Oto sygnały, że w twoim ciele mogą ukrywać się pasożyty

Mały wróg to niedoceniony wróg. Owszem, wielu z nas ma na uwadze, że w każdej chwili może zakazić się bakterią czy wirusem, wiemy też, jak unikać kleszczy. Ale istnieje jeszcze jedna grupa nieprzyjaciół, niedostrzegalna gołym okiem, potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna. Niektóre z tych „maluszków” w krótkim czasie osiągają kilka metrów długości, jedzą wszystko, co nasze ciała powinny jeść i powoli przyczyniają się do niedoborów pokarmowych oraz rozwoju związanych z nimi chorób. Mowa oczywiście o pasożytach wewnętrznych. Nie da się uniknąć kontaktu z nimi, bowiem są bardzo rozpowszechnione w środowisku. Jeśli profilaktyka zawiedzie, z odsieczą przybywa medycyna – nie tylko konwencjonalna, ale też naturalna...

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Dwunastoletni chłopiec trafia do szpitala z powodu niedrożności jelit. Przyczyna? Ponad 500 glist, które utworzyły kłębowisko możliwe do usunięcia jedynie operacyjnie. Kolejne zabiegi pozwoliły wyjąć z dziecka w sumie ponad 700 roba­ków, niestety, na ratunek było za późno1.

To wydarzenie miało miejsce w Afryce, mylisz się jednak myśląc, że europejskie kraje są wolne od paso­żytów lub też żywiciele robaków stanowią jedynie niewielki odsetek populacji.

Niemal co piąty z nas każ­dego roku „łapie” owsiki, drugie miej­sce należy do włosogłówki (od 2,3 do 25% populacji), a podium zamyka glista ludzka (do 18%)1. A mówimy przecież nie tylko o dzieciach, które niejako z racji wieku nie umieją jesz­cze prawidłowo przestrzegać zasad higieny, ale też o dorosłych!

Wróg czai się wszędzie i nie zawsze da się go uniknąć – w zasadzie każdy, kto ma dzieci, musiał co najmniej raz odrobaczać się. A przecież są jeszcze pasożyty kotów i psów... Jak zatem go rozpoznać i czego się boją nasi nieproszeni goście?

Jakie są objawy zakażenia wybranymi gatunkami pasożytów?

„Kręcisz się, jakbyś miał robaki”, mawiali nasi dziadkowie i do pew­nego stopnia mieli rację. Ciągła potrzeba ruchu to jeden z objawów objaw obecności w jelitach glisty ludzkiej, a częste drapanie oko­lic odbytu – owsików. Co jeszcze powinno wzbudzić naszą czujność? Oto objawy zakażenia wybranymi gatunkami pasożytów:

  • owsiki – świąd odbytu (czasem też świąd i zapalenie sromu oraz pochwy), moczenie nocne, nad­mierne pobudzenie, bezsenność, przemęczenie,
  • włosogłówka – bóle brzucha zlokalizowane z prawej strony u dołu, biegunka ze śluzem lub nawet krwią, bezsenność, objawy nerwicy, bóle i zawroty głowy, anemia,
  • glista ludzka – pokrzywka i świąd skóry, opuchlizna twarzy i rąk, łza­wienie oczu, zapalenie spojówek, suchy kaszel, utrudniony rozwój psychiczny i fizyczny u dzieci,
  • glista psia i kocia – objawy przypominające zapalenie płuc, powiększenie wątroby1,
  • tasiemiec bąblowcowy i wie­lojamowy (wielokomorowy) – zależnie od umiejscowienia torbieli: kaszel, niekiedy krwio­plucie, bóle głowy, nudno­ści i wymioty, ból brzucha, wzdęcia, uczucie rozpierania w brzuchu, żółtaczka, nad­ciśnienie wrotne, a wskutek pęknięcia torbieli (np. po urazie brzucha) objawy wstrząsu anafilaktycznego2,
  • wielkouściec jelitowy (Giardia lamblia) – zaburzenia trawienia tłuszczów i węglowodanów (u dzieci), cuchnące biegunki, ból w górnej części brzucha, wzdęcia, nudności, brak łaknienia, utrata wagi, (rzadko) gorączka, zaburze­nia rozwoju fizycznego (u dzieci), pokrzywka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, reaktywne zapalenie stawów, wtórna nietolerancja laktozy1,3.

Ale co to za wróg, który przekroczył linię i dał się złapać? W wielu przy­padkach, np. przy zakażeniu glistą ludzką i prawie zawsze tasiemcem psim, zakażenie przebiega bezo­bjawowo. Dlatego warto sięgać po zioła, które odstraszą pasożyty, a kiedy dojdzie do zakażenia – wspomogą farmakoterapię.

Jakie zioła działają przeciwpasożytniczo?

Chociaż wcale tak nie wyglądają, zioła to potężna broń w walce przeciw pasożytom. Stosowane od wieków w medycynie ludowej, dzisiaj zyskują zainteresowanie naukowców, którzy kolejnymi badaniami potwierdzają ich potężne właściwości.

  • Bylica piołun Wodny wyciąg z tego zioła powoduje paraliż robaków, uszkodzenia ich powłoki, zaburzenia metabolizmu, zniszczenie narządów wewnętrznych, obumarcie niezło­żonych jaj i konsekwencji śmierć, co potwierdzono w badaniu nad tasiemcem karłowatym4 – jednym z głównych winowajców tasiem­czycy u dzieci. W kolejnym badaniu udowodniono, że napar z dwóch innych gatunków bylicy, spożywany 3 razy dziennie, działał szybciej i sku­teczniej na pasożyty niż dedykowany farmaceutyk5.
  • Czarnuszka siewna Wystarczy 4% ekstrakt z jej nasion, żeby zabić pasożyty w ciągu kilkunastu godzin. Potwierdza to badanie na gliście świńskiej6, która jest jedną z przyczyn glistnicy u ludzi.
czosnek
Udowodniono, że czosnek poprzez swoje działanie antyoksydacyjne zmniejsza liczbę wytwarzanych przez pasożyty jaj i w ten sposób obniża współczynnik narodzin nowych osobników w organizmie żywi­ciela7. Jest też naturalnym środkiem przeciwko lamblii, którego składniki uszkadzają błonę komórkową tego pierwotniaka8.
  • Imbir i cynamon Obie przyprawy uszkadzają lamblię w jej dorosłej postaci, z czego, zdaniem auto­rów pewnego badania, cynamon wykazuje większą skuteczność. Imbir i cynamon porównano w tym badaniu z metronidazolem i uznano obie przyprawy za obiecującą alternatywę9.
  • Kurkuma Zawarta w kurkumie kur­kumina jest zdolna zniszczyć struk­turę komórkową lamblii, a także zde­formować błonę komórkową, wici i ścianę brzuszną tego pasożyta10.
  • Liść drzewa oliwnego W badaniu in vitro wyciąg z liści oliwki w kilka godzin zabił więcej wielkouśćców jelitowych niż metronidazol. Ten naturalny środek jest też skuteczny wobec zakażenia różnymi gatunkami tasiemców, nicieni i pierwotniaków11.
  • Olejek z oregano Udowodniono, że obecne w nim substancje chemiczne nie tylko działają przeciwzapalnie, ale także zabijają pasożyty poprzez zniszczenie ich struktur białkowych12.
dynia
Świeżo pozyskane nasiona dyni zawierają kukurbitynę – sub­stancja ta wykazuje szerokie spektrum działania, niszcząc układ nerwowy zarówno robaków płaskich, jak i obłych, w tym tasiemców, glisty ludz­kiej i owsików. Co ważne, kukurbityna jest bezpieczna dla układu pokarmo­wego, zatem pestkami dyni można wspomagać odrobaczanie dzieci13.
  • Prawoślaz lekarski Znajdujące się w jego korzeniu substancje, w tym pektyny i śluzy, chronią wnętrze układu pokarmowego przed uszko­dzeniami wywołanymi obecnością pasożytów12.
  • Tymianek Ta wieloletnia bylina nie tylko świetnie sobie radzi z pierwot­niakami, np. Giardia lamblia czy Toxo­plasma gondii, ale także z larwami nicieni. Udowodniono, że już 5% wyciąg z tymianku zwalcza młode osobniki z gatunku Anisakis simplex, które mogą wywołać robaczycę u osób jedzących niedogotowane mięso ryb14.

Odrobaczanie to lwia część procesu pozbywania się pasożytów, ale sam dom może być przechowalnią jaj i innych form przetrwalnikowych. Pamiętaj więc o zmianie, praniu i prasowaniu ręczników oraz pościeli. Umyj wszystkie klamki, upierz i jeśli to możliwe, uprasuj zabawki dzieci, albo potraktuj je parownicą. Jednak jak zawsze, najważniejsza pozo­staje profilaktyka. Dlatego pamiętaj zawsze o myciu rąk po skorzysta­niu z łazienki, powrocie do domu czy wejściu do lokalu. Myj owoce i warzywa sodą i octem, nigdy nie jedz nic „prosto z krzaczka”. Wróg nie śpi – w przypadku lamblii, do skutecznego zakażenia wystarczy zaledwie 10 cyst! A jeśli już dojdzie do zakażenia, pamiętaj: robaczyca to nie powód do wstydu, ale do działania! Zatem udaj się do lekarza i wspomagaj, a potem zapobiegaj kolejnej infekcji za pomocą natural­nych preparatów.

  mycie warzyw

Bibliografia
  • Hadaś, E., Derda, M., 2014. Pasożyty-zagrożenie nadal ak­tualne. Problemy Higieny Epidemiologicznej, 95(1): 6-13.
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zarazenia-pasozytnicze/157118,bablowica
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyza­kazne/74653,giardioza-lamblioza
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606189/
  • https://www.science.org/content/blog-post/artemisia-co­mes-through-again
  • Procedia Chemistry, Volume 13, 2014, Pages 181-185
  • DOI:10.13140/RG.2.2.16447.15521
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6196658/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345092/
  • https://www.researchgate.net/publication/330505398_Antiparasitic_properties_of_curcumin_A_review
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5118276/
  • B. Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Vital, Białystok 2019.
  • https://dietetycy.org.pl/olej-z-pestek-dyni/
  • https://www.researchgate.net/publication/378475339_The_anti-parasitic_activity_of_Thymus_vulgaris_Thy­me_A_literature_review
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny