Oczywiście korzyści z karmienia piersią przede wszystkim czerpie noworodek. Mleko matki dostarcza naturalnej ochrony przed wieloma schorzeniami, m.in. białaczką, zapaleniem ucha, chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zakażeniami układu pokarmowego, infekcjami dolnych dróg oddechowych, nadwagą i zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej.
Dla zdrowia dziecka najlepiej, kiedy przez pierwsze sześć miesięcy niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, a przez następne pół roku i mlekiem matki, i pokarmami stałymi. Niestety, wiele świeżo upieczonych matek nie stosuje się do tych zaleceń. W samych tylko Stanach Zjednoczonych 22% kobiet wraca do pracy w ciągu 10 dni od porodu.
Dobroczynne właściwości mleka matki postanowili przebadać naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny (USA). Zapoznali się oni z danymi kobiet w wieku 15-70 lat, które karmiły piersią swoje dzieci i oszacowali, że zbyt krótki okres karmienia piersią ma również negatywny wpływ na zdrowie matki. Skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób, w tym raka piersi i jajników. Kobiety, które karmiły według zaleceń, o wiele mniej były narażone na rozwój cukrzycy i nadciśnienia.
Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/mcn.12366/full