Imbir czy leki na nudności?

Czy popularna roślina jest w stanie powstrzymać mdłości i wymioty w takim samym stopniu, co lekarstwa? Odpowiedzi szuka Joanna Evans.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Imbir to niezmiennie jedno z najpopularniejszych naturalnych remediów na nudności, które można przyjmować w wielu różnych postaciach: jako tabletki, napar, syrop, a nawet składnik słodyczy, np. ciastek. Czy istnieją jednak dowody popierające jego działanie przeciwwymiotne? I czy może się on mierzyć ze specjalistycznymi środkami farmaceutycznymi na nudności? Sprawdźmy, co mówi o tym środowisko naukowe.

Imbir na nudności w ciąży

Dysponujemy całym szeregiem dowodów na to, że imbir jest w stanie skutecznie powstrzymać nudności i wymioty towarzyszące ciąży, co z pewnością wyjaśnia, dlaczego zalecają go zarówno terapeuci medycyny alternatywnej, jak i lekarze.

W pewnym badaniu 77% kobiet, którym podawano napój z syropem imbirowym (1 łyżka stołowa syropu w wodzie 4 razy dziennie), doświadczyło znaczącej poprawy w kwestii nudności, podczas gdy w grupie placebo było to 20%. Co więcej ponad 3 razy więcej kobiet zażywających imbir zupełnie przestało wymiotować po 6 dniach od rozpoczęcia kuracji1.

W innym badaniu kontrolnym z wykorzystaniem placebo jedzenie ciastek z imbirem pomogło opanować nudności i wymioty u ciężarnych, aczkolwiek efekty były słabsze2.

Imbir

Imbir porównano nawet z lekami przeciwwymiotnymi powszechnie stosowanymi u kobiet w ciąży. Badanie na 170 pacjentkach przeprowadzone w szpitalu Uniwersytetu Thammasat w Bangkoku wykazało, że 50 mg imbiru podawane 2 razy dziennie wykazuje taką samą skuteczność, co należący do antyhistamin dimenhydrynat, dając jednocześnie mniej działań niepożądanych, takich jak senność3. Z kolei w innym eksperymencie stwierdzono, że jest mniej skuteczny od metoklopramidu, lecz zaobserwowana różnica była niewielka. Naukowcy doszli do wniosku, że imbir może stanowić dobrą alternatywę dla tego leku4.

Liczni badacze przeanalizowali dowody na skuteczność imbiru w powstrzymywaniu nudności i wymiotów u ciężarnych, aby ostatecznie ocenić jego potencjał. Pewien przegląd wykazał skuteczność w walce z nudnościami, ale brak efektów w hamowaniu wymiotów5, podczas gdy inny dowiódł, iż imbir jest znacząco bardziej efektywny niż placebo w ograniczaniu zarówno siły pierwszych, jak i częstości drugich6.

Imbir na nudności w chorobie lokomocyjnej

Mniejszą liczbę badań poświęcono działaniu imbiru w przypadku kinetozy, lecz jedno z nich wykazało, że w leczeniu objawów sprawdza się on lepiej niż dimenhydrynat. Jak okazało się w dalszych testach, już 1g imbiru był skuteczny w ograniczaniu choroby morskiej u kadetów marynarki szkolących się na otwartym morzu, chociaż efekty nie miały znaczenia statystycznego7. Inne badania sugerują jednak, że w przeciwdziałaniu chorobie lokomocyjnej imbir nie sprawdza się lepiej niż placebo8.

Imbir na nudności po narkozie

Więcej dowodów istnieje w przypadku pooperacyjnych nudności i wymiotów. Jak wykazało pewne wysokojakościowe badanie na 60 kobietach po poważnej operacji ginekologicznej, podawanie kłącza imbiru sprawiło, że pacjentki rzadziej wymiotowały (w porównaniu do grupy placebo). Skuteczność rośliny była tu porównywalna do metoklopramidu9.

Podobne wyniki przyniosło badanie na 120 kobietach po zabiegach ginekologicznych - imbir okazał się równie skuteczny w redukowaniu nudności, co metoklopramid, a oba specyfiki działały lepiej niż placebo10.

Jak wynika ze zbiorczej analizy wszystkich przeprowadzonych dotąd badań, dawka co najmniej 1g imbiru "działa lepiej niż placebo w zapobieganiu nudnościom i wymiotom"11.

Imbir na nudności przy chemioterapii

Imbir daje też obiecujące efekty w przypadku walki z nudnościami i wymiotami będącymi częstymi skutkami ubocznymi chemioterapii, chociaż różne badania przyniosły rozbieżne wyniki. Jak udokumentowano w przeglądzie uzyskanych dotychczas danych, przeprowadzonym na australijskim University of Queensland, 3 próby wykazały pozytywne skutki, 2 inne dowiodły skuteczności okupionej, niestety, działaniami niepożądanymi, natomiast w 2 kolejnych nie wykryto żadnych efektów łagodzących nudności12.

