Wbrew powszechnemu przekonaniu zakażenia pasożytami jelitowymi dotykają co roku ok. 3,5 mld osób na świecie1. Robaczyca – bo tak dawniej nazywano zakażenia tego typu – może wywoływać wiele objawów miejscowych (np. nudności, wymioty, bóle, zaburzenia trawienia, biegunki) oraz ogólnoustrojowych (takich jak osłabienie, alergie, niedobory żywieniowe, obniżenie liczby krwinek czerwonych itd.)2.
Jak wskazują badacze z USA i Wielkiej Brytanii infekcja pasożytami może zmienić sposób interakcji gospodarza z jego własną florą bakteryjną, napędzając dysbiozę i choroby zapalne lub chroniąc go przed nimi3.
Ostatnie odkrycia wskazują również na udział parazytów jelitowych w rozwoju powikłań poinfekcyjnych, takich jak zespół jelita drażliwego, co dodatkowo podkreśla ich wpływ na oś jelitowo-mózgową4. Dlatego tak istotne jest pozbycie się niechcianych lokatorów z naszego wnętrza. Poniżej podajemy receptury doświadczonych zielarzy, które mogą wspomóc standardowe leczenie.
Pasta z pestek dyni- sposób na pasożyty
„Walka z tasiemcem nie jest łatwa, jednakże możliwa do wygrania. Najskuteczniej daje się go zniszczyć metodą homeopatyczną” – pisał ojciec Klimuszko.
Zakonnik zalecał, aby wieczorem po słabej kolacji wziąć odpowiednią porcję oleju rycynowego na przeczyszczenie. Na drugi dzień rano z 60 g świeżych (nie suszonych!) pestek dyni wyłuskać czysty miąższ i zmiażdżyć go w naczyniu. Następnie dodać łyżkę prawdziwego miodu i dokładnie 5 g kwiatu wrotyczu. To wszystko dobrze wymieszać i spożyć na czczo.
Tego dnia nie należy już jeść śniadania. Pierwszy posiłek można spożyć, dopiero po 3 godz. po przyjęciu leku. Zdaniem franciszkanina najlepiej wtedy zjeść sałatkę z solonego śledzia z kiszonym ogórkiem i miazgą czosnku. Gdyby po takiej kuracji tasiemiec nie został wyrzucony, trzeba będzie powtórzyć ją po tygodniu5.
Czosnkowe kuracje na tasiemca
W przypadku tasiemca Andrzej Żak doradza przygotowanie odwaru czosnkowego. Zmiażdż dużą główkę czosnku, gotuj ją w 2 szklankach mleka przez 20 min. Po tym czasie odcedź czosnek, a płyn pij na czczo każdego dnia aż do skutku. Jeżeli nie możesz pić mleka, zastosuj wodę. W czasie kuracji wystrzegaj się słodyczy i ogranicz wielkość posiłków.
Natomiast na owsiki powinien pomóc macerat czosnkowy. Utrzyj 3-4 duże ząbki czosnku i zalej je szklanka przegotowanej letniej wody. Wymieszaj i odstaw do naciągnięcia. Przecedź i zaaplikuj choremu lewatywę z 1 szklanki maceratu. Zabieg powtarzaj co 2 dni, aż do skutku.
Ziołowa mieszanka na glistnicę
Weź po 100 g liści borówki czarnej, owoców kminku i ziela bylicy pospolitej. Dodaj do tego po 50 g liści szałwii, koszyczków rumianku, ziela krwawnika i dziurawca oraz szyszek chmielowych. Wszystkie zioła dokładnie wymieszaj. Wsyp 4 łyżeczki na 0,5 1 wody, podgrzewaj do wrzenia pod przykryciem. Odstaw na 10 min, przecedź i podaj po pół szklanki 2 razy dziennie do picia każdemu domownikowi7.
Posypka z bertramu św.Hildegardy
Św. Hildegarda bardzo ceniła to zioło pochodzące z rodziny astrowatych. Sproszkowany korzeń pierściennika (Anacyclus) to niezastąpiona i cenna przyprawa w kuchni przeoryszy z Bingen. Polecała go na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w łagodzeniu cukrzycy i anemii złośliwej, a także w celu wzmocnienia układu odpornościowego i usunięcia zaflegmienia oraz wsparcia układu nerwowego. Wskazywała też, że bertram ułatwia przyswajanie składników odżywczych.
Jak się okazuje, roślina ta wzmacnia śluzówki i wspomaga wydzielanie śliny, a dzięki obecnym w niej anacyklinie i pyretrynie daje kompletną ochronę organizmu. Działa bowiem przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpasożytniczo. Przyprawa ma łagodno-ostry smak i można jej dodawać niemal do wszystkich potraw. Św. Hildegarda zalecała posypywanie 1-3 szczypt każdego jedzenia lub dodawanie bertramu do gotowania (sosów, zup lub potraw z orkiszem)8.
Ziołowe lewatywy na pasożyty
- Zmieszaj po 50 g ziela glistnika i piołunu oraz kwiatów wrotyczu. Dokładnie oznacz opakowanie, w którym trzymasz te zioła, bo są trujące. Nadają się tylko do lewatywy!
Wsyp 4-5 łyżeczek mieszanki na 0,5 l wody, gotuj 2-3 min pod przykryciem, odstaw na 10 min. Następnie przecedź. Ciepły, lecz nie gorący wyciąg używaj lewatyw dla wszystkich domowników po uprzednim wypróżnieniu. Pamiętaj, tego płynu absolutnie nie wolno pić. Lewatywy wykonuj przez 10 dni (dzieci) 12 dni (dorośli), następnie przerwij na 10 dni i po tym czasie powtórzyć7. - Lewatywy przeciw owsikom Zdaniem ojca Klimuszki pasożyty te „gnieżdżą się w odbytnicy i tam też należy je niszczyć drogą lewatyw”. 3 ząbki świeżego czosnku utrzyj w moździerzu na miazgę. Zalej szklanką przegotowanej, zimnej wody, przykryj na 2 godz. Następnie taką zawiesiną podawaj w formie lewatywy przez 3 kolejne dni bez przerwy. Codziennie przygotowuj nową. Możesz też wymieszać 2 łyżki czarnych jagód (świeżych lub suszonych) z łyżką wrotyczu. A jeżeli nie masz jagód, to użyj ich liści (Myrtilli folium). Zalej tę mieszankę wrzątkiem, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, podgrzej i wieczorem zrób lewatywę. W razie potrzeby po tygodniu powtórz kurację5.
Ojciec Sroka zakonnik podkreślał, że należy przestrzegać ściśle higieny osobistej, myć często ręce. W przypadku owsicy zmieniać codziennie pościel (przy innych parazytach nie trzeba robić tego każdego dnia, ale należy zmieniać ja często). Zalecał też kąpanie dzieci w wyciągu ze strączków zielonego groszku. Jeśli chodzi o dietę, to proponował co drugi dzień spożywać po jednym ząbku czosnku z chlebem, a także częste jedzenie tartej marchwi, a w lecie owoców suszonej borówki czernicy (czarnej jagody)7.
- Biomed Rest Int, 2021;2021:6669742
- Gastroenterology Res. 2023 Jun; 16(3): 127-40
- Front Microbiol. 2018; 9: 843
- Front Cell Neurosci. 2015; 9: 452
- O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm s. 140-141
- Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 54-55
- O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 83-85
- Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 279