Czy dieta i naturalne suplementy mogą pomóc w walce z infekcjami grzybiczymi?

Infekcje grzybicze mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka i innych problemów – twierdzi dr Leigh Erin Connealy. Wyjaśnia też, jak trzymać się z dala od tych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Czy grzyby obecne w naszym otoczeniu mogą być groźne dla zdrowia?

Jesteśmy pokryci grzybami. Tak, brzmi to nieco obrzydli­wie, ale organizm człowieka wypełniają wszelkiego rodzaju grzyby – od dobroczynnych mikroor­ganizmów wspomagających równo­wagę biomu skórnego po szkodliwe gatunki, które mogą prowadzić do za­każeń i chorób ogólnoustrojowych.

Te mikroskopijne organizmy mogą przemieszczać się nie tylko na ludz­kich organizmach, lecz także w po­wietrzu, na odzieży, w glebie oraz na żywności i w wodzie.

Badania wykazują właściwie, że powierzch­nia skóry jest siedliskiem kilku różnych rodzajów grzybów. Można by pomyśleć, że to dłonie są ewi­dentnym „domem” dla licznych gatunków tych mikroorganizmów, ponieważ – jako istoty zmysłowe – zawsze dotykamy różnych rzeczy. Jednakże, choć aż roi się na nich od bakterii, tak naprawdę zawierają stosunkowo niewiele grzybów.

Co innego stopy. Ponieważ wiele grzybic dotyczy wilgotnych obsza­rów ciała lub tych często narażanych na tarcie, nie powinno to zaskakiwać. Około dekady temu naukowcy ame­rykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia sporządzili spis grzybów bytujących na badanej grupie zdro­wych osób. Wykorzystali DNA z pró­bek pozyskanych dzięki patyczkom kosmetycznym i obciętym paznok­ciom.

Odkryli na stopach aż 80 róż­nych rodzajów grzybów (pięty, skóra błon pomiędzy palcami i paznokcie były obszarami o ich największym zagęszczeniu)1. Naukowcy natknęli się nawet na Saccharomyces – droż­dżaka używanego w procesie wa­rzenia piwa!

Jak leczyć infekcje grzybicze stóp?

Na szczęście większość powszech­nych infekcji grzybiczych można leczyć dostępnymi bez recepty kremami lub maściami przeciwgrzybiczymi, które są łatwo dostępne w sklepach ze zdrową żyw­nością oraz w internecie. Skutecz­ność wykazuje również kilka natu­ralnych roztworów do stosowania miejscowego oraz domowych leków2.

W jednym z badań pacjenci, którzy przez 6 miesięcy codziennie stosowa­li miejscowo preparat przeciwgrzybi­czy zawierający witaminę E oraz olej­ki eteryczne – limonkowy, z oregano i drzewa herbacianego – osiągnęli zdumiewającą skuteczność w lecze­niu grzybicy paznokci.

Imponujące 78,5% uczestników zauważyło cał­kowite ustąpienie onychomykozy3. Sięgnij po olejek z drzewa herbacia­nego, ocet jabłkowy, olej kokosowy, miód, aloes i sodę oczyszczoną. Stosuj je zgodnie z zaleceniami.

Powszechne zakażenia grzybicze
grzybica stóp,
• grzybica pachwin,
• grzybica skóry,
• grzybica pieluszkowa,
• drożdżyce,
• onychomykoza (grzybica paznokci u stóp).

Kropidlaki i drożdżaki

Osoby z układem odpornościowym osłabionym w wyniku chorób, takich jak cukrzyca czy HIV, są bardziej narażone na rozwój poważniejszych infekcji grzybiczych. Aspergi­loza to zakażenie powodowane przez kropidlaka. To rodzaj grzy­ba, który może bytować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz i wywoływać reakcje alergiczne, infekcje płuc oraz inne problemy4.

 Candida albicans
Kandydozę, czyli drożdżycę, po­woduje nadmierny rozrost drożdżaka – rodzaju grzyba znanego jako Can­dida. Gatunek o nazwie Candida albicans często odpowiada za grzybi­cze (drożdżakowe) infekcje pochwy, jamy ustnej oraz gardła (pleśniawki).

Coraz bardziej problematyczne i alarmujące jest pojawienie się na świecie gatunku Candida auris – łatwo rozprzestrzeniającego się i odpornego na wiele leków droż­dżaka – który może prowadzić do ciężkich infekcji5. Na temat opcji leczenia tych chorób porozmawiaj z lekarzem. W niektórych przypad­kach w celu eliminacji infekcji ko­nieczne mogą być leki na receptę.

Czy infekcje grzybicze mogą zwiększać ryzyko raka?

W mojej książce pt. „The Cancer Revolution” („Nowotworowa rewo­lucja”) omawiam wiele przyczyn raka i czynniki, które w końcu przy­czyniają się do jego rozwoju. Dla niektórych osób zaskakujący jest fakt, że na tej liście widnieją „zarazki”, takie jak wirusy, pasożyty i… grzyby. Pewne rodzaje pleśni oraz grzybów z rodzaju Candida nasilają stan za­palny w organizmie, co prowadzi do wzrostu ryzyka rozwoju raka.

Łagodne zakażenia nie zawsze są natychmiast zauważalne, przez co organizm przez miesiące – a na­wet lata – pozostaje w stanie zapal­nym, co może stworzyć korzystne do rozwoju raka środowisko. Dlatego kluczowa jest współpraca ze specjalistą w dziedzinie medycyny integracyjnej. Może on pomóc w wy­kryciu wszelkich ukrytych – ostrych lub przewlekłych – infekcji, które mogłyby stać się problematyczne. Zajęcie się nimi w początkowej fazie możliwie jak najszybciej to naj­większa szansa na obniżenie ryzyka nowotworowego w przyszłości.

Drożdżyca jest powszechnie wy­stępującą, choć dramatycznie nierozpoznawaną grzybicą, która zasługuje na dłuższe omówienie. W rozsądnych ilościach naturalnie występujący na skórze, w jamie ustnej, gardle, pochwie i przewo­dzie pokarmowym grzyb z gatunku Candida albicans jest nieszkodliwy.

Problematyczny staje się jednak przerost tego drożdżaka. Długa lista wiązanych z kandydozą ob­jawów takiego stanu obejmuje: świąd skóry, wysypki, przewlekłe zmęczenie, mgłę umysłową i dole­gliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak skurcze, wzdęcia i biegunki.

Kandydoza może być trud­na do zdiagnozowania. Przez lata medycyna konwencjonalna ignorowała ten realny problem zdrowotny. Pacjentom mówiono, że wszystko jest z nimi w porząd­ku, a problem istnieje wyłącznie „w ich własnych głowach”.

Na szczęście sytuacja się zmie­niła, ponieważ coraz więcej prak­tyków uznaje istotę właściwej równowagi bakterii jelitowych. Przewód pokarmowy wypełniają korzystne i szkodliwe drobnoustro­je, a utrzymywanie ich pod kontro­lą to podstawa. Kiedy przeważać zaczynają te drugie, pojawiają się – czasem poważne – objawy.

Jak skutecznie chronić się przed infekcjami grzybiczymi?

Leczenie kandydozy zaczyna się w kuchni. Drożdżaki dobrze rozwijają się dzięki cukrowi, należy go więc wykluczyć z diety. Nieorganiczny na­biał również może być wodą na młyn tych drobnoustrojów ze względu na antybiotyki, które zawiera, a które uśmiercają dobroczynną florę jelitową. Wysoka zawartość laktozy – będącej jednym z ulubionych „posiłków” grzyba z rodzaju Candida – również sprzyja rozrostowi drożdżaków.

Pokarmy zawierające pleśń lub droż­dże, np. chleb i pieczarki, również mogą sprzyjać rozrostowi drożdżaka z rodzaju Candida. Powinno się ich zatem unikać. Należy też odstawić alkohol, a w szczególności słodkie wino i piwo, które zawiera drożdże.

Podobnie jak wiele powszechnych problemów zdrowotnych kandydo­zę można leczyć naturalnie dzięki właściwemu odżywianiu organizmu. W diecie powinny znaleźć się zatem prawdziwe wysokobiałkowe nieprze­tworzone pokarmy, zdrowe tłuszcze i mnóstwo składników odżywczych.

Uwzględnia je poniższa lista, ale pa­miętać należy, że większość dozwo­lonych produktów, takich jak płody rolne i mięso, znajduje się na obrze­żach i w/na zewnętrznych alejkach/ ścianach sklepu spożywczego.

W przypadku kandydozy najlepiej wykluczyć z diety poniższe produkty:

  • cukier i jego zamienniki oraz sztucz­ne słodziki (z wyjątkiem stewii),
  • gluten,
  • nabiał,
  • alkohol,
  • warzywa skrobiowe (ziemnia­ki, kukurydza, fasola, groch),
  • słodkie owoce (banany, man­go, figi, daktyle, rodzynki)*,
  • gotowe napoje (napoje gazowane, kawa, herbaty ziołowe, napoje butelkowane lub puszkowane),
  • przetworzone tłuszcze i oleje (olej rzepakowy, sojowy oraz margaryny).

sery
* Do ustąpienia objawów najle­piej unikać wszystkich owoców. Następnie można powoli ponow­nie wprowadzać do jadłospisu te mniej słodkie, takie jak owoce jagodowe, cytrusowe i jabłka

Do czasu wyleczenia jelit i przy­wrócenia równowagi należy trzy­mać się poniższych produktów:

  • mięso,
  • drób,
  • owoce morza,
  • jajka,
  • warzywa niskocukrowe i niskoskrobiowe (zielenina, brokuły, cukinia, szparagi, cebula, marchew, pomidory),
  • kiełki nieprzetworzonych zbóż (bez dodatku drożdży),
  • orzechy i ziarna (niesolone i nieprażone orzechy włoskie, migdały i nerkowce),
  • zdrowe oleje (sezamowy, or­ganiczny kokosowy z pierw­szego tłoczenia na zimno).

warzywa

Naturalne wspomaganie

Pewne suplementy diety o właściwo­ściach przeciwgrzybiczych można stosować w leczeniu różnych infekcji grzybiczych i grzybic. Podobnie jak w przypadku wielu protokołów su­plementacji najlepiej wykorzystywać różne środki cyklicznie. Wypróbowy­wanie ich pojedynczo przez miesiąc lub do wyczerpania zapasów to dobra metoda, którą łatwo wprowadzić. Wysokiej jakości suplementy diety moż­na znaleźć w sklepach ze zdrową żywno­ścią lub na stronie internetowej perfectly­healthy.com, gdzie można nabyć wybrane preparaty, które przepisuję moim pacjen­tom. Wszystkie produkty należy stosować zgodnie z zaleceniami na butelce, chyba że specjalista zasugeruje co innego.

  • Olejek z oregano Zdrowotne właści­wości oregano zachwala się od tysię­cy lat, a płynące z jego stosowania korzyści doceniono nawet na kartach Biblii. Olejek z oregano, prawdopo­dobnie dzięki wysokiej zawartości fenolu o nazwie tymol, ma silne dzia­łanie odkażające i przeciwgrzybicze. Jedno z badań sugeruje, że olejek z ore­gano działa również synergistycznie z do­ustnymi środkami przeciwgrzybiczymi wybijającymi drożdżaki z gatunku Can­dida albicans6. Korzystne może być także dodawanie tego aromatycznego zioła do jedzenia. Weź trochę świeżego orega­no, posiekaj i wrzucaj do ulubionych dań!

  • Wyciąg z liści oliwki W kulturach starożytnej Grecji i Rzymu oliwki czczono. Stosowano je jako środek płatniczy, produkt spożywczy i pa­liwo – stanowiły podstawę tam­tych czasów – i nie bez powodu. Korzyści dla układu sercowo-naczy­niowego płynące ze spożywania oli­wy z oliwek są dobrze znane. Jednak zawarty w liściach drzewa oliwnego ­fenol – oleuropeina – to supergwiazda w swoim własnym zakresie. Ma ona silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W badaniu, któ­rego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Current Medical Mycology, naukowcy uznali nieprzetworzony wyciąg z liści oliwki za odpowiedni do stosowania w leczeniu i profilakty­ce kandydoz, takich jak pleśniawka7.
  • Olejek goździkowy Poza fanta­stycznym zapachem goździki mają silne właściwości przeciwgrzybicze i odkażające. Najbardziej aktywnym składnikiem tej przyprawy jest eu­genol (występujący również w olej­ku cynamonowym). Związek ten ma udowodnione właściwości prze­ciwgrzybicze. Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Frontiers in Pharmacology, wykazało, że „dzięki aktywności grzybobójczej eugenol może być korzystny w kli­nicznym postępowaniu z kandydozą, a szczególnie leczeniu jej miejsco­wych rodzajów, takich jak kandydoza sromu i pochwy oraz jamy ustnej”8.
Poza wymienionymi wyżej środ­kami możesz wypróbować poniż­sze 3 suplementy diety ułatwia­jące pozbywanie się z organizmu drożdżaków z rodzaju Candida.

