Zdaniem holenderskich ekspertów każda aktywność fizyczna jest dobra, o ile nie wiąże się bezpośrednio z pracą. Naukowcy oparli wnioski na metaanalizie 17 badań przeprowadzonych w latach 1960-2010 na łącznej liczbie 193 696 ochotników.
Według badaczy osoby podejmujące aktywność fizyczną z własnej woli mogą dowolnie zarządzać swoim czasem: decydują, kiedy ćwiczą, a kiedy odpoczywają. Natomiast robotnicy fizyczni są uzależnieni od norm i stałego harmonogramu pracy. W rezultacie może dojść do przetrenowania, a to przekłada się na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci - według obliczeń naukowców, nawet o 18%.
Ponieważ wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, który powiązano już z wyższym ryzykiem rozwoju wielu chorób, naukowcy i lekarze podkreślają rolę ruchu w profilaktyce tych schorzeń. Tymczasem autorzy metaanalizy zwracają uwagę na zachodzący w przypadku robotników tzw. paradoks aktywności fizycznej. Co ciekawe, dotyczy on jedynie mężczyzn - w przypadku kobiet praca fizyczna zdaje się mieć dobroczynny wpływ na zdrowie.