Dziedziczenie to nie tylko przekazanie materiału DNA następnemu pokoleniu. Pewne cechy przenoszą się razem z RNA, co sprawia, że aktualny stan zdrowia ojca może mieć wpływ na zdrowie potomstwa.
Dwa badania poświęcone epigenetyce u myszy zdają się to potwierdzać. W pierwszym zaobserwowano, że chociaż nici DNA w nasieniu przez cały czas pozostają niezmienione, to łańcuch RNA ulega przemianom - niektóre jego fragmenty są niszczone, kiedy plemniki opuszczają jądra i kierują się do najądrzy.
W drugim badaniu naukowcy pobrali spermę z jąder myszy oraz z początkowego i końcowego odcinka najądrzy, a następnie zapłodnili nią jajeczka. Mimo że wszystkie próbki zawierały identyczny materiał DNA, to zygoty ze spermy pobranej w początkowym odcinku najądrzy nie rozwinęły się w płody.
Dziedziczenie epigenetyczne polega na przekazaniu potomstwu pewnych wzorców niepowiązanych z genami. Razem z materiałem DNA rodzice przenoszą na dzieci cechy wyglądu i budowy ciała, natomiast wraz z nicią RNA mogą zostać przekazane pewne wzorce zachowań, jak chociażby umiejętność radzenia sobie ze stresem.