Wirus HIV już nie taki straszny

Najnowsze badanie udowadnia, że leki antyretrowirusowe mogą powstrzymać HIV.

09 maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

972 par, w których 1 z partnerów był zakażony HIV, uczestniczyło w trwającym 8 lat badaniu. W tym czasie ochotnicy-nosiciele przyjmowali leki antyretrowirusowe.

Autorzy pracy oświadczają, że w toku badania uczestnicy poinformowali o łącznej liczbie 76 088 stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Okazuje się, że doszło w tym czasie jedynie do 15 przypadków zakażenia HIV i żaden nie był wynikiem seksu z partnerem.

Eksperci są przekonani, że to właśnie leki antyretrowirusowe powstrzymały namnażanie HIV i obniżyły ryzyko zakażenia partnera do zera. Ich zdaniem w czasie badania dzięki lekom udało się uniknąć nawet 472 przypadków zakażenia wirusem HIV.

Badanie to, chociaż dostarcza dobrych wieści, może budzić pewne kontrowersje: uczestniczyły w nim tylko męskie pary homoseksualne. Specjaliści argumentują to tym, że HIV szczególnie łatwo przenosi się z jednego organizmu na drugi podczas seksu analnego. Nie zmienia to faktu, że istnieją również inne ścieżki zakażenia, jak chociażby kontakt z krwią chorego lub transmisja z matki na płód poprzez łożysko.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny