Jak się pozbyć pasożytów ziołowymi sposobami?

Przyprawy, pasty, odwary oraz…lewatywy pomogą pozbyć się nicieni i płazińców z organizmu.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wbrew powszechnemu prze­konaniu zakażenia pasożytami jelitowymi dotykają co roku ok. 3,5 mld osób na świecie1. Robaczyca – bo tak dawniej nazywano zakażenia tego typu – może wywoływać wiele objawów miejscowych (np. nudności, wy­mioty, bóle, zaburzenia trawienia, biegunki) oraz ogólnoustrojowych (takich jak osłabienie, alergie, niedobory żywieniowe, obniżenie liczby krwinek czerwonych itd.)2.

Jak wskazują badacze z USA i Wielkiej Brytanii infekcja pa­sożytami może zmienić sposób interakcji gospodarza z jego wła­sną florą bakteryjną, napędza­jąc dysbiozę i choroby zapalne lub chroniąc go przed nimi3.

Ostatnie odkrycia wskazują również na udział parazytów jelitowych w rozwoju powi­kłań poinfekcyjnych, takich jak zespół jelita drażliwego, co do­datkowo podkreśla ich wpływ na oś jelitowo-mózgową4. Dlatego tak istotne jest pozby­cie się niechcianych lokatorów z naszego wnętrza. Poniżej po­dajemy receptury doświadczo­nych zielarzy, które mogą wspo­móc standardowe leczenie.

Pasta z pestek dyni- sposób na pasożyty

„Walka z ta­siemcem nie jest łatwa, jed­nakże możliwa do wygrania. Najskuteczniej daje się go zniszczyć metodą homeopa­tyczną” – pisał ojciec Klimuszko.

Zakonnik zalecał, aby wieczo­rem po słabej kolacji wziąć odpo­wiednią porcję oleju rycynowego na przeczyszczenie. Na drugi dzień rano z 60 g świeżych (nie suszo­nych!) pestek dyni wyłuskać czy­sty miąższ i zmiażdżyć go w na­czyniu. Następnie dodać łyżkę prawdziwego miodu i dokładnie 5 g kwiatu wrotyczu. To wszyst­ko dobrze wymieszać i spożyć na czczo.

Tego dnia nie należy już jeść śniadania. Pierwszy posiłek można spożyć, dopiero po 3 godz. po przyjęciu leku. Zdaniem fran­ciszkanina najlepiej wtedy zjeść sałatkę z solonego śledzia z kiszo­nym ogórkiem i miazgą czosnku. Gdyby po takiej kuracji tasiemiec nie został wyrzucony, trzeba bę­dzie powtórzyć ją po tygodniu5.

garść nasiona dyni
Kukurbitacyna znajduje się tuż pod powierzchnią pestki dyni, w cienkiej warstwie widocznej błonki. Jest właśnie znana przede wszystkim z tego, że jest czynnikiem unieszkodliwiającym na pasożyty, będąc całkowicie bezpieczną dla człowieka.

Czosnkowe kuracje na tasiemca

W przypadku ta­siemca Andrzej Żak doradza przy­gotowanie odwaru czosnkowego. Zmiażdż dużą głów­kę czosnku, gotuj ją w 2 szklan­kach mleka przez 20 min. Po tym czasie odcedź czosnek, a płyn pij na czczo każdego dnia aż do skutku. Jeżeli nie możesz pić mleka, zastosuj wodę. W czasie kuracji wystrzegaj się słodyczy i ogranicz wielkość posiłków.

Natomiast na owsiki powinien pomóc macerat czosnkowy. Utrzyj 3-4 duże ząbki czosnku i zalej je szklanka przegotowanej letniej wody. Wymieszaj i odstaw do na­ciągnięcia. Przecedź i zaaplikuj choremu lewatywę z 1 szklanki maceratu. Zabieg powtarzaj co 2 dni, aż do skutku.

mleko i czosnek
Dzięki wyjątkowo silnemu działaniu bakteriobójczemu czosnek jest bardzo skuteczną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego

Ziołowa mieszanka na glistnicę

Weź po 100 g liści borówki czarnej, owoców kminku i ziela bylicy pospo­litej. Dodaj do tego po 50 g liści szałwii, koszyczków rumianku, ziela krwawnika i dziurawca oraz szyszek chmielowych. Wszystkie zioła dokładnie wymieszaj. Wsyp 4 łyżeczki na 0,5 1 wody, pod­grzewaj do wrzenia pod przykryciem. Odstaw na 10 min, przecedź i po­daj po pół szklanki 2 razy dziennie do picia każdemu domownikowi7.

Posypka z bertramu św.Hildegardy

Św. Hildegarda bar­dzo ceniła to zioło pochodzące z ro­dziny astrowatych. Sproszkowany ko­rzeń pierściennika (Anacyclus) to niezastąpiona i cenna przyprawa w kuchni przeoryszy z Bingen. Polecała go na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w łagodzeniu cukrzycy i anemii złośliwej, a także w celu wzmocnienia układu odpor­nościowego i usunięcia zaflegmienia oraz wsparcia układu nerwowego. Wskazywała też, że bertram ułatwia przyswajanie składników odżywczych.

Jak się okazuje, roślina ta wzmacnia śluzówki i wspomaga wydzielanie śliny, a dzięki obecnym w niej anacyklinie i py­retrynie daje kompletną ochronę organi­zmu. Działa bowiem przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpasożytniczo. Przyprawa ma łagodno-ostry smak i można jej dodawać niemal do wszyst­kich potraw. Św. Hildegarda zalecała po­sypywanie 1-3 szczypt każdego jedzenia lub dodawanie bertramu do gotowania (sosów, zup lub potraw z orkiszem)8.

zioła
Wrotycz i piołun są skutecznymi roślinami o działaniu przeciwpasożytniczym.

Ziołowe lewatywy na pasożyty

  • Zmieszaj po 50 g ziela glistnika i piołunu oraz kwiatów wro­tyczu. Dokładnie oznacz opakowanie, w którym trzymasz te zioła, bo są tru­jące. Nadają się tylko do lewatywy!
    Wsyp 4-5 łyżeczek mieszanki na 0,5 l wody, gotuj 2-3 min pod przy­kryciem, odstaw na 10 min. Następnie przecedź. Ciepły, lecz nie gorący wyciąg używaj lewatyw dla wszyst­kich domowników po uprzednim wypróżnieniu. Pamiętaj, tego płynu absolutnie nie wolno pić. Lewatywy wykonuj przez 10 dni (dzieci) 12 dni (dorośli), następnie przerwij na 10 dni i po tym czasie powtórzyć7.
  • Lewatywy przeciw owsikom Zdaniem ojca Klimuszki paso­żyty te „gnieżdżą się w odbytnicy i tam też nale­ży je niszczyć drogą lewatyw”. 3 ząbki świeżego czosnku utrzyj w moź­dzierzu na miazgę. Zalej szklanką przego­towanej, zimnej wody, przykryj na 2 godz. Następnie taką zawiesiną podawaj w for­mie lewatywy przez 3 kolejne dni bez przerwy. Codziennie przygotowuj nową. Możesz też wymieszać 2 łyżki czarnych jagód (świeżych lub suszonych) z łyżką wrotyczu. A jeżeli nie masz jagód, to użyj ich liści (Myrtilli folium). Zalej tę mie­szankę wrzątkiem, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, pod­grzej i wieczorem zrób lewatywę. W razie potrzeby po tygodniu powtórz kurację5.

Ojciec Sroka zakonnik pod­kreślał, że należy przestrzegać ściśle higieny osobistej, myć często ręce. W przypadku owsicy zmieniać codziennie pościel (przy in­nych parazytach nie trzeba robić tego każdego dnia, ale należy zmieniać ja czę­sto). Zalecał też kąpanie dzieci w wy­ciągu ze strączków zielonego groszku.  Jeśli chodzi o dietę, to proponował co drugi dzień spożywać po jednym ząbku czosnku z chlebem, a także częste jedze­nie tartej marchwi, a w lecie owoców su­szonej borówki czernicy (czarnej jagody)7.

Bibliografia
  • Biomed Rest Int, 2021;2021:6669742
  • Gastroenterology Res. 2023 Jun; 16(3): 127-40
  • Front Microbiol. 2018; 9: 843
  • Front Cell Neurosci. 2015; 9: 452
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm s. 140-141
  • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 54-55
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 83-85
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 279
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny