Gorączka chroni przed rakiem?

Zbijanie podwyszonej temperatury zdaje się chronić pacjenta przed przegrzaniem, a w konsekwencji zmianiami w mózgu. Jednak gorączka to broń, która zwalcza mikroorganizmy - a może nawet komórki nowotworowe.

11 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Im wyższa temperatura ciała, tym szybciej organizm uruchamia naturalne mechanizmy zwalczania zakażeń i zbuntowanych komórek rakowych. I odwrotnie - obniżona temperatura ciała (np. podczas snu) sprzyja stanom zapalnym i chorobom serca, co w pwnej mierze tłumaczy, dlaczego pracownicy zmianowi i osoby cierpiące na bezsenność częściej doświadczają pewnych schorzeń.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że w odpowiedzi na podwyższenie temperatury powstaje białko A20, które chroni organizm przed stanami zapalnymi i rakiem.

Według ekspertów z uniwersytetów w Warwick i w Manchesterze (Wielka Brytania), ta zależność stanu zdrowia od temperatury tłumaczy, dlaczego zimą dochodzi do większej liczby zachorowań na grypę,  przeziębienie lub anginę. Ich wnioski są godne z inną publikacją, która wykazała, że odoby, które w ciągu osttnich 5 lat przechodziły ostrą infekcję z gorączką, są mniej narażone na zachorowanie na raka.

Bibliografia

  1. Pros Natl Acd Sci USA, 2018; 115: E5243-9
Wczytaj więcej
Nasze magazyny