Przejście na emeryturę dla wielu osób jest synonimem odrzucenia przez dotychczasowe otoczenie - po kilkudziesięciu latach codziennego wstawania do pracy nagle muszą zmierzyć się z nowym problemem: wolnym czasem. Zdarza się, że prowadzi to do pogorszenia samopoczucia lub nawet depresji ("Nie jestem już potrzebny, nikt mnie nie chce").
Spieszymy przekazać dobrą wiadomość: emeryci to grupa społeczna, która może pełnymi garściami czerpać z życia! Duża ilość wolnego czasu sprzyja poświęcaniu się pasjom, a także może być impulsem do zadbania o zdrowie.
Dr Ding Ding pokierowała zespołem australijskich naukowców, którzy przyjrzeli się nawykom żywieniowym, nałogom, aktywności fizycznej i stylowi życia 25 tys. ochotników w wieku co najmniej 45 lat. W czasie 3 lat badań zwrócono uwagę na to, że osoby, które przeszły na emeryturę:
- wykazywały większą aktywność fizyczną
- ograniczyły czas spędzany w pozycji siedzącej
- zaczęły dłużej sypiać
Ponadto co druga kobieta paląca rzuciła nałóg.
Zdaniem badaczy dzieje się tak, ponieważ emeryci mogą wreszcie znaleźć czas na wszystko, co do tej pory znajdowało się poza ich zasięgiem, łącznie z zacieśnianiem więzi społecznych - jednym z uczestników badania był 89-latek, który 4 razy w tygodniu oddawał się tańcowi!
- Przejście na emeryturę to dobry moment, aby lekarze porozmawiali z pacjentami na temat zmian w stylu życia - uważa dr Ding.
Źródła:
http://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(16)00045-3/abstract
Am J Prev Med August 2016; 51(2): 170–178