Naturalna apteczka pierwszej pomocy

Chciałabym poznać naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości, takich jak bóle głowy, poparzenia, biegunki. Jakie zioła i owoce można stosować?

13 lipiec 2016
Artykuł na: 9-16 minut

Natura przychodzi nam z pomocą w zmaganiu się z problemami takimi jak ból głowy czy zatkane zatoki. Oto naturalna apteczka pierwszej pomocy na najczęstsze dolegliwości.

Rumianek na drobne poparzenia

Świeżo zaparzony wyciąg z rumianku pospolitego (Matricaria chamomilla) działa kojąco na drobne oparzenia skóry. Ten ziołowy napar zalecany jest nawet przez niemiecką organizację zdrowotną Commission E jako lekarstwo na oparzenia i wiele innych dolegliwości skórnych¹.

Jak stosować: Przygotuj na tyle duży kawałek jałowej gazy lub innego opatrunku, by przykrył całe oparzenie. Nasącz go nalewką z rumianku i przykryj zmienione miejsce. Gdy gaza wyschnie, nasącz i przyłóż nowy opatrunek.

Uwaga: Jeśli pojawiły się pęcherze, nie przebijaj ich. Pilnuj, by rumianek nie dostał się w okolice oczu, gdyż istnieje ryzyko, że wystąpi reakcja alergiczna w postaci zapalenia spojówek².

Kwas solny na niestrawność

Typowe objawy niestrawności to odbijanie, nudności oraz poczucie dyskomfortu lub bólu w okolicy żołądka, które może rozprzestrzeniać się na całą klatkę piersiową. Przypadłość ta najczęściej wywołana jest niedoborem kwasu solnego w soku żołądkowym, co fachowo określa się terminem hipochlorhydria³.

Jak twierdzi niekwestionowany ekspert w tej dziedzinie, dr Jonathan Wright, niemal każdy przypadek niestrawności można leczyć za pomocą suplementacji kwasu solnego (HCl) oraz pepsyny.

Jak stosować: Najlepiej pod opieką wykwalifikowanego naturopaty, który wykluczy inne dolegliwości, np. zgagę. Przed największym posiłkiem weź 1-2 tabletki betainy HCl z pepsyną (zgodnie z zaleceniami).

Pochrzyn na odmroziny

Fot. Flickr.com

Odmroziny występują w wyniku długotrwałego wystawiania skóry na zimno i wilgoć. Do objawów należą zaczerwienienie, świąd, stan zapalny, a czasami pęcherze. Zdarza się, że powracające odmroziny świadczą o chorobie tkanki łącznej, takiej jak toczeń rumieniowaty (są to jednak bardzo rzadkie przypadki).

Odmrozinom można łatwo zapobiegać poprzez noszenie odpowiednio ciepłej odzieży w chłodniejsze miesiące. Jeśli już się ich dorobiliśmy, warto wypróbować homeopatyczny krem z pochrzynu (Tamus communis)4, dostępny w niektórych aptekach i sklepach homeopatycznych.

Jak stosować: Cienką warstwę kremu nakładaj 2 razy dziennie na zmienione miejsca, aż objawy ustąpią.

Ciepłe kąpiele na marznące dłonie i stopy

Kąpiel dłoni oraz stóp to skuteczna, doraźna metoda na marznięcie.

Jak stosować: Napełnij miskę ciepłą, czystą wodą o temperaturze 35°C i włóż do niej stopy lub dłonie. Po ok. 20 minutach dolej cieplejszej wody i powtarzaj tę czynność, aż temperatura wody osiągnie 42°C. Pozwoli to wyrównać temperaturę wewnątrz organizmu.

Uwaga: Nigdy nie bierz gorących kąpieli po odmrożeniach - wówczas stosuj tylko wodę o temperaturze pokojowej. Unikaj też silnego masowania i dociskania odmrożonych miejsc.

Siemię lniane na zaparcia

 

Fot. Flickr.com

Siemię lniane pomaga zwalczyć zaparcia, również u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS), wykazuje bowiem działanie przeczyszczające5.

Jak stosować: Dodawaj do posiłków 12-24 g siemienia lnianego dziennie i pij duże ilości wody.

Tymianek na kaszel

Zioło to dobrze sprawdza się jako lekarstwo na uciążliwy kaszel. Jest kluczowym składnikiem wielu preparatów, w tym tabletek do ssania i syropów. Dostaniemy je bez recepty w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Jak stosować: Zgodnie z zaleceniami producenta.

Jabłka na biegunkę

Gdy doskwiera nam biegunka, warto sięgnąć po jabłka, które mogą zdziałać cuda w bardzo krótkim czasie6.

Jak stosować: Obierz jabłko i zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach. Zjedz je dopiero wówczas, gdy masa i sok zbrązowieją.

Mięta pieprzowa na napięciowy ból głowy

Kilka kropel olejku lub balsamu miętowego może przynieść ulgę w bólu głowy na tle napięciowym. W pewnym badaniu olejek eteryczny z mięty pieprzowej był równie skuteczny co paracetamol (acetaminofen) i aspiryna oraz znacznie skuteczniejszy niż placebo7.

Jak stosować: Wetrzyj w skronie i czoło kilka kropli olejku miętowego (lub balsamu zawierającego olejek), powtarzaj co 15-30 minut.

Fot. Flickr.com

Arnika na ból stawów i mięśni

Homeopatyczna emulsja z arniką świetnie sprawdza się w leczeniu naciągniętych mięśni oraz skręconych stawów. Arnica montana zawiera olejki eteryczne i flawonoidy o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym8.

Jak stosować: Zimny okład skrop emulsją arniki i przyłóż do bolącego miejsca. Możesz również wetrzeć preparat bezpośrednio w skórę. Powtarzaj 2-3 razy dziennie, aż ból ustąpi. Jeśli skręcenie jest poważne, trzymaj kończynę wysoko w górze, dzięki czemu obrzęk szybciej zejdzie.

Imbir na nudności

Kłącze imbiru doskonale sprawdza się w łagodzeniu wszelkich dolegliwości związanych z nudnościami - czy to wywołanych jazdą samochodem, ciążą, czy zatruciem pokarmowym9.

Jak stosować: Obierz kawałek korzenia imbiru, odkrój plasterek i żuj przez jakiś czas. Jeśli smak imbiru jest dla Ciebie za ostry, możesz pić przygotowany samodzielnie napar. Wystarczy zalać wrzątkiem kilka niewielkich kostek świeżego imbiru i parzyć przez ok. 8 minut.

Woda morska na zatkany nos

Przepłukanie zatkanego nosa słoną wodą przynosi natychmiastową ulgę. Jak wykazują badania, woda morska skutecznie oczyszcza przewody nosowe i zmniejsza opuchliznę zmienionej chorobowo tkanki10.

Jak stosować: Za pomocą kubka neti (do kupienia w aptekach oraz w Internecie) przepłucz jamę nosową roztworem 1 g soli morskiej w 100 ml letniej wody.

Fot. FreeImages.com/Luis Francisco Cordero

Suplementy na zaburzenia snu

Jeśli nie masz problemu z zaśnięciem, ale budzisz się w środku nocy bez wyraźnej przyczyny i nie możesz zasnąć z powrotem, to bardzo możliwe, że przyczyną bezsenności jest alergia pokarmowa11.

Zazwyczaj musi minąć ok. 6 godzin, zanim uczulające jedzenie niezdrowo pobudzi organizm, motywując go do wzmożonej produkcji stymulujących neurohormonów, takich jak adrenalina (epinefryna) i noradrenalina (norepinefryna), oraz hormonów tarczycy, w tym trójjodotyroniny i tyroksyny.

Osobom cierpiącym na typową bezsenność, czyli mającym kłopoty z zaśnięciem, przed położeniem się, poleca się nikotynamid, czyli formę witaminy B3 (znaną też pod nazwą niacynamid). Substancja ta działa nasennie, co potwierdziły badania na zwierzętach12. Pomocne są też magnez oraz witamina B6.

Jak stosować: Podczas wizyty u naturopaty warto zbadać swój poziom witaminy B3 we krwi. Jeśli okaże się zbyt niski, specjalista przepisze suplement tej witaminy do zażywania przed snem razem z suplementem magnezu oraz witaminy B6.

Głóg na przyspieszone bicie serca

Zbyt szybkie bicie serca (gdy liczba uderzeń na minutę przewyższa 100) może być wywołane przez bardzo wiele czynników, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, który ustali, w czym tkwi problem. Wyciąg z głogu (Cratageus oxycantha) to naturalny środek pozwalający szybko i skutecznie uspokoić mięsień sercowy13.

Jak stosować: Co 2 godziny przyjmuj 5 kropli wyciągu i połóż się, aż serce zacznie bić normalnie.

Harald Gaier, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów medycyny alternatywnej, zarejestrowany osteopata, naturopata, akupunkturzysta, homeopata i zielarz.

Pracuje w Klinice Żywienia i Alergii w Londynie.

Strona internetowa: www.drgaier.com

 

Bibliografia

 1. Klein S, Rister R, Riggins C. The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. Austin, TX: American Botanical Council, 1998
 2. Ann Allergy, 1990; 65: 127–32
 3. http://goo.gl/dOLujK
 4. Grieve M. A Modern Herbal;
 5. http://goo.gl/Xpzuig
 6. Nutritional Genomics & Functional Foods, 2003; 1: 7 pages (http://goo.gl/U0mQsc)
 7. Am J Dis Child, 1933; 45: 18–24
 8. Nervenarzt, 1996; 67: 672–81
 9. Natural Medicines Comprehensive Database; http://goo.gl/rT30ey
 10. Br J Anaesth, 2000; 84: 367–71
 11. J Fam Pract, 2009; 58: 29–32
 12. Pediatrics, 1985; 76: 880–4
 13. Nature, 1979; 278: 563–5
 14. Evid Based Complement Alternat Med, 2013; 2013: 149363
Wczytaj więcej
Nasze magazyny