Infekcje pasożytnicze to bardzo zróżnicowana grupa schorzeń, z których wiele nie zostało jeszcze dokładnie poznanych. Jest to pojęcie bardzo ogólne. Zaliczane są do nich różnego typu choroby powodowane przez pierwotniaki, nicienie (inaczej obleńce), płazińce (przywry, tasiemce), stawonogi (owady i pajęczaki) oraz tzw. kolcogłowy. Ogólny dzielimy je na parazyty zewnętrzne (ektopasożyty) przebywające na powierzchni skóry oraz te bytujące wewnątrz ludzkiego organizmu, np. we krwi lub w układzie pokarmowym. Mogą one wnikać do organizmu na różne sposoby, m.in. drogą pokarmową, przez skórę, wziewnie lub podczas stosunków płciowych. Możliwe jest również zakażenie płodu wewnątrz łona matki.
Rozpowszechnienie chorób pasożytniczych na świecie jest bardzo duże, jednak problem ten dotyczy przede wszystkim krajów o ciepłym klimacie. W światowej skali dotyczą one kilku miliardów osób! Przykładowo, liczbę osób zakażonych glistą ludzką szacuje się na ok. 1 mld przypadków, głównie w Azji1. W Polsce choroby pasożytnicze występują znacznie rzadziej, wśród nich zdecydowanie dominują pasożyty jelitowe, takie jak tasiemce, owsiki, glisty oraz lamblie, w pewnych środowiskach spotykane są również ektopasożyty, np. wszy skórne2.
Owsik ludzki - jakie daje objawy?
Owsik ludzki (Enterobiusvermicularis) jest pasożytem jelita grubego, sporadycznie bywa obserwowany także w drogach rodnych. Należy do nicieni, człowiek jest jego jedynym znanym gospodarzem. To parazyt kosmopolityczny, rozpowszechniony globalnie i spotykany w krajach o różnym klimacie3. Według ogólnych szacunków na świecie ponad 200 mln osób jest zarażonych owsicą. To najczęstsza choroba pasożytnicza diagnozowana w Polsce oraz w innych krajach wysoko rozwiniętych, przy czym na to schorzenie są narażone głównie dzieci. Według doniesień specjalistów na świecie nawet do 50% nieletnich może być gospodarzami owsików3.
W Polsce owsica jest diagnozowana u ok. 10% dzieci w wieku 5-14 lat4. Do zarażenia dochodzi drogą fekalno-oralną (tzw. choroba brudnych rąk). Po połknięciu jaja owsiki najczęściej bytują w jelicie grubym, głównie w okrężnicy wstępującej i wyrostku robaczkowym, wywołując objawy żołądkowo-jelitowe i stany zapalne obszarów bytowania. W ciągu miesiąca pasożyty dojrzewają do postaci dorosłej, osiągając długość do 1 cm i pozostają w tym stadium przez kolejne 2 miesiące5. Do pierwotnego zakażenia często dochodzi w dużych skupiskach dzieci, na przykład w przedszkolu, szkole lub na placu zabaw. Jaja pasożyta poza organizmem żywiciela pozostają żywe przez ok. 2-3 tygodnie, bytując np. na odzieży lub pościeli.
W nocy samice owsików wędrują do okolic odbytu w celu złożenia jaj, stąd najczęstszym objawem owsicy jest świąd okołoodbytniczy. Jaja są pokryte lepką substancją, która umożliwia ich przyklejanie się do skóry. Dziecko drapie się, przez co jaja owsików dostają się pod paznokcie i na skórę dłoni6. Co sprawia, że łatwo może dojść do powtórnego samozakażenia. Taka sytuacja może powtarzać się wielokrotnie, stąd schorzenie ma przeważnie charakter przewlekły. Z czasem u dzieci można zaobserwować m.in. brak łaknienia, bladość skóry, cienie pod oczami, nadpobudliwość oraz miejscowe stany zapalne skóry w następstwie częstego drapania.
Do rzadziej spotykanych następstw tego schorzenia należą zapalenie wyrostka robaczkowego lub jajowodów, infekcje dróg moczowych, bądź ropień krezki, czyli błony stabilizującej jelito cienkie, zapewniającej ukrwienie tego narządu. Podstawą diagnostyki owsicy jest wymaz z odbytu, pobierany rano, przed myciem. Wymaz pobiera się za pomocą szklanej bagietki owiniętej celofanem, którą wykonuje się ruch obrotowy wewnątrz rozchylonych pośladków dziecka. Pałeczkę należy włożyć do probówki i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, gdzie zostanie poddana ocenie parazytologicznej.
