu typu II nie tylko zapewnia jego wysokie stężenie w chrząstce stawowej, ale też – jak twierdzą eksperci – stymuluje proces wytwarzania w stawach przeciwzapalnych cytokin, co może prowadzić do łagodzenia objawów bólowych i uruchomienia procesów naprawczych.

W kilku badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja kolagenem typu II ma korzystne działanie zarówno u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak i u zdrowych osób dorosłych, odczuwających ból stawów po wchodzeniu po schodach.

Wybierając suplement na stawy, pamiętajmy również o tym, aby zawierał on także inne substancje wspierające syntezę kolagenu, czyli miedź, mangan oraz witaminy C i D.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny