10 września startuje II edycja kampanii społecznej Terapia to NIE WSTYD, która ma na celu odczarowanie podejścia Polaków do psychoterapii, zmianę przekonań na temat korzystania z pomocy psychologa i psychoterapeuty. W tym roku skupi się na dzieciach i rodzicielstwie pod hasłem "Usłysz i zobacz swoje dziecko!".
Warto zwrócić uwagę na to, jak ogromny wpływ na nasze dorosłe życie ma wychowanie i relacja z rodzicami (opiekunami) w dzieciństwie i na konsekwencje braku tych relacji.
Główne cele akcji to: przeciwdziałanie samobójstwom dzieci i młodzieży, uświadomienie dorosłym, jakie zachowania są przyczyną występowania w dorosłym życiu min: lęku przed odrzuceniem, bliskością, samotnością, niskiego poczucia własnej wartości czy braku samoakceptacji, zwrócenie uwagi dorosłym jak bardzo dziecko potrzebuje ich uwagi, jak dzisiejsze przytulenie dziecka ma wpływ na jego przyszłość, relacje z innymi ludźmi, jak słowa i zwroty wypowiadane przez rodziców oddziałują na przyszłość. Statystyki na temat zaburzeń depresyjnych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży są nadal zatrważające. Dlatego uważamy, że trzeba o tym mówić głośno!
Wraz z rozpoczęciem II edycji kampanii rusza w trasę Terapiobus, który już podczas I edycji udzielał darmowego wsparcia psychologicznego w wielu miastach w całym kraju. Od 10 września rozpoczynamy również akcję "15 minut każdego dnia – Po prostu BĄDŹ! Czyli świadomy czas dla Twojego dziecka". Na kanałach akcji w mediach społecznościowych pojawią się rozmowy ze znanymi osobami jak i ze specjalistami w dziedzinie psychologii.
Magazyn "O czym lekarze ci nie powiedzą" objął patronat nad kampanią.
Więcej informacji www.terapiatoniewstyd.pl
link do zbiórki: https://pomagam.pl/terapiatoniewstyd
Dlaczego nasze działania są takie ważne?
- Polska jest II miejscu w Europie na liście skutecznych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.
- Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Główny Urząd Statystyczny (2018), obliczenia własne *sledztwopisma.pl
- W roku 2020 w całej Polsce odnotowano 106 zakończonych śmiercią prób samobójczych w grupie wiekowej 13-18 lat, a jeden przypadek w grupie 7-12 lat. Dane Komendy Głównej Policji.
- 41% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 16% nastolatków samookalecza się. Dane ze strony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- W całej Polsce jest 489 psychiatrów dziecięcych, z czego aktywnych zawodowo 453. Na wizytę w poradni psychiatrycznej dla dzieci trzeba czekać około trzech miesięcy. Dane z raportu Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 05.10.2020
Usłysz i zobacz swoje dziecko! Cele kampanii na rok 2021
- Przeciwdziałanie samobójstwom dzieci i młodzieży.
- Uświadomienie jakie zachowania są przyczyną występowania w dorosłym życiu m.in.: lęku przed odrzuceniem, lęku przed bliskości, niskiego poczucia własnej wartości.
- Zauważenie jak bardzo dziecko potrzebuje uwagi – dzisiejsze przytulenie dziecka ma wpływ na jego przyszłość.
- Słowa mają MOC — słowa i zwroty wypowiadane przez rodziców mają wpływ na przyszłe życie dziecka.
- Zwrócenie uwagi jak ważny jest czas dany dziecku — czym jest jakościowo spędzony czas.
- Stop agresji w rodzinie.
- Stop alienacji rodzicielskiej.
- Nauka świadomego rodzicielstwa.
Dane kontaktowe: Tel. +48 608-315-633
Mail: hello@terapiatoniewstyd.pl
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem do wspierania kampanii! Ośrodki psychoterapii, firmy i inne instytucje, które chcą dołączyć do akcji, prosimy o kontakt.
Organizatorem kampanii jest: AWA Management Sp. zoo Sp. k
Fundacja Terapia to NIE WSTYD — w przygotowaniu
Autorka projektu: Anna Węgrzyn