Aby zwiększyć szanse rozpoznania zakażenia do ok. 90%, wymaz należy powtórzyć co najmniej 3 razy. Dopiero 7 wynik ujemny pozwala wykluczyć zarażenie7. Lekarze mogą zaobserwować również dorosłe owsiki na powierzchni odbytu lub kału pacjenta. Profilaktyka owsicy polega przede wszystkim na skrupulatnym przestrzeganiu higieny. Staranne mycie rąk, poranna kąpiel, codzienna zmiana bielizny, sprzątanie mieszkania, ewentualnie stosowanie filtrów powietrza – tylko tyle wystarczy, by ograniczyć ryzyko zakażenia owsicą do minimum, a w przypadku wystąpienia zakażenia znacznie przyspieszyć eliminację pasożytów.
Glistnica - najczęściej występująca na świecie choroba przewodu pokarmowego
Glistnica jest najczęściej występującą na świecie chorobą przewodu pokarmowego. Spowodowana zakażeniem glistą ludzką (Ascarislumbricoides), nicieniem, którego jedynym żywicielem jest człowiek. Według szacunków WHO w skali globalnej na to schorzenie cierpi 1,2-2,2 mld osób. Podobnie jak owsica glistnica występuje przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, w krajach słabo rozwiniętych i przeludnionych. W Polsce na to schorzenie cierpi mniej niż 1% populacji.
Glistnica to kolejna „choroba brudnych rąk”. Według specjalistów są na nią najbardziej narażone dzieci w wieku 5-15 lat. Jaja glisty ludzkiej są w stanie przetrwać poza organizmem żywiciela przez kilka, kilkanaście miesięcy. Mogą znajdować się w glebie, piasku z piaskownicy, na niemytych owocach i warzywachlub w wodzie z jeziora albo basenu8. Jaja glisty ludzkiej są wydalane z organizmu wraz z kałem. Początkowo są nieinwazyjne, stadium zakaźne osiągają dopiero po 3-4 tygodniach bytowania w środowisku zewnętrznym. Aby zapoczątkować chorobę, musi dojść do połknięcia przez człowieka jaja inwazyjnego. Larwy stopniowo dojrzewają w przewodzie pokarmowym żywiciela i z czasem przedostają się do płuc i dróg oddechowych. Do pierwszych objawów choroby należy kaszel, który pojawia się, gdy larwy glisty docierają do krtani.
Następnie zostają powtórnie połknięte i wkrótce docierają do jelita cienkiego. Tam dojrzewają do postaci dorosłych i samice nicieni składają jaja, które są wydalane wraz z kałem i cały cykl zaczyna się od początku. Glista ludzka może przeżyć w układzie pokarmowym 2 lata, z czasem osiągając długość nawet 45 cm!9 Początkowe objawy infekcji, jak kaszel, odpluwanie wydzieliny zabarwionej krwią i gorączka, obserwowane, gdy pasożyt znajduje się w stadium larwalnym, ustępują po ok. 2 tygodniach. Oznakami bytowania dojrzałej glisty w przewodzie pokarmowym są bóle brzucha, brak łaknienia, mdłości, wymioty, wzdęcia, biegunka tłuszczowa lub zaparcia. Dorosłe pasożyty wydzielają toksyny wywołujące u żywiciela zaburzenia snu, objawy alergiczne oraz zmiany w zachowaniu, takie jak apatia lub nadmierne pobudzenie. Diagnostyka choroby polega na badaniu kału na obecność jaj glisty lub dorosłej postaci pasożyta.
Tasiemiec - czym jest i jak można się nim zarazić?
Tasiemczyce to choroby ludzi i zwierząt. Są wywołane przez różne gatunki tasiemców, przede wszystkim tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), uzbrojonego (Taenia solium) i karłowatego (Hymenolepis nana) oraz bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobothrium latum). Tasiemce, by przejść pełen cykl rozwojowy, wymagają co najmniej 2 żywicieli: pośredniego i ostatecznego. Żywicielami pośrednimi, u których pasożyty występują w stadium larwalnym, są zwierzęta: bydło dla tasiemca nieuzbrojonego, świnie dla tasiemca uzbrojonego oraz ryby dla 1,5 mln osób.
Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wodą skażoną odchodami określonych gatunków ślimaków słodkowodnych, będących żywicielami pośrednimi pasożytów. Larwy przywr wnikają do organizmu człowieka przez skórę, co objawia się świądem i wysypką. Po kilku, kilkudziesięciu dniach, w okresie, gdy przywry bytują w układzie krwionośnym, pojawiają się takie objawy, jak gorączka, kaszel, bóle nadbrzusza i obrzęki. Gdy przywry osiągną dojrzałość do składania jaj, mogą powodować stany zapalne dróg moczowych lub przewodu pokarmowego. Nieleczona schistosomatoza prowadzi do przewlekłych następstw o poważnym charakterze, takich jak marskość wątroby i żylaki przełyku15.
Jak się pozbyć pasożytów?