Bezpieczeństwo: imbir czy leki na nudności?

Dobre wyniki kłącza w zwalczaniu mdłości i wymiotów różnego pochodzenia ucieszą zwłaszcza osoby, które pragną uniknąć efektów ubocznych, jakie wywołują konwencjonalne leki przeciwwymiotne. Ogólnie rzecz biorąc, imbir zdaje się bezpieczny, a działania niepożądane wywołane jego stosowaniem należą do rzadkości. Gdy już wystąpią, mogą objawiać się podrażnieniem układu pokarmowego, np. w postaci zgagi czy biegunki7. Dla porównania antyhistaminy, w tym należący do nich dimenhydrynat, mogą działać nadmiernie uspokajająco oraz wywoływać suchość w ustach i zaburzenia widzenia. Z kolei zażywanie antagonistów dopaminy, a więc również metoklopramidu, łączy się z poważniejszymi skutkami ubocznymi, takimi jak dyskineza późna - trudne w leczeniu, a często nawet nieuleczalne schorzenie neurologiczne, polegające na pojawianiu się mimowolnych ruchów mięśni twarzy, szczęki oraz kończyn13.

W 2013 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaczęła wymagać od producentów metoklopramidu, by na opakowaniach zamieszczali ostrzeżenie o możliwych działaniach niepożądanych w postaci dyskinezy późnej wywołanej regularnym stosowaniem leku bądź zażywaniem go w wysokich dawkach14.

Jeśli zaś chodzi o przyjmowanie metoklopramidu przez kobiety w ciąży a zdrowie dzieci, nie wykryto jak dotąd żadnego wpływu leku na noworodki, aczkolwiek pewne badanie wykazało związek między przyjmowaniem należącej do antyhistamin difenhydraminy a rozszczepieniem wargi i podniebienia15.

W kilku analizach naukowych ustalono natomiast, że imbir można bezpiecznie stosować podczas ciąży. Wśród nich znalazł się przegląd badań przeprowadzonych łącznie na ponad 68 500 ciężarnych, z których ponad 1 000 przyjmowało imbir16. Jedynie 2 niewielkie badania wykryły marginalne, nieistotne statystycznie ryzyko urodzenia małego bądź martwego dziecka przez kobiety, które zażywały imbir w czasie ciąży17. Badania te miały jednak sporo niedociągnięć, bowiem dawki przyjmowane przez kobiety znacznie różniły się między sobą, a ponadto nie wzięto w nich pod uwagę innych substancji, jakie pacjentki zażywały w tym czasie.

Imbir przepisuje się w dawkach sięgających nawet 12g dziennie, ale generalnie uważa się, że pacjentki w ciąży mogą bez obaw przyjmować nie więcej niż 1-1,5g dziennie, rozłożone na kilka dawek18.

Łagodzenie nudności: podsumowanie

Imbir w różnych postaciach to skuteczne, naturalne lekarstwo na mdłości i wymioty towarzyszące ciąży i operacjom chirurgicznym oraz prawdopodobnie chorobie lokomocyjnej i chemioterapii. Jeśli chodzi o dawki, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym zielarzem, który będzie w stanie poradzić, jaka ilość sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Jeżeli obawiamy się działań niepożądanych w czasie ciąży, alternatywą dla imbiru mogą być suplementy witaminy B6 oraz częste spożywanie małych posiłków.

Bibliografia
 • Altern Ther Health Med, 2002; 8: 89-91
 • Acta Med Iranica, 2009; 47: 51–6
 • J Med Assoc Thai, 2007; 90: 1703-9
 • Pak J Biol Sci, 2011; 14: 817–20
 • Nutr J, 2014; 13: 20
 • Women Birth, 2013; 26: e26-30
 • Am Fam Physician, 2007; 75: 1689-91
 • Clin Res Pr Drug Regul Aff, 1988; 6: 129-36
 • Anaesthesia, 1990; 45: 669–71
 • Anaesthesia, 1993; 48: 715-7
 • Am J Obstet Gynecol, 2006; 194: 95-9
 • Nutr Rev, 2013; 71: 245-54
 • Am Fam Physician, 2004; 69: 1169-74
 • https://goo.gl/CA6jL6
 • Am Fam Physician, 2003; 68: 121–8
 • Eur J Clin Pharmacol, 2013; 69: 269-77
 • Am J Obstet Gynecol, 2003; 189: 1374-7; J Obstet Gynaecol, 2015; 35: 125-30
 • Med Herbalism, 1991; 3: 7; https://goo.gl/nxRmJ3
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny