Na niedawnym dorocznym spotkaniu amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego Rosalinda Roberts i jej zespół przedstawili wykonane z użyciem mikroskopu zdjęcia mózgu od zmarłych dawców. Badanie było elementem studiów nad możliwymi zmianami neurologicznymi u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią.
Tymczasem okazało się, że w pobranym materiale znajdują się bakterie ze szczepów zamieszkujących jelita. Czy oznacza to, że mózg również zamieszkują kolonie drobnoustrojów?
Naukowcy ostrożnie podchodzą do tej hipotezy. Co prawda, to nie pierwszy raz, kiedy udało im się uchwycić pod mikroskopem bakterie w mózgu, jednak nie oznacza to, że znalazły się tam one celowo - być może podczas pobierania materiału doszło do jego zanieczyszczenia.
Zespół Rosalindy Roberts przekazał jednocześnie, że bakterie wykryto we wszystkich pobranych próbkach: zarówno od zdrowych, jak i chorych na schizofrenię dawców.
Należy pamiętać, że mózg wyposażony jest w specjalny system obronny zapobiegający przenikaniu z układu krwionośnego szkodliwych dla niego czynników. Jednocześnie pewne drobnoustroje posiadają umiejętność przenikania przez barierę krew-mózg.