Choroba lokomocyjna - jak zapobiegać przykrym objawom?

Choroba lokomocyjna dopada nas nie tylko podczas podróży samochodem, ale również na pokładzie samolotu. Sprawdź, jak jej zapobiegać!

11 wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Objawy choroby lokomocyjnej mogą pojawić się podczas każdej podróży, ale w samolocie, ze względu na niemożność zatrzymania pojazdu, są szczególnie dokuczliwe.

Zdaniem ekspertów choroba lokomocyjna (kinetoza) jest wynikiem zaburzeń koordynacji i pojawia się wówczas, gdy w stosunkowo krótkim czasie występują dwie różne prędkości, w efekcie czego do mózgu płyną sprzeczne sygnały z oczu i rozkołysanego błędnika. Do jej objawów należą mdłości, przyspieszenie bicia serca, zawroty i bóle głowy, nadmierne poty, ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Oczywiście medycyna konwencjonalna proponuje farmakologiczne rozwiązanie tych problemów. Stosowane leki przeciwhistaminowe (klemastyna, prometazyna i dimenhydrynatmają) przechodzą przez barierę krew-mózg, powodując lekką senność, która ma złagodzić dolegliwości¹.

Naukowcy szukają również innych rozwiązań, duże nadzieje wiążąc z terapią prądem. Opublikowane w ubiegłym roku badania opisują eksperyment, w trakcie którego ochotnicy przez 10 minut nosili specjalnie zaprojektowaną czapkę z elektrodami, a następnie usiedli na krzesłach puszczonych w ruch obrotowy, co miało symulować doznania podczas podróży. Okazało się, że impulsy elektryczne skierowane na obszar mózgu zawiadujący orientacją w przestrzeni obniżały jego dezorientację, łagodząc objawy choroby lokomocyjnej².

Póki jednak metoda ta nie wyszła z fazy eksperymentalnej, muszą wystarczyć nam sprawdzone sposoby zapobiegania przykrym dolegliwościom.

Imbir W szeregu badań przedklinicznych dowiedziono przeciwwymiotnego działania  tej przyprawy kuchennej, m.in. przy nudnościach towarzyszących chorobie lokomocyjnej³.

Eksperci sądzą, że imbir wywiera działanie przeciwwymiotne, działając na obwodzie poza ośrodkowym układem nerwowym. Dotychczas nie wyjaśniono dokładnie tego mechanizmu, ale badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wyciąg z kłącza imbiru potęguje czynność skurczową żołądka i jelit w podobnym stopniu, jak znane leki przeciwwymiotne4.

Witamina B1 Przed podróżą samolotem zaleca się zażycie witaminy B1, która bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych i pomaga cierpiącym na chorobę lokomocyjną złagodzić problemy z równowagą5. Zawierają ją szczególnie karczochy, ryby, płatki owsiane, dziki ryż, szparagi, pszenica i mięso wieprzowe.

Oliwki W przypadku nadmiernej produkcji śliny, która prowadzi do nudności, warto zjeść kilka oliwek, które produkują taniny wysuszające jamę ustną. Podobne działanie może mieć ssanie cytryny.

Bibliografia

  1. Magazyn Otorynolaryngologiczny, wyd. specjalne 2008; 2-7
  2. http://goo.gl/UUOiDL
  3. J Ethnopharmacol 1997; 57: 93-6
  4. Chem Pharm Bull (Tokyo) 1990; 38: 430-1
  5. Leksykon zdrowia, wydawnictwo Park Sp. Z o.o., Bielsko-Biała 2006

Śniadanie Oczywiście zbyt obfity posiłek będzie wzmagał dolegliwości żołądkowe związane z chorobą lokomocyjną, ale na pokład samolotu nie powinno się wsiadać na czczo. Najlepiej zatem zjeść lekkie śniadanie, złożone z warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Odpowiednie miejsce Ruchy samolotu są najmniej odczuwalne przy przejściu na wysokości skrzydeł. Dolegliwości będą również słabsze, jeśli usiądziesz przy oknie - łatwiej będzie wówczas skupić wzrok na jednym miejscu, co da zmysłowi równowagi stały punkt odniesienia.

Bez używek Alkohol tylko pozornie wycisza nasz organizm. Tak naprawdę przenikając z krwi do płynu wypełniającego ucho wewnętrzne, zaburza poczucie równowagi. Również kawa i mocna herbata mogą nasilać mdłości, dlatego unikaj ich przed startem i w czasie lotu.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny