Jak donoszą naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute, osoby mające grupy krwi inne niż 0 ze znacznie większym prawodopodobieństwem mogą zachorować na raka trzustki. Przykładowo - w przypadku osób z grupami O i A rożnica ta sięga 32% na niekorzyść tych drugich, 0 i AB - 51%, zaś B aż 72%.
Jednocześnie naukowcy zaznaczają, że całkowite ryzyko zachorowania na raka trzustki wynosi 1,3%. Jest to jednak jeden z najabrdziej agresywnych typów nowotworów, diagnozowanych niestety, gdy jego stan jest w dużym stopniu zaawansowania.
Według autorów badań wyniki umożliwią przeprowadzenie dalszych analiz i dadzą nowe możliwości poznania mechanizmów dotyczących chorób nowotworowych trzustki. Pozwoli to w przyszłości opracować bardziej skuteczne metody leczenia.
Pozostałymi czynnikami mogącymi przyczyniać się do rozwoju tego nowotworu są: cukrzyca, otyłość lub nadwaga, palenie tytoniu czy przewlekłe zapalenie trzustki. Wpływa ma też "czynnik rodzinny", czyli to, czy ten typ nowotworu był obecny wśród bliżej i dalej spokrewnionych z nami osób.
Źródło: Journal of the National Cancer Institute