Pestki i olej dyni
Jeśli zauważysz niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji pasożytniczej u siebie lub swoich bliskich, sięgnij po naturalne środki powstrzymujące rozwój schorzenia. Należą do nich pestki dyni i wytłoczony z nich olej. Zawierają aminokwas kukurbitynę, uważany za najskuteczniejszą substancję zwalczającą robaki. Doświadczenie naukowców z Arabii Saudyjskiej wykazało, iż wodny ekstrakt z pestek dyni pozwolił w ciągu 14 dni praktycznie wyeliminować jaja i dorosłe osobniki tasiemca karłowatego z organizmów zakażonych nim myszy16.
Bylica piołun
Podobne doświadczenie przeprowadzone w Egipcie udowodniło, że ekstrakt bylicy piołun (Artemisia absinthium) pod względem skuteczności w uśmiercaniu jaj i dorosłych form tasiemca karłowatego niewiele ustępuje terapii z zastosowaniem prazykwantelu, czyli konwencjonalnego farmaceutyku, uważanego dotąd za złoty standard w leczeniu robaczyc17. Z kolei badania rumuńskich naukowców wykazały, iż ziele bylicy piołun, pestki dyni oraz czosnek (Allium sativum) stanowią 3 naturalne remedia na glistnicę. Skuteczność ekstraktów etanolowych z każdej z tych roślin była porównywalna: wszystkie powodowały zamieranie ponad 99% jaj glisty18.
Czarnuszka do zadań specjalnych
Do naturalnych środków przeciwko pasożytom jelitowym należą też nasiona czarnuszki siewnej, a dokładnie zawarty w nich olej. Irakijscy naukowcy zbadali przeciwpasożytnicze działanie ekstraktu wodnego i alkoholowego z czarnuszki siewnej na grupie uczniów szkoły podstawowej, w których kale stwierdzono obecność pasożytów jelitowych. 49 pacjentów chorowało na owsicę, 32 na giardiozę, 45 było gospodarzami pełzaka czerwonki, a 64 pełzaka okrężnicy (Entamoeba coli).
U pacjentów, którzy przyjęli jednorazową dawkę wyciągu alkoholowego z nasion czarnuszki w ilości 1 mg ekstraktu o stężeniu 40 mg/ml na 1 kg masy ciała, udało się całkowicie zwalczyć inwazyjne formy pełzaków, owsików i lamblii oraz znacznie zredukować liczbę form przetrwalnikowych (cyst) i jaj pasożytów. Skuteczność wodnego ekstraktu z nasion czarnuszki była wielokrotnie niższa. Ekstrakt alkoholowy, w przeciwieństwie do wodnego, pozwala wydobyć z nasion czarnuszki olejek eteryczny, w którym zawarta jest większość składników aktywnych19.
Wrotycz na przywry
Tanacetum vulgare to zioło od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej do zwalczania pasożytów, co potwierdzone zostało także naukowo. Brazylijscy naukowcy zbadali właściwości przywrobójcze ekstraktu wodno-alkoholowego oraz olejku eterycznego wydestylowanego z ziela wrotyczu, którym traktowano przywry z gatunku Schistosoma mansoni, hodowane w pożywce z krwi cielęcej. W eksperymencie wykazano, iż ekstrakt w dawce 50 μg/ml w ciągu 72 godz. zabija 100 przywr znajdujących się w preparacie, natomiast olejek dawał ten sam efekt przy zastosowaniu dawki 200 μg/ml, przed upływem doby. Badania fitochemiczne udowodniły, że dominującym składnikiem ziela wrotyczu jest beta-tujon, stanowiący 84,3% olejku eterycznego. Pozostałe substancje aktywne to germakren, pinen, cymen oraz cymeol20.
„Kwaśna” dieta
Powstający w wyniku procesu fermentacji soku z jabłek ocet jabłkowy zawiera cenne antyoksydanty, probiotyki, witaminy C i z grupy B, a także mikro- i makroelementy, takie jak magnez, wapń, potas, sód, fosfor, żelazo. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne wobec Escherichia coli. Ponadto korzystnie wpływa na pracę serca, obniża poziomu cukru we krwi, przywraca naturalną równowagę pH i poprawia trawienie21. Aby pomóc nadać zasadowy odczyn naszemu organizmowi i zwalczyć pasożyty, należy wymieszać łyżkę stołową (10 ml) octu jabłkowego w szklance wody (200 ml) i pić po głównych posiłkach w ciągu dnia. Mikstura ta nie jest jednak polecana osobom o niskim poziomie potasu, cierpiącym na choroby układu pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy ani kobietom w ciąży i karmiącym.
