Wydłuż spacer, by ochronić naczynia

Przejście każdego dnia dodatkowych 2 km znacząco obniża ryzyko choroby wieńcowej i udaru. Osoby starsze – w wieku 68-78 lat – które przechodzą codziennie dodatkowe 3 000 kroków, są o 18% mniej zagrożone wystąpieniem choroby wieńcowej. Obniżają też swoje ryzyko udaru o 36% w porównaniu do osób o bardziej siedzącym trybie życia.

09 marzec 2024
Artykuł na: minutę
Zdrowe zakupy

Jak twierdzą badacze z Iowa State University i z University of Connecticut, to właśnie te dodatkowe kroki są przyczyną różnic. Obserwowali oni 21 starszych osób, cierpiących na nadciśnienie i prowadzących przeważnie siedzący tryb życia, które przechodziły codziennie średnio 4 000 kroków.

Każdy z uczestników otrzymał monitor ciśnienia krwi i krokomierz, a zadanym celem było osiągnięcie 7 000 kroków dziennie, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Kolegium Medycyny Sportowej.

Okazało się, że właśnie te dodatkowe kroki odpowiadały za obserwowane różnice, obniżając ciśnienie krwi i w konsekwencji redukując odsetek śmiertelności o 11%, odsetek zgonów z przyczyn kardiologicznych o 16%, ryzyko choroby wieńcowej o 18% i ryzyko udaru o 36%.

Źródło: J Cardiovasc Dev Dis, 2023; 10(8):317

Wczytaj więcej
Nasze magazyny