Probiotyki: Ponieważ kluczem do zwalczenia drożdżaków z rodzaju Candida i wsparcia układu odpor­nościowego jest równowaga flory jelitowej, suplementacja wysokiej ja­kości probiotyków jest niezbędna.
Olej rybi: to kolejny logiczny wybór. Według najnowszego badania zawarte w nim niezbędne kwasy tłuszczowe „wykazują znaczący hamujący wpływ na drożdżaki z rodzaju Candida i zo­stały ostatnio uznane za potencjalne alternatywne środki przeciwgrzybicze”9.
Witamina C: Zwiększenie spożycia tego składnika to również dobry po­mysł. Od dawna zachwala się ją jako silny środek wzmacniający odpor­ność, ale ma ona również silne wła­ściwości przeciwdrobnoustrojowe. Może więc wspomóc profilaktykę i leczenie infekcji grzybiczych.
Olej rybi

Jakie są przyczyny infekcji grzybiczych?

Doug Kaufmann, autor i gospodarz emitowanego na całym świecie pro­gramu telewizyjnego i podcastu pt. „Poznaj przyczynę”, jest jednym z najbardziej szanowanych i najle­piej zorientowanych źródeł wiedzy o świecie grzybów. Przez dekady współpracował z naukowcami i specja­listami w dziedzinie żywienia w celu odkrycia prawdy na temat roli tych mikroorganizmów w rozwoju chorób.

Kaufmann, dręczony własnymi proble­mami zdrowotnymi po powrocie z Wiet­namu w 1971 r., rozpoczął edukację świata w dziedzinie potencjalnego wpły­wu grzybów na zdrowie. Jak się okazuje, liczba chorób i zaburzeń zdrowotnych, które – jak ustalili naukowcy – mają po­chodzenie grzybicze, jest zdumiewająca.

Strona internetowa knowthecause.com to absolutne bogactwo informacji dla każdej osoby chcącej głęboko zanurzyć się w ten fascynujący świat. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, poważne lub mniej, Kaufmann zachęca do zapa­miętania akronimu FUPO (ang. fungus until proven otherwise – „o ile nie potwierdzono czegoś inne­go, przyczyną jest grzyb”). Na szczęście możemy żyć z grzybami pośród nas w przyjaź­ni. Wymaga to jednak pewnego poświęcenia i zaangażowania. Bądź pewien, że dzięki właści­wemu odżywianiu, suplementom diety i wiedzy możliwe jest lecze­nie, a nawet cofnięcie kandydozy i innych infekcji grzybiczych.

Najlepiej współpracować ze spe­cjalistą w dziedzinie medycyny in­tegracyjnej zaznajomionym z róż­norodnością przeciwgrzybiczych protokołów. Zapraszamy pacjen­tów z całego świata do Centrum Nowej Medycyny, ale można też poszukać lekarzy w swojej okolicy.

Bibliografia
  • Francis Collins, “Yes, It’s True: There’s Fungus among Us,” May 28, 2013, directorsblog.nih.gov
  • Nikita Banerjee, “18 Simple Home Remedies for Fungal Infections!,” June 19, 2023, pharmeasy.in/blog
  • Skin Appendage Disord, 2020; 6(1): 14–18
  • CDC, “Aspergillosis,” Dec 27, 2022, cdc.gov
  • CDC, “Candida auris,” Dec 27, 2022, cdc.gov
  • BMC Complement Altern Med, 2015; 15: 417
  • Curr Med Mycol, 2015; 1(4): 37–39
  • Front Pharmacol, 2022; 13: 872127
  • Infect Drug Resist, 2022; 15: 4181–93
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny