Większość badań naukowych była i jest skoncentrowana nie tyle na odkrywaniu skutecznego leczenia chorób wirusowych, ile na szczepionkach. Mamy ich całkiem spory arsenał – szczepionka na ospę, polio, odrę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, różne szczepy grypy.
Problem jednak w tym, że część wirusów, która swój materiał genetyczny ma zapisany na jednej nitce RNA, bardzo często mutuje, co sprawia, że badacze muszą co rusz korygować szczepionki (tak jest np. w przypadku szczepionki na grypę). Problemem są też nowe wirusy – jak siejący obecnie postrach SARS-CoV-2.
Na szczęście na Ziemi istnieją ogromne ilości środków przeciwwirusowych – w roślinach. Skąd one się tam wzięły? Otóż rośliny podobnie jak my nie raz doświadczyły infekcji wirusowych. Podczas tych niechcianych kontaktów wytworzyły związki chroniące je przed zakusami patogenów. Co więcej, niektóre z roślin zastosowane jako konkretne leki przeciwwirusowe wydają się znacznie bardziej skuteczne niż farmaceutyki!
Czarny bez (Sambucus nigra) działa przeciwwirusowo
Okazuje się, że ten popularny krzew może chronić nas przed grypą oraz wirusowymi infekcjami dróg oddechowych. W pewnym badaniu stwierdzono, że Sinupret będący mieszanką 5 ziół (Sambucus nigra, Gentiana lutea, Primula veris, Verbena officinalis i Rumex spp.) ma działanie ogólnie przeciwwirusowe.
Kwiaty i jagody czarnego bzu wykazują dobrą aktywność przeciwko wirusom grypy (i niektórym innym otoczkowym, zwłaszcza oddechowym). Dlatego jeśli nie masz nic pod ręką, w przypadku ciężkiej infekcji dróg oddechowych skorzystaj z czarnego bzu.
Kuracja odnosi najlepsze efekty, gdy zaczyna się ją stosować przy pierwszych objawach choroby – już przy mrowieniu w kościach.
Syrop z czarnego - przepis
- Aby przygotować syrop, wystarczą szklanka suszonych jagód, 2 l wody i… 20 filiżanek cukru.
- Suszone owoce namocz przez noc w wodzie w lodówce.
- Rano postaw garnek na kuchence, doprowadź do wrzenia i zmniejsz ogień.
- Gotuj tak długo, aż ilość płynu zmniejszy się o połowę. Nie mieszaj.
- Gdy osiągniesz swój cel, odstaw napój do ostygnięcia.
- Teraz przecedź go przez gęste sito, odciśnij dokładnie jagody i wyrzuć je.
- Postaw garnek na średnim ogniu i do klarownego płynu powoli wsypuj cukier, mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia.
- Dorośli powinni przyjmować 2-4 łyżki stołowe co 2-4 godz. już przy pierwszych oznakach infekcji.
Lecznicze właściwości czarnego bzu
- Hamuje replikację drobnoustrojów i ich dojrzewanie, związuje wirusy grypy, powstrzymując je tym samym od infekowania komórek gospodarza, działa depurynująco na oba kwasy nukleinowe (RNA i DNA) oraz zainfekowane rybosomy komórek gospodarza.
- Czarny bez ma też działanie profilaktyczne – chroni przed infekcją.
- Owoce czarnego bzu niszczą wirusy grypy A i B oraz opryszczki.
Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) działa przeciwwirusowo
W Chinach, skąd pochodzi, nazywana jest złotym korzeniem. I tę część tarczycy wykorzystują do przygotowania leczniczego proszku. Stosują go w dawce 3-9 g co godzinę.
Światowej sławy specjalista w zakresie ziołolecznictwa Stephen Harrod Buhner zaleca przyjmowanie łyżeczki sproszkowanego korzenia 3-6 razy dziennie. Zachęca też do przygotowania przeciwwirusowej nalewki.
Przeciwwirusowa nalewka z tarczycy bajkalskiej - przepis
- Sproszkowany korzeń Scutellaria baicalensis zalej alkoholem wymieszanym po połowie z wodą w proporcji 5 części cieczy na 1 część korzenia.
- Następnie pij 0,25-0,5 łyżeczki 3 razy dziennie. W ostrych stanach stosuj podwójną ilość.
Substancje aktywne zawarte w tarczycy utrzymują się we krwi tylko przez kilka godzin, dlatego preparaty z rośliny należy przyjmować co 4 godz. Tarczyca bajkalska jest przeciwwskazana u chorych na cukrzycę typu 1, ciężarne oraz osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi.
Lecznicze właściwości tarczycy bajkalskiej
- Tarczyca bajkalska ma szerokie spektrum działania – m.in. zmniejsza replikację patogenów, ogranicza ilość wirusowego RNA w komórkach, reguluje wrodzoną odporność gospodarza, hamuje uwalnianie wirusów z zainfekowanych komórek oraz blokuje kaskady wirusowych cytokin.
- Jest aktywna m.in. przeciwko koronawirusowi SARS, grypie A (H1N1, H3N2), ptasiemu wirusowi zapalenia oskrzeli, WZW A, HIV-1, wirusom odry, mozaiki, polio, Epsteina-Barr.
Imbir (Zingiber officinale) działa przeciwwirusowo
Sok ze świeżego imbiru to doskonały środek przeciwwirusowy. Potrzebuje zaledwie 30 min, by przedostać się do naszego krwiobiegu i to nawet wtedy, gdy wypijesz go wraz z gorącą herbatą.
W ostrych stanach herbatę z dodatkiem świeżego imbiru należy spożywać co 2-3 godz. Wyciśnij jeden lub więcej kawałków imbiru wielkości średniej marchewki. Połącz ¼ filiżanki świeżego soku z 0,35 l gorącej wody, łyżką stołową miodu z dzikich kwiatów, ¼ wyciśniętej limonki oraz szczyptą pieprzu cayenne. Pij 4-6 filiżanek dziennie.
Właściwości lecznicze imbiru
- Imbir blokuje przyłączenie wirusów do komórki gospodarza, ogranicza hemaglutyninę, hamuje proteazy wirusowe i neuraminidazę oraz stymuluje przeciwwirusową aktywność makrofagów.
- Imbir wykorzystywany jest do leczenia grypy, zapalenia wątroby typu C, opryszczki HVS-1 i -2, żółtej febry, rinowirusa (szczególnie 1B), infekcji enterowirusami.
- Imbir najlepiej sprawdza się w leczeniu dróg oddechowych oraz jako wsparcie w leczeniu pozostałych infekcji wirusowych.
Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) działa przeciwwirusowo
Jej charakterystyczną cechą jest niespecjalnie przyjemny rybi zapach. Warto go jednak znieść, bo sok i nalewka ze świeżych roślin działają przeciwbakteryjnie i antywirusowo.
Jednak nim zaczniesz ją zbierać, sprawdź, czy nie rośnie na glebie zanieczyszczonej ołowiem lub arsenem. Zioło to bowiem kumuluje obie te toksyny.
Nalewka z pstrolistki sercowatej - przepis
- 0,5 kg liści Houttuynia cordata zalej 1 l czystego alkoholu zbożowego.
- Odstaw na 2 tygodnie do macerowania.
- Następnie zdekantuj i wyciśnij nalewkę.
W przypadku infekcji wirusowych stosuj 1/4-1/2 łyżeczki do 6 razy dziennie, zależnie od tego, jak ostro przechodzisz chorobę.
Właściwości lecznicze pstrolistki sercowatej
- Zdaniem Buhnera to lek o średnim spektrum działania. Pstrolistka wykorzystywana jest głównie w leczeniu infekcji dróg oddechowych i grypy, bowiem jest aktywna m.in. przeciwko koronawirusowi związanemu z SARS (FFM-2, FFM-2), grypie A i wirusowi zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków.
- Warto tu wspomnieć również, że przeciwdziała wirusowi Dengi serotyp 2, Herpes simplex 1 i 2, cytomegalii oraz enterowirusowi 71.
- Natomiast jest nieskuteczna przeciwko polio i Coxsackie.
Oregano (Origanum vulgare) działa przeciwwirusowo
Dzięki obecności sporej ilości karwakrolu olejek ekstrahowany z liści tej popularnej przyprawy działa odkażająco oraz wirusobójczo.
Właściwości lecznicze oregano
- W badaniach sprawdzono jego działanie wobec mysiego norowirusa, odpowiedzialnego za tzw. nieżyty żołądkowe połączone z biegunką.
- Ich wyniki pokazały, że karwakrol skutecznie inaktywuje wirusa w ciągu godziny od ekspozycji, działając bezpośrednio na kapsyd wirusowy, a następnie na RNA. Ma też udowodnione działanie przeciwko enterowirusowi 71.
Lukrecja (Glycyrrhiza gabra) działa przeciwwirusowo
Kochają ją Chińczycy, Japończycy (stosują w medycynie Kampo), wreszcie kochamy i my. Skąd taki afekt? Otóż lukrecja działa wysoce synergistycznie z innymi roślinami.
Jej potencjał przeciwwirusowy ściśle łączy się z dużą zawartością glicyryzyny, która osiąga maksymalne stężenie w surowicy po 4-8 godz. od spożycia.
Przepis na nalewkę z lukrecji
- Jedną część suszonego korzenia lukrecji zalej 5 częściami alkoholu po połowie zmieszanego z wodą.
- Dodaj do niego łyżkę octu.
- Pij po 30-60 kropli do 3 razy dziennie, a w ostrych stanach chorobowych po ½ łyżeczki 3-6 razy dziennie, najlepiej zmieszane z innymi opisanymi tu ziołami. Nie czyń tego dłużej niż przez 6 tygodni.
Działanie lecznicze lukrecji
- Lukrecja zapobiega namnażaniu szerokiej gamy wirusów, hamuje ich wzrost, przeciwdziała neuraminidazie u wielu szczepów grypy.
- Zapobiega aktywacji enzymów HIV-1.
- Inaktywuje cząstki patogenów, silnie hamuje wirusową kaskadę cytokin, obniża przepływowość dwuwarstwowej błony lipidowej, zatrzymując w ten sposób wywołane wirusem powstawanie porów błony, przez które mikroby dostają się do komórek gospodarza.
- Pobudza produkcję interferonu, poprawia tworzenie przeciwciał, stymuluje fagocytozę.
- Jest skuteczna m.in. przeciwko koronawirusom (także tym wywołującym SARS) oraz szczepom grypy (H1N1, N2N2, H5N1, H9N2).
- Hamuje infekcję komórkową wywoływaną przez 11 różnych flawiwirusów, w tym najbardziej szkodliwych – dengi, japońskiego i kleszczowego zapalenia mózgu oraz żółtej gorączki.
Tekst powstał na podstawie książki Stephena Herroda Buhnera pt. "Zioła przeciwwirusowe. Naturalna alternatywa dla leczenia lekoopornych wirusów" wydawnictwa Biały Wiatr (www.białywiatr.com). Znajdziesz w niej inne zioła oraz dowiesz się więcej o tym, jak się chronić przed wirusami.