Kiś, co tylko możesz
Choć kiszonki zdobywają coraz większą popularność, warto wiedzieć, że mają wieloletnią tradycję, bo powstawały w czasach, gdy nie było jeszcze lodówek, a fermentacja była jedną z najpopularniejszych form konserwowania i przechowywania żywności. Za charakterystyczny smak i zapach kiszonek odpowiedzialne są bakterie Lab, niewytwarzające przetrwalników, odżywiające się węglowodanami naturalnie występującymi w surowcach. Są to bakterie beztlenowe, wzrastające w temperaturach od 10 do 45°C.
Do aktywności wymagają obecności soli i pH w zakresie 4-9,6. Po kiszonki warto sięgać nie tylko zimą, gdy świeżych warzyw i owoców jest jak na lekarstwo, ale przez cały rok, bo są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. W licznych badaniach wykazano, że są źródłem korzystnej mikroflory i nośnikiem probiotyków, które zapobiegają biegunkom po terapii antybiotykowej lub infekcji rotawirusowej, wiążą cholesterol i stymulują układ odpornościowy. Ponadto przyspieszają przesuwanie się treści pokarmowej w dalsze części jelit, dzięki czemu pasożyty szybciej zostają usuwane z organizmu22.
Zmień dietę
Na liście produktów, które szczególnie „smakują” pasożytom, są węglowodany, dlatego zadbaj o to, by wyeliminować z jadłospisu Twojego i najbliższych węglowodany: cukier, słodzone napoje, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, a także suche nasiona roślin strączkowych. Wymień je na chleb żytni pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, groszek zielony, płatki owsiane, otręby pszenne, ryż brązowy czy migdały, bo zawierają dużo błonnika, który pomaga pozbyć się z organizmu dorosłych owsików i ich larw23. Na wakacjach w Tajlandii koniecznie unikaj sushi, bo w azjatyckich rybach żyje ponad 70 gatunków pasożytów zarówno płaskich, jak i obłych oraz ich larw i jajeczek.
Dania przyprawiaj czosnkiem
Czosnek oczyszcza organizm nie tylko z toksyn, ale i pasożytów. Już 2-3 ząbki tego naturalnego antybiotyku dziennie pomogą pozbyć się tasiemców, glist i owsików, podobnie jak wyciągi z czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum)24. W walce z lambliami pomocna jest nalewka bursztynowa, jednak aby kuracja przyniosła efekty, musi trwać minimum 14 dni. Dzieci w wieku 6-12 lat powinny wypijać 15-20 kropli rozpuszczonych w 250 ml wody 3 razy dziennie, dzieci w wieku 12-16 lat po 20-30 kropli 3 razy dziennie, a młodzież i dorośli30-40 kropli 3 razy dziennie. Naturalnym remedium na włośnicę jest bylica piołun (Artemisia absinthium). Badania hiszpańskich naukowców wykazały, iż olejki eteryczne zawarte w tej roślinie są w stanie zapobiec 72-100% zakażeń larwami włośnia krętego oraz zabić 66% dorosłych pasożytów bytujących w jelitach25.
- Lancet 2006; 67(9521): 1521-1532.
- Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 3: 887-892
- J Laparoendosc Adv Surg Tech A. 2019 May;29(5):717-719
- Knap J.P., „Epidemiologia chorób pasożytniczych w Polsce”, [w:] „Parazytologia w ujęciu wielodyscyplinarnym”. Pod red. Z.S. Pawłowskiego, PZWL, Warszawa 2004
- Kadłubowski R., Kurnatowska A.,„Zarys parazytologii lekarskiej”. PZWL, Warszawa 1999
- PediatrDypl. 2012;16(5):33-41
- Korean J Parasitol. 2010 Jun;48(2):121-68
- Infect Disord Drug Targets. 2010 Oct;10(5):349-67
- Surg Infect (Larchmt). 2010 Apr;11(2):177-8
- Parasitology. 2021 Nov;148(13):1554-1559
- Lancet Neurol. 2014 Dec;13(12):1202-15
- J Investig Med High Impact Case Rep. 2021 Jan-Dec;9:23247096211001649
- Vet Parasitol. 2000 Dec 1;93(3- 4):365-83
- Can J Gastroenterol Hepatol. 2018 Dec 2;2018:4601420
- Lancet. 2006 Sep 23;368(9541):1106-18
- Acta Parasitol. 2019 Jun;64(2):276- 281
- J Helminthol. 2018 May;92(3):298- 308
- Pathogens. 2022 Sep 19;11(9):1065
- Iraqi Journal of Pharmacy, 2019, 16.1: 50-72
- Scientific World Journal. 2014 Feb 2;2014:460342
- Clin Nutr ESPEN, 2019, 33:132-138
- POST. MIKROBIOL., 51, 1, 55-65
- BMJ Case Rep. 2013 Oct 31;2013:bcr2013201146
- Molecules. 2018 Feb 2;23(2):313
- Z Naturforsch C J Biosci. 2015 Sep 1;70(9-10